A K2 rövid története – 2007-ig csak 250 ember jutott fel a csúcsra

Vágólapra másolva!
2007.06.11. 23:14
Címkék
A K2 a pakisztáni oldalról. A hagyományos Abruzzi-út a hegy jobb oldali oldalvonalával esik egybe
A K2 a pakisztáni oldalról. A hagyományos Abruzzi-út a hegy jobb oldali oldalvonalával esik egybe
A K2 a pakisztáni oldalról. A hagyományos Abruzzi-út a hegy jobb oldali oldalvonalával esik egybe
A K2 a pakisztáni oldalról. A hagyományos Abruzzi-út a hegy jobb oldali oldalvonalával esik egybe

A K2 ADATAI

  • Magassága: 8611 méter (28 251 láb)
  • Földrajzi helye: Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt álló része
  • Hegység: Karakorum
  • Koordináták: 35 fok 52' 57" (északi szélesség); 76 fok 30' 48" (keleti hosszúság)
  • Első sikeres csúcstámadás: 1954. július 31. – Lino Lacedelli és Achille Compagnoni (Olaszország)
  • Egyéb tudnivalók: a Föld második legmagasabb hegye
A K2 a Föld második legmagasabb hegycsúcsa. Először egy európai expedíciós csapat fedezte fel a nyugati világ számára 1856-ban. A vállalkozás vezetője Henry Haversham Godwin-Austen (1834-1923) angol geológus, topográfus és felfedező volt.

A Karakorum 2-es számú csúcsa

A K2 elnevezés Thomas Montgomerie-től, az expedíció tagjától származik, aki a Karakorum Himalája 2-es számú csúcsaként jelölte a hegyet. A többi csúcs eredeti neve ennek megfelelően K1, K3, K4 és K5 volt, de ezeket végül is a Masherbrum, a Broad Peak, a Gasherbrum II és a Gasherbrum I nevekkel illették.

A K2 megmászására tett első komoly kísérletet 1902-ben szervezte meg és indította Oscar Eckenstein és Aleister Crowley, de öt, nagyon sok pénzbe kerülő támadás – összesen 68 nap próbálkozás – után végül feladták a küzdelmet. Hozzá kell tenni, a 68 napból mindössze nyolc napon volt kedvező az időjárás, és a csapaton belüli komoly nézeteltérések, illetve néhány hegymászó nem egészen megfelelő edzettségi állapota is akadályozta a sikert.

További komoly expedíciók indultak a hegy legyőzésére 1909-ben, 1934-ben, 1938-ban, 1939-ben és 1953-ban is, de mindegyik kudarccal ért véget.

Az 1909-es expedíciónak volt a tagja az olasz Luigi Amedeo, Abruzzi hercege. Ő 6666 méteres magasságig jutott azon az útvonalon, amelyik ma az Abruzzi-nyomvonal (németül: Abruzzi Spur) nevet viseli, és amelyen haladva a K2-t legyőző eddigi 250 alpinista háromnegyede feljutott a csúcsra.

Ember a K2 tetején

Lino Lacedelli és Achille Compagnon
Lino Lacedelli és Achille Compagnon
1954. július 31-én érkezett el a nagy nap, amikor az olasz Ardito Desio gróf által vezetett expedíció két kiváló mászója, Lino Lacedelli és Achille Compagnoni elsőként hódította meg a K2-t.

A következő sikeres csúcstámadásra több mint 23 évet kellett várni: 1977. augusztus 9-én a japán Josizava Icsiro egy pakisztáni alpinista, Ashraf Ammannal érte fel a tetőre. Hogy a japánok milyen óriási energiákat vetettek be e vállalkozás során, azt jól mutatja, hogy több mint 1500 teherhordót alkalmaztak – a többi között az útvonal kiépítéséhez.

Alternatív útvonalon először 1978-ban jutott fel Louis Reichardt, James Wickwire, John Roskelley, és Rick Ridgeway a 8611 méter magas hegy csúcsára. Ők a keleti gerincen haladtak, útjuk legvégén viszont ők is az Abruzzi-nyomvonalat használták. Az expedíció vezetője az a James Whittaker, a Mount Everestet első amerikaiként megmászó sportember volt.

Meg kell említeni, hogy a négy csúcsmászó közül Wickwire 150 méterrel a hegy legmagasabb pontja alatt bivakolt (sátor nélkül, a szabad ég alatt töltötte az éjszakát 8561 méter magasan). Ez máig rekord, hiszen ilyen magasságban soha senki nem éjszakázott.

Wanda Rutkiewicz volt az első nő a K2 csúcsán
Wanda Rutkiewicz volt az első nő a K2 csúcsán
Egy másik figyelemre méltó mászás volt a japánok által 1982-ben az északi gerincen át (kínai oldalról) végrehajtott sikeres csúcstámadás. A Japán Hegymászó-szövetség expedíciójának három tagja, Szakasita Naoe, Josino Hirosi és Janagiszava augusztus 14-én lépett a hegy tetejére, utóbbi azonban leereszkedés közben lezuhant, és meghalt. A következő napon a csapat négy további tagja mászta meg a hegyet.

Az első nő, aki a K2 csúcsán járt Wanda Rutkiewicz volt Lengyelországból (1986). A következő öt női alpinista közül, akiknek ez sikerült, négyen meghaltak – közülük hárman leereszkedés közben.

Wanda Rutkiewicz sem él már, ő a Kangcsendzöngán vesztette életét 1992-ben. Azóta viszont a spanyol Edurne Pasaban 2004-ben, majd a az olasz Nives Meroi és a japán Komacu Juka 2006-ban sikeres csúcstámadás után épségben visszatért.

Kiegészítő oxigén igénybevétele nélkül először az 1978-as amerikai csapat tagja, Louis Reichardt (1978. szeptember 6.). Utána még 148 embernek sikerült ugyanez.

A „kegyetlen hegy”

A hegy az északi (kínai) oldal felől
A hegy az északi (kínai) oldal felől

A K2-t mára már szinte valamennyi gerincen megmászták. Noha a Mount Everest magasabb ennél a képződménynél, szörnyű időjárása és rendkívül meredek oldalai miatt a Mount Godwin-Austent tartják a világ legnehezebben legyőzhető, legvszélyesebb hegcsúcsának. Ezért ragasztották rá a „kegyetlen hegy” becenevet.

Míg a K2-t 2006 végéig mindössze 250 alpinista mászta meg, addig a Mount Everestet több mint 2500, azaz tízszer annyi. A K2-nél 2006 végéig 64 ember vesztette életét, ami több mint a negyede csúcsot elérők számának.

A „fekete évben”, 1986-ban 13 hegymászó halt meg a „kegyetlen hegyen”.

A K2 ELNEVEZÉSEI:
Nyelv Név Jelentés
Mount Goodwin Austen
Dapsang
Kechu
Ketu
Baltisztáni (balti) Chogori A hegyek királya
Urdu Lamba Pahar Magas hegy
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik