– Az olimpiai csapat támogatá sával kapcsolatban rögtön le kell szögezni: a T-Mobile nem csak azért támogatja a sportot és a sportolókat, hogy egy-egy versenyző évről évre négy másodperccel jobb legyen vagy egy méterrel többet dobjon. Az eredmények akkor értékesek, ha a sportolók becsületesen, doppingmentesen készültek fel – vág a közepébe Winkler János. – Hogy csak egy példát említsek: egy amatőr kerékpárversenyre hússzor annyian jönnek el, ha egy olimpiai bajnok kajakozó is a résztvevőkkel kerekezik. Amikor egy jelentős magyarországi cég a sport partnerévé lesz, elsősorban azt szeretné elérni, hogy az emberek még nagyobb sikereknek örülhessenek, kövessék a példaképet, és maguk is rendszeresen sportoljanak. Ezért szükséges, hogy a T-Mobile könyörtelen legyen a doppinggal szemben, mert a csalás darabokra törheti az élsportról, a tisztességes versenyről, az eredményekről kialakult képet – az eszménykép a lelepleződés pillanatában szertefoszlik, mintha ott sem lett volna.
– Mint történt Marion Jones esetében.
– Pontosan. A sportoló az egészséges életmód szimbóluma, ez hatványozottan igaz azokra, akik az olimpián szerepelnek. Az olimpia a sport ősi szimbóluma. Ha megtudnám, hogy valaki a futball-világbajnokságon doppingol, az roszszul esne. Ezzel együtt negyedakkora csalódást sem okozna, mintha egy olimpikonról derülne ki ugyanez. A profi futball a klasszikus szórakoztatóipar része, tudjuk, hogy vannak olyan együttesek és világsztárok, akik – sajnálatos és nem követendő módon – köztudottan kábítószerekkel élnek. Mivé fajulna az olimpia, ha ott is ezt a gyakorlatot követnénk? Az olimpiai mozgalom szereplőinek és nekünk nem lehet más a közös célunk, mint szerethető, tiszta szimbólumokat állítani az emberek elé.
– A T-Mobile eddig milliárdokat költött a magyar sport támogatására, megkockáztatható, nélküle összeroppant volna a versenysport. Továbbra is olyan erős lesz a szponzoráltak csapata, hogy az olimpiai éremtáblázaton az első húszban végez, mint Athénben?
– Kétségtelen, a T-Mobile sok év alatt hatalmas összeget áldozott a sportra, elérkezettnek látjuk az időt, hogy szélesebbre nyissuk a támogatottak körét. A tömegsport, az egészséges életmód iránti elkötelezettség erősítése rendkívül fontos. Legyenek példaképek, akik az egészséges sport megtestesítői, akik követendők a súlyproblémákkal küzdő átlagemberek számára, és akiknek hatására remélhetően egyre többen döntenek úgy, ezentúl mindennap mozognak egy kicsit.
– Mit tehet azért a T-Mobile, hogy a hazai sportcsillagok legalább a kereskedelmi tévék által felpumpált lufisztárok magasságába emelkedhessenek – elvégre mögöttük mégiscsak valódi teljesítmény van.
– A sztárkultúrát aligha tudjuk megváltoztatni. Amit tehetünk: támogatjuk az élsportot és a tömegsportot. Minél többen kezdenek el sportolni, minél többen hisznek az igazi teljesítményben, annál kevesebben fogják ajnározni a „sztárocskákat”, egyre többen értékelik majd azok teljesítményét, akik hoszszú évek kemény munkájával, rengeteg áldozatot hozva jutnak fel a csúcsra és állhatnak fel a dobogóra. Ezek az eredmények akkor lehetnek igazán értékelhetők, ha egyre többen ugranak be a medencébe és úsznak, vagy egyre többen futnak, bicikliznek és így tovább, mert csak akkor érzik át, mi minden szükséges ahhoz, hogy valakiből bajnok legyen.
– Mérhető, hogy a T-Mobile magyar sportra fordított pénze megtérült-e?
– A válasz egyértelmű: igen. Jó helyre tettük a pénzünket. A magyar sport nagyon fontos a magyaroknak – a T-Mobile pedig nagyon nagy űrt töltött be az elmúlt másfél évtizedben. Az idők változnak: továbbra is támogatjuk a versenysportot, de emellett még nagyobb hangsúlyt kap a tömegsport. Széles bázis nélkül ugyanis nincs élsport, nincs utánpótlás. Az Aranycsapat világraszóló, mai napig emlegetett sikereiben például nagy szerepet játszott, hogy a világháborús bombázások miatt megannyi grund keletkezett, ahol a gyerekek focizhattak. Aztán szép lassan megszűntek ezek a lehetőségek, a grundok helyén házak épültek. Az sem kedvezett a tömegsportnak, hogy az elmúlt 15-20 évben egyre több sportpálya szűnt meg ilyen vagy olyan okokból, vagy nem volt pénz a fenntartásukra, vagy más célra kellett az ingatlan. Személyesen is találkoztam ezzel a folyamattal. Nemrég váltottam volna teniszpályát, csakhogy közölték, megszűnik a választott pálya. Nem mondták ki, hogy lakópark épül a helyén, de szinte biztos vagyok benne. Épp ezért nekünk, nagyvállalatoknak óriási a felelősségünk. Lehetőséget kell adnunk az embereknek arra, hogy mozogjanak, sportoljanak, kicsit kiszabaduljanak a négy fal közül. Az ingatlanspekuláció nem kedvez ennek a törekvésnek, a lehetőségek egyre szűkülnek, ráadásul ma már szinte bárhová megy az ember, az is pénzbe kerül, ha levegőt vesz, sokaknak nincs meg a lehetőségük, hogy a fizetős szolgáltatásokat igénybe vegyék. Ezért döntöttünk úgy, hogy ha jelentősebb összeget is kell áldozni rá, változtatunk ezen a helyzeten, miközben persze az élsportot sem hagyjuk cserben.
– Az utánpótlás támogatása szerepel a célok között?
– Az iskolai sport felkarolásában gondolkodunk, de ez egy cégnek túl sok – össze kell fognunk a többiekkel. Az a baj, hogy nálunk nyoma sincs az angolszász modellnek. Ott az iskolában a srácokba ivódik a versenyszellem, hamar megtanulják a fair play szellemét, és azt, hogy megállják a helyüket az életben. Megrökönyödtem amikor észrevettem, hogy Amerikában nem tolerálják a puskázást. Azon az alapon, hogy velem fogsz versenyezni abban, hogy ki szerez jobb diplomát, ki kap jobb állást később, ezért miért adjak neked bármiféle előnyt? Tanuld meg te is, legyünk fairek. Nálunk? Nincs iskolai sport, nem tudnak kitűnni a fiatalok. Dúl a „puskázás”, nem szégyen a csalással elért siker. Ez nagyon károsan befolyásolja a felnövekvő nemzedékek értékítéletét. Nagy fantáziát látnék tehát abban, hogy a nagyvállalatok sporteszközök vásárlásával, bajnokságok szervezésével és támogatásával, sportpályák helyreállításával, öltözők építésével részt vállaljanak ezekből a feladatokból. És a végén mondjuk a legjobbaknak lenne egy nagy show a Papp László Budapest Sportarénában – ebben szerintem van fantázia. Az élsportnak, az olimpiai mozgalomnak is segítenénk, a fiatalok sportolásra nevelésével még hatékonyabban is, mint a készpénzes támogatással.