Magyarország–Szerbia: mesterhármas, vagy beteljesül a szerb átok

Vágólapra másolva!
2008.08.02. 16:43
Címkék
Nagy párharcok sorozatunkban ezúttal a férfi vízilabdával foglalkozunk, amelyben az egyik nagy, ha nem a legnagyobb esélyes természetesen továbbra is Magyarország. Sajnos azonban van egy csapat, amelyet – jogelődjével egyetemben – négy éve nem tud megverni a magyar válogatott, s amely most történelme első olimpiai bajnoki címére tör: Szerbia.
Sapics és Kiss Gergely – mindketten a világ legjobbjai közé tartoznak
Fotó: Action Images (archív), NS-archív
Sapics és Kiss Gergely – mindketten a világ legjobbjai közé tartoznak
Sapics és Kiss Gergely – mindketten a világ legjobbjai közé tartoznak
Fotó: Action Images (archív), NS-archív
Sapics és Kiss Gergely – mindketten a világ legjobbjai közé tartoznak

A VÁLOGATOTTAK, AMELYEK MÉG BELESZÓLHATNAK

Az athéni vesztes ország másik fele, Montenegró nagyot robbantott az idén. Az olimpia megkezdése előtt nem sokkal megrendezett, sokak által teljesen feleslegesnek tartott Európa-bajnokságról aranyéremmel hazatérő csapat a döntőben éppen a szerbeket verte meg. Kell ennél jobb ajánlólevél? Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy Málagában a játékvezetők kissé „megtámogatták” a csapatot, ehhez hasonló hátszélre pedig aligha számíthat Pekingben a kontinensbajnok. Horvátország a regnáló világbajnok. Délnyugati szomszédunk válogatottját, amely a melbourne-i döntőben pont a mieinket verte meg 9–8-ra, az Eb-n kétszer is legyőztük, ám a legendás edző, Ratko Rudic mindig képes valamit előhúzni a cilinderből. A háromszoros olimpiai bajnok tréner a partról, míg a világ legjobb játékosának megválasztott Miho Boskovic a medencében segítheti történelme első olimpiai aranyához a horvát válogatottat.
Szerbia. A vízilabda ütőerén ujjukat csak minimálisan is rajta tartó magyar érzelmű szurkolók gyomra görcsbe rándul az előbbi szó hallatán. A magyar férfiválogatott ugyanis négy éve nyeretlen a volt jugoszláv tagállam ellen. Kemény Dénes együttese az elmúlt hét Szerbia elleni tétmérkőzésén hétszer kikapott – pedig ekkora különbség biztosan nincs a két válogatott között.

A kérdés csak az: vajon elhiszik-e még egyáltalán Kásás Tamásék, hogy le tudják győzni a málagai Európa-bajnokság ezüstérmesét? (Többek közt a spanyolországi viadalon is kikaptunk a szerbektől az elődöntőben). A válasz remélhetőleg az „igen”.

Tanárok előszeretettel használják a mondást, amely szerint a statisztika olyan, mint a bikini: mindent megmutat, csak éppen a lényeget takarja el. Ha optimistán akarjuk megközelíteni a történteket, azt mondhatjuk, olimpián még nem kaptunk ki a szerbektől. Most nyáron pedig ugyebár olimpia lesz…

Persze nem szabad bagatellizálni a számunkra kedvezőtlen magyar–szerb mérleget. Mert bár a szövetségi kapitány ragaszkodik ahhoz, hogy nincs „szerbfóbia”, azért válogatottunk tagjai csak nem könnyű szívvel ugranak be a vízbe a 007-es csapat ellen (az első két számjegy a mieink, míg a harmadik a szerbek győzelmi számát jelenti az Athén óta eltelt időszakban).

Szóval, nem egészen négy éve, 2004. augusztus 29-én egy szenzációs mérkőzésen nyertünk 8–7-re az athéni döntőben úgy, hogy az utolsó negyedben három gólt dobtunk, és egyetlenegyet sem kaptunk az akkori nevén még Szerbia-Montenegrótól. A győzelem egyben címvédést is jelentett, azaz Pekingben a triplázás a célja Kemény Dénes válogatottjának.

A négy évvel ezelőtti magyar csapatból kilenc pólós (Benedek Tibor, Biros Péter, Gergely István, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Szécsi Zoltán és Varga Tamás) most is tagja a keretnek. Rajtuk és az új fiúkon a sor, hogy felvegyék a harcot, s bizonyítsák: valóban nincs szerbfóbiájuk a magyaroknak, inkább a szerbeknek van magyar-fóbiájuk, mert bár mindenhol képesek legyőzni Kemény Dénes együttesét, az olimpia azért mégiscsak más…

MAGYAR SPORTÁG

Magyarország messze a legeredményesebb nemzet az olimpiákon férfi vízilabdában. A magyar csapat a 23 újkori ötkarikás játékok közül nyolcat megnyert, emellett egyaránt három-három bronz- és ezüstérmet szerzett.


A MAGYAR–SZERB PÁRHARC UTÓBBI NÉGY ÉVE

2008. július 11., Málaga, Európa–bajnokság, elődöntő:
Magyarország–Szerbia 7–8 (0–0, 1–3, 3–1, 3–3, 0–1, 0–0) – hosszabbítás után
2007. augusztus 12., Berlin, Világliga, szuperdöntő, döntő:
Szerbia–Magyarország 9–6 (2–2, 4–1, 2–1, 1–2)
2006. szeptember 10., Belgrád, Európa–bajnokság, döntő:
Szerbia–Magyarország 9–8 (2–4, 4–1, 2–3, 1–0)
2006. június 18., Budapest, Hajós Alfréd Sportuszoda, Világkupa, döntő:
Magyarország–Szerbia-Montenegró 9–10 (1–3, 2–2, 2–1, 3–2, 1–1, 0–1) – hosszabbítás után
2005. augusztus 14., Belgrád, Világliga, döntő:
Szerbia-Montenegró–Magyarország 16–6 (4–2, 6–0, 3–2, 3–2)
2005. augusztus 13., Belgrád, Világliga, hatos döntő, 3. forduló:
Szerbia-Montenegró–Magyarország 8–7 (3–3, 3–1, 1–2, 1–1)
2005. július 30., Montreal, világbajnokság, döntő:
Szerbia-Montenegró–Magyarország 8–7 (1–1, 2–2, 2–2, 3–2)
Legfrissebb hírek

Két-két kötöttfogású ezüst- és bronzérem a budapesti UWW-rangsorverseny záró napján

Birkózás
43 perce

Női asztalitenisz BL: francia, portugál és spanyol ellenfelet kapott a Budaörs

Egyéb csapat
45 perce

Szuperliga: Topolya–Radnicski Nis

Minden más foci
55 perce

Távozott csapatától a Ferencvárosba tartó középpályás – hivatalos

Labdarúgó NB I
1 órája

Nem sokon múlott, de Bondár párosban is elvesztette a döntőt

Tenisz
1 órája

Gellért Gábor: Rossz döntést hoztunk, Szingapúrban kellett volna készülni

Vizes vb 2025
2 órája

Portugál irányítóval erősített a Szekszárd női kosárcsapata

Kosárlabda
2 órája

Asztalitenisz: Szántosi Dávid ifjúsági Európa-bajnok lett egyesben

Utánpótlássport
2 órája
Ezek is érdekelhetik