A tavalyi bajnokságban még a Ferencváros szakmai munkáját irányította Gellei Imre (tavasszal, a Kecskemét elleni vesztes találkozó után mondott le), korábban azonban négy éven keresztül szövetségi edző, majd kapitány volt.
Vajon az ő szakmai munkájába beleszólt-e az akkori MLSZelnök, Bozóky Imre?
„Megvannak a szerepkörök, és azokat minden körülmények között tiszteletben kell tartani – kezdett a mondandójába Gellei Imre. – Amikor négy éven keresztül a Vasas edzéseit vezettem, a nagytekintélyű Illovszky Rudolf volt a szakosztályigazgató. Sohasem csorbult a tekintélyem, ugyanis Rudi bácsi tudta, az öltözőben az edző az úr, neki kell döntenie arról, ki kerüljön a kezdőcsapatba vagy éppen maradjon ki a keretből.
Amikor átfedések vannak, az gyanút ébreszt az emberekben, és az sohasem jó. Egy edző mindig legyen szuverén egyéniség, kollektív vezetés esetén ugyanis elvész a személyi felelősség...
A kapitánynak nem szabad kényszerhelyzetbe kerülnie, az nem jó, ha a szakember magyarázkodásra kényszerül.
Amikor Bozóky Imre volt az MLSZ-elnök, szakmai kérdésekben még utalásszerűen sem formált véleményt. Az is igaz, hogy az edzőbizottság és az MLSZ-elnökség előtt bizonyos időközönként beszámolási kötelezettségem volt.”
Aki dolgozott már Csank Jánossal, tanúsíthatja: a Ferencváros mestere erős egyéniség, nála elképzelhetetlen, hogy egy szponzor, egy rokon vagy éppen egy elnök befolyásolja különböző szakmai kérdésekben. Nem tette ezt a szövetség korábbi elnöke, Laczkó Mihály sem, amikor Csank János volt a szövetségi kapitány. A mesteredző volt az utolsó sikeresebb kapitány, hiszen a válogatottat a vb-pótselejtezőig vezette, igaz, ott már ő sem tudott csodát tenni. Annak azonban, hogy nyugodtan, önállóan dolgozhatott, meg is lett a gyümölcse.
„Az elnök nem szólt bele abba, kit hívjak meg a válogatott keretbe, soha nem volt olyan érzésem, hogy ő vagy bármelyik kollégája megpróbálna szakmailag irányítani – mondta Csank János. – A mérkőzések után leadtam a szakmai beszámolómat, Laczkó Mihály pedig elmondta a véleményét. Ennyi történt, és nem több. Hogy Kisteleki István és Várhidi Péter között milyen a munkakapcsolat, azt nem tudhatom, még pletyka szinten sem figyelem ezt a témát. Természetesen foglalkoztat a nemzeti együttes, megnézem a mérkőzéseket, és ha kérik, akkor a véleményem is elmondom a látottakról.”
Bozsik Péter éppen Várhidi Péter előtt irányította a válogatottat, a szövetség elnökét pedig már akkor is Kisteleki Istvánnak hívták.
„Amikor kapitány voltam, Kisteleki István kísérletet sem tett arra, hogy beleszóljon a munkámba, igaz, olykor-olykor megkérdezte, mit miért csinálok – mondta Bozsik Péter. – Aztán amikor a lemondásom,eltávolításom – ki minek gondolja – előtt az elnök próbált velem szemben pressziót gyakorolni a fiatalítást illetően, szakmailag nem értettem egyet az általa elvártakkal. Ha pedig olyan irányba próbálnak terelni, amivel nem tudok azonosulni, akkor félreállok. Abban nem látok semmi különöset, ha a kapitány és az elnök véleményeket ütköztet, dönteni és a döntésekért felelősséget vállalni azonban mindig a kapitánynak kell.”
Lothar Matthäus magyar kapitányként több rendhagyó döntést hozott, és mivel több mint nyolcvan játékost próbált ki a nemzeti csapatnál, aligha hihető, hogy az MLSZ-elnök beleavatkozott volna a szakmai feladatokba...
„Soha nem hagyom, hogy beleszóljanak a munkámba, és erre szerencsére nem is volt példa magyarországi munkám során – mondta Lothar Matthäus.– Mindig én döntöttem el, kithívok be a válogatott keretébe, és ki fut ki kezdőként a gyepre. Azt hiszem, egyébként is csak ez a járható út. Egy ország válogatottjának szövetségi kapitányaként dolgozni nem csupán kitüntetés, hanem felelősség is.
Az én fülembe is eljutottak a hírek, hogy a jelenlegi kapitány enged a vezetők nyomásának, de ez már nem az én ügyem. Az én kapitánykodásom idején is akadtak kínos esetek – például Dárdai Pál esetében –, de ezeket úgy sikerült elintézni, hogy továbbra is egymás szemébe tudunk nézni. A munkám során én elsősorban mindig az őszinteségre törekedtem…”
A tanulság?
Nos, egyértelműen az, hogy a kapitány munkájába beleszólni nem szabad (még az MLSZ elnökének sem), s bizony Várhidi Péter tekintélye nem csupán a szurkolók, hanem a szakma előtt is nagymértékben csorbul, ha továbbra is olyan jelzések érkeznek a szövetségből, hogy az elnök jóváhagyása is kell a válogatott keret összeállításához...