Hiába a bronzérem, nincs meg a kvóta

RÁC BENEDEK BALÁZSRÁC BENEDEK BALÁZS
2008.04.13. 00:58
Címkék
Az első napi egy ezüst- és egy bronzérem után szombaton újabb harmadik helyet szereztek a magyar dzsúdósok a lisszaboni Európa-bajnokságon. Fájdalom, Braun Ákos bronzérme ellenére sem jutott olimpiai kvótához.

Megint nem sikerült. Braun Ákos (73 kg) az athéni olimpia után a pekingin sem lesz ott. Pedig nem akárkiről van szó, súlycsoportja egyik legkiválóbb versenyzőjéről beszélünk. Ennek érzékeltetésére elég csak annyit felhozni, hogy a paksi dzsúdós 2005-ben világ- és Európa-bajnoki címet szerzett. Azóta viszont a 2006-os főiskolai vb aranyérmén túl csak néhány dobogós helyezést tudott felmutatni, ami persze nem jelentette hogy kicsúszott eredmény volt a duplázás, inkább azt reprezentálta, mennyire kiegyenlített súlycsoport a 73 kilósoké. Csak Európából mintegy 15-20 versenyzőt tudnánk felsorolni, aki az épp aktuális megméretésen éremeséllyel léphet tatamira. Közülük az egyik Braun Ákos, de említhetnénk a spanyol Kioshu Uematsut, aki 2005-ben vb-harmadik volt, 2004-ben pedig Európa-bajnok. Ehhez képest a kvalifikációs ranglistán Braunnál is hátrébb – pedig az Eb előtt a magyar sem állt valami fényesen – foglalt helyet.

Végül – közvetve – éppen Braun és Uematsu harcolt az utolsó, kilencedik európai kvótáért. A magyar dzsúdós Athénról mindössze egy hajszállal maradt le, most Lisszabonba abban a tudatban utazhatott, hogy mivel korábban csak a bukaresti Vk-versenyről van egy bronzérme, minimum döntőbe kell jutnia a legjobb kilencbe kerüléshez. Az első körben erőnyerő Braun a szerb Vladimir Jovicsicset fejen átforgatással intézte el, a nyolc közé jutásért a cseh Jaromír Jezek következett, aki idén Bécsben legyőzte az ASE versenyzőjét. Most jöhetett a visszavágás, a hosszabbításban túl passzív ellenfelet megintették, ami a kvalifikációs ranglistán legjobb nem kvótás Jezek bukását jelentette. A negyeddöntő már simábban ment, a moldovai Sergiu Toma először még kiszabadult Braun leszorításából, másodjára viszont már nem volt kegyelem. Mivel Braun mellett Uematsu is elődöntőbe került, ekkor biztossá vált, kettejük közül szerezhet kvótát, aki finalista lesz, ha pedig egymással találkoznak, akkor az Európa-bajnoké a kvalifikáció.

Sajnos a fejtegetés utolsó része lényegtelenné vált, mivel csak a spanyol jutott a döntőbe, Braun kikapott a világranglistanegyedik belga Dirk van Tichelttől. Kikapott? Így is fogalmazhatunk, igaz, két intéssel került előnybe a belga, a magyart paszszivitásért és rossz fogásért intették (…), Van Tichelt pedig kivédekezte a hátralevő másfél percet: oda a kvóta. Braun a bronzmeccsen ugyan még ipponnal legyőzte az olasz Marco Maddalonit, de ez már csak vigasznak volt jó. A világ és Európa-bajnok, főiskolai világbajnok, Eb-bronzérmes Braun Ákos második olimpiájáról marad le.

„Az olimpia nem jött össze, természetesen gondolkozom a folytatáson, de most nagyon boldog vagyok, hogy ilyen szép akcióval zártam az Eb-t” – mondta Braun Ákos.

A szombati nap többi magyarja közül a már kvótás Mészáros Anett egy győzelemmel és két vereséggel az ötödik helyen végzett, az ő felkészülésének középpontjában viszont már az olimpia áll. A még olimpiai indulásra hajtó Szabó Brigitta dobogó helyett a 9. helyen végzett, ifjabb Nagysolymosi Sándor pedig már az első fordulóban búcsút mondhatott Pekingnek.

A záró napon Farkas Bálint (90) és Bor Barna (+100) lép tatamira.

Legfrissebb hírek

Eustáquio nem egyedül lőtte a gólját

Foci vb 2026
8 perce

Marsch ígéri, Kanada megmutatja, hogyan kell óriásra vadászni a nyolcaddöntőben

Foci vb 2026
16 perce

CONCACAF-csapat 40 éve nem ért el ilyen eredményt, mint Kanada

Foci vb 2026
32 perce

Kanada megnyerte az egyenes kieséses szakaszban lejátszott első vb-meccsét – statisztikák

Foci vb 2026
42 perce

Hétfői sportműsor: a 16 közé jutásért játszanak a brazilok és a németek, rajt Wimbledonban

Minden más foci
1 órája

Jenner: Letértünk az útról, ami korábban meghatározta a holland futballt; Sinner Wimbledonban címet védene

E-újság
1 órája

Egy telefon bánta a hullámzást a kanadaiak meccsén – videó

Foci vb 2026
1 órája

Videó: ezzel a góllal búcsúztatta Kanada Dél-Afrikát

Foci vb 2026
1 órája
Ezek is érdekelhetik