Rászolgált a bizalomra

BÁLINT MÁTYÁSBÁLINT MÁTYÁS
Vágólapra másolva!
2007.09.11. 23:33
Címkék
Kitartás, tehetség, szorgalom – elvileg ennyi lenne a kiugró sportsikerek titka, de a megfelelő pénzügyi háttér nélkül mindez mit sem ér. Szávay Ágnes életében is meghatározó szerepet játszanak a menedzserek.

Szávay Ágnes nagy utat járt be, melynek során tehetséges kislányból kiváló teniszezővé nőtte ki magát. Amellett hogy rengeteget edzett, utazott, versenyzett, lemondásokkal teli pályáján fiatal korától segítették az útját egyengető menedzserek.

„Elsősorban természetesen a tehetséget nézi a menedzser, a kivételes labdaérzék leginkább genetika kérdése – árulta el SimonJános sportmenedzser, aki 2005 decemberéig Szávay Ágnes mellett is dolgozott. – Emellett kulcsfontosságú a küzdeni akarás, a kitartás, a monotonitás tűrése és a testfelépítés is. Nagyon fontos a családi háttér, mert a szülők áldozatvállalására nagy szükség van.”

Persze hiába a tehetség, az áldozatvállalás, ez csak az első lépés a sikerhez vezető úton.

„Elengedhetetlen a kitartó, megalkuvás nélküli munka –szögezte le Simon. – Emellett természetesen rengeteg pénzre van szükség – minél jobb feltételeket kell teremteni az edzéseken, a versenyeztetésnél, valamint szakmai és erőnléti edzőt, gyúrót, pszichológust kell alkalmazni.”

Pénzre égető szükség van, ha valaki a világelitbe készül: Szávay eddigi pályafutása becsléseink szerint hatvanmillió forint kiadással járt. A befektetés kockázatos, hiszen a siker nem garantált, de a menedzserek bíznak kiválasztottaikban, és abban, hogy visszahozzák a beléjük feccölt pénzt.

„Természetesen a menedzser részéről gazdasági befektetés is egy versenyző támogatása, ugyanakkor fontos az erkölcsi siker, az elismerés is, hogy a segítségünkkel kiugró sportsikerek születnek” –állítja Simon, aki most is büszke korábbi pártfogoltjára.

Így látja a mostani menedzser, Lányi András is, akinek könnyű dolga volt, amikor el kellett döntenie, támogatásra érdemesnek tartja-e a Szávayt.

„Egyszerű oka volt annak, hogy Szávay Ágnest választottuk: az edzője, Kuhárszky Zoltán – mondtael Lányi. – Őt régóta ismerem, tökéletesen megbízom az ítéletében. Megkérdeztem tőle, mit gondol, Ági meddig juthat el a világranglistán, és ő azt mondta, az első harmincba mindenképpen. Ezután nem volt kérdés, hogy támogassuk-e vagy sem.”

A közelmúlt eredményeinek ismeretében kijelenthető: Szávay máris rászolgált a bizalomra, és lassan a női mezőny nagy sztárjai között emlegethetjük. A mostani menedzsergárda szerencsés is: a kezdeti költségeket (becsléseink alapján 30–40 millió forintot) nem ők állták, hiszen csak 2007 elejétől segítik a teniszezőt. Más kérdés, hogy Szávaynak most már a kiadásai is nagyobbak (havi másfél-két millió forintra rúgnak), jóval jelentősebb a „rezsije”, mint kezdő versenyző korában. Persze többet is keres – bevételei már forinttízmilliókban mérhetők.

„Már nem sokban különbözik Ági menedzselése a világsztárokétól. Külföldön is egyre ismertebb, nagyobb iránta az érdeklődés, sokan keresnek meg minket külföldi menedzserirodáktól” – mondta el Lányi.

Szávay tehát hamarosan nemzetközileg is ismert klasszis lehet – a profi menedzselésre akkor is szüksége lesz.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik