Tanítják a volt tanárokat

Vágólapra másolva!
2008.02.08. 23:17
Címkék
Miközben az angol válogatott történetének második külföldi szövetségi kapitánya – természetesen a svéd Sven-Göran Eriksson volt az első –, az olasz Fabio Capello győzelemmel mutatkozott be az Ebházigazda Svájc ellen, önmarcangoló vita bontakozik ki a szigetország sportsajtójában arról, vajon hová tűntek a minőségi angol menedzserek. Az alábbi összeállításból kiderül: ezen a téren hasonló gondokkal küzdenek Angliában is, mint nálunk. Csak jóval magasabb szinten.

Amikor az Eb-selejtezők kudar ca után az FA menesztette Steve McClarent, mindenki a lehető legtermészetesebb döntésről beszélt. Holott McClaren a legalkalmasabb angol menedzser volt e poszt betöltésére. Nyolc évet dolgozott az európai színpadon vagy annak környékén, és ő az egyetlen angol, aki az utóbbi évtizedben hazai trófeát nyert – 2004-ben Ligakupát a Middlesbrough-val –, vagy európai kupa döntőjébe jutott – 2006 májusában 4–0-s vereség a Sevillától az UEFA-kupa fináléjában. Nem beszélve arról, hogy McClaren volt Sir Alex Ferguson segítője, midőn a Manchester United 1999-ben végrehajtotta az emlékezetes „treble-t” a BL, a bajnokság és az FA-kupa megnyerésével.

Bizony, ennyire szegény az eklézsia! Ki hinné, hogy írd és mondd, két angol menedzser dolgozott a Bajnokok Ligájában, s abból a kettőből az egyik, az 1995–96-os idényben a Blackburn Roverst dirigáló Ray Harford 2003 óta már nincs az élők sorában... S a másik, Sir Bobby Robson (Barcelona) is 74 éves már…

Lassan nem lesz élő angol szakvezető, aki beleszagolt volna a legrangosabb európai klubvetélkedés levegőjébe…

Apropó, Robson: ő az egyetlen angol menedzser, aki az utóbbi húsz évben nemzetközi kupát nyert – 1997-ben KEK-et a Barcával –, s szintén az egyetlen, aki az utóbbi évtizedben bekerült az első négy közé a Premiershipben, a Newcastle kispadján háromszor is 2001 és 2003 között. Persze nem csupán trófeák gyűjtéséről van szó: az angol válogatott utolsó olyan menedzsere, aki bajnokságot is nyert, Don Revie volt. Nincs mese, manapság szükség lenne BL-rutinra ahhoz, hogy valaki tiszta lelkiismerettel elfoglalja az angol válogatott menedzseri székét. Igen ám, csakhogy a legesélyesebbnek tartott hazai szakembereknek – Harry Redknapp, Steve Coppell, Sam Allardyce és Alan Curbishley – legfeljebb némi UEFA-kupás gyakorlatuk van, s ezzel ki is merült a pedigréjük.

Nem mindig jártak ilyen cudar idők az angol futballra. A nyolcvanas években olyan zseniális menedzserek nem kerülhettek szóba a nemzeti együttesnél, mint Brian Clough, Howard Kendall, Bob Paisley vagy Bill Nicholson – valamennyien angol bajnoki címek és nemzetközi kupák birtokosai! Manapság azonban más a helyzet.

„Mamutklubok magas pozícióiban ülő emberek elhatározták, hogy külföldi edzőkre van szükség. Meglehet, azért, mert a csapatok is megteltek légiósokkal, s azt hiszik, a külföldi játékosokkal jobban bánnak a külföldi menedzserek. Aztán átestek a ló túlsó oldalára. Manapság már nincs angol szakember, aki nek élcsapat, netán a válogatott vezetéséhez szükséges tapasztalata lenne. Ugyanis nem tudja megszerezni!” – vélekedik Joe Royle, az utolsó angol menedzser, aki FA-kupa-győzelemre vezette klubcsapatát.

Ugyanez a véleménye Sir Trevor Brookingnak, az FA fejlesztési igazgatójának is. „A csúcsklubok a kontinensről szerződtetnek menedzsert, és ez addig így is lesz, ameddig a Premiership játékosainak alig negyven százaléka angol. Gyengén képzett angol. A tulajdonosok azt hiszik, hogy a külföldi menedzserek könnyebben tudnak külföldi labdarúgókat a csapathoz csábítani. Tökéletesen megértem őket, csakhogy így beindul egy ördögi kör. Persze lassan a tulajdonosok között sem marad honfitársunk.”

Mi a megoldás? Graham Taylor, a korábbi szövetségi kapitány (1990–93) szerint három út kínálkozik egy angol menedzsernek ahhoz, hogy megkapja a válogatottat: „Az első: legyen a top négy – MU, Arsenal, Chelsea, Liverpool – valamelyikének szakvezetője. Ez egyelőre reménytelen. A második: vezesse be saját csapatát a legjobb négy közé, vagyis a BL-be. Ez is szinte lehetetlen. A harmadik: lépkedjen felfelé a szövetségi ranglétrán. Ezért gondolom, hogy Stuart Pearce-nek, az U21es csapat jelenlegi menedzserének van a legtöbb esélye arra, hogy egyszer a nagyválogatott élére kerüljön. Főleg, hogy Pearce bekerült Fabio Capello edzői stábjába is.”

Persze ha Capello úgy folytatja, ahogy szerdán Svájc ellen elkezdte, akkor Pearce még egy darabig várhat a sorára...

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik