Hegyvidék a hálóban

TURCSIK NORBERTTURCSIK NORBERT
Vágólapra másolva!
2007.12.28. 22:45
Címkék
Sokadvirágzását éli Raúl, a Real Madrid 30 éves, 102szeres spanyol válogatott csatára, aki a Primera División tizenhetedik fordulója után nyolc gólnál jár, míg a Bajnokok Ligája jelenlegi kiírásában háromszor volt eredményes. Nos, az előző évek pocsék produkciója után látványos formajavulását extrém teljesítménynövelőknek – jégfürdő és mesterségesen kialakított oxigénhiányos környezet – is köszönheti.

A napokban látott napvilágot, hogy Raúl, a Real Madrid bomba formában futballozó csatára hálószobáját hipoxiás, azaz oxigénhiányos „kamrává” alakíttatta át, ráadásul frissességét, pályán mutatott „jéghideg” precizitását napi tízperces jégfürdőkkel tartja karban. Ez utóbbi nem tartozik az átlagember mindennapos elfoglaltságai közé, a sportolóknál azonban már régóta bevált szokás. Például a maratoni futás női világrekordere, az angol Paula Radcliffe és az Angliában ugyancsak igen népszerű rögbijátékos, Jonny Wilkinson is a jéghideg terápiát tartja üdvözítőnek, de nemrég a Liverpool tartalékcsapatában játszó Németh Krisztiánt is váratlanul jégfürdőbe parancsolta egy mérkőzés után a szakmai stáb. A 18 éves magyar támadó elárulta, kellemetlen élményben volt része, de a fájós, fáradt testrészei felfrissültek utána. Az úgynevezett jégfürdő egyébként élénkíti a vérkeringést, ezzel elősegíti az anyagcserét, így a sportoló gyorsabban regenerálódik, és a légzése is javul.

De ejtsünk néhány szót a speciális oxigénkamrákról is. Ezek létjogosultságát orvosi körökben igencsak vitatják, mégis rengeteg sportoló, főként atléta, labdarúgó, kosárlabdázó, kerékpározó használja napjainkban.

Az oxigénhiányos kamra lényege, hogy magaslati körülményekkel azonos állapotot teremt, azaz a tengerszinten meglévő 21 százalékos oxigénszint helyett a 2500–3700 méteren tapasztalható 12–15 százalékos oxigénkoncentrációt tartalmaz. A emberi szervezet erre a relatíve oxigénhiányos állapotra úgy reagál, hogy megnöveli az oxigén szállításáért felelős, s ebben gazdag vörösvérsejtek számát, melyek koncentrációja az izmokban is megnő, így a sportoló nagyobb teljesítményre lesz képes. Nő az állóképessége, kevésbé lesz fáradékony, gyorsabban épül fel sérüléseiből. Nagy kérdés persze, hogy vajon természetes teljesítményfokozásról vagy esetleg a doppingolás egy különleges válfajáról van-e szó. A kérdés nem teljesen egyértelmű.

A Nemzetközi Antidopping Ügynökség (WADA) szerint a hipoxiás eljárások alkalmazása sérti a sport szellemiségét, viszont nem tartozik a tiltott teljesítménynövelők kategóriájába, így egyelőre nem büntetik az igénybevételét.

„Ha azt hinném, hogy ez egyfajta dopping, nem hoznánk létre ilyen szobákat – állítja Carlos Santa Maria, korábbi spanyol triatlonbajnok, a Soluciones Deportivas cég tulajdonosa, a Spanyolországban kapható technológia előállítója. – Ez csak egy módja, hogy segítsük azokat a sportolókat, akik nem szeretnék a családjukat hónapokra magukra hagyni azért, hogy magaslati körülmények között készülhessenek fel egyegy versenyre. Miért ne lehetne előnyt kovácsolni az eddig szokatlan módszerből, hogy növeljük a teljesítményünket?” – tette fel a költői kérdést az egykori sportoló.

Raúlnál mindenesetre bevált az eljárás. A Bajnokok Ligája történetének leggólerősebb (59 találat) támadója 2005-ben szenvedett súlyos térdsérülést, és teljesítménye felépülését követően visszaesett. Az olasz Fabio Capello irányítása alatt defenzívebb játékra kényszerülő csatár góljai elmaradtak, és a válogatottban eddig 44 találatot jegyző futballistát Luis Aragonés, a nemzeti csapat trénere is hanyagolni kezdte. A játékos ekkor határozta el, hogy speciális módon próbálja meg kondícióját javítani, és visszanyerni gólerős játékát.

„Élvezem ezt a módszert – vallott a spanyol támadó különleges szokásairól. – Ha odafigyelsz magadra, rendesen eszel, és eleget pihensz, kifizetődik. Nézzék csak meg a teljesítményemet.”

Oscar Pereiro Sio, a Tour de France kerékpárverseny 2006-os spanyol győztese már három éve alszik a Carlos Santa Maria cége által kialakított, Raúl által is használt hipoxiás szobák egyikében.

„Nincs ebben semmi új, ez most csak azért szenzáció, mert Raúl is ilyen módját választotta teljesítménye növelésének – magyarázta a profi kerékpáros. – Nem tiltott, egyszerűen csak segíti az edzéseket. Nem könnyű ugyanis kiszakadni a megszokott környezetből, és hónapokat magaslati levegőn tölteni.”

S hogy ezen kedvtelés költségeiről is essék szó, Pereiro Sio 11 870 dollárt (kétmillió forint) költött arra, hogy hálószobáját úgy alakítsák át, hogy az a 4000 méteren található oxigénhiányos környezetnek megfelelő legyen.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik