A 71. jégkorong-világbajnokság élcsapatai – ahogyan ez már lenni szokott – most is kissé foghíjas összeállításban lépnek majd pályára Moszkvában: a legjobb játékosok vagy a Stanley-kupáért küzdenek épp, vagy a 82 mérkőzéses NHL-alapszakasz során összeszedett sérüléseiket kúrálják (esetleg csak nem hiányzik nekik a vb-szereplés), vagy a válogatási elveknek estek áldozatul. Attól azonban nem kell tartanunk, hogy emiatt alacsony színvonalú lenne a torna, hiszen a hét hokinagyhatalom (Svédország, Csehország, Egyesült Államok, Kanada, Szlovákia, Finnország, Oroszország) így is kiváló játékosokat küldhet harcba, ráadásul mindannyiuknak van esélyük az aranyéremre is. A sorból ezúttal talán Svédország lóg ki egy kicsit: nemcsak olyan klasszisok, mint a visszavonulást is fontolgató Peter Forsberg, a személyes okokra hivatkozva távol maradó Mats Sundin vagy a még Detroitban vitézkedő Nicklas Lidström nem szerepelnek a címvédőnél, az előzetesen megadott keretben egyetlen NHLjátékos, a torontói Alexander Steen árválkodik. Jöttek volna többen is a tengerentúlról, de Bengt-Ake Gustafsson szövetségi kapitány inkább az otthon játszóknak szavazott bizalmat – így aztán a svédek gyakorlatilag a Budapesten és Debrecenben is megcsodált csapatot viszik Oroszországba. Ennek megfelelően óvatosan is nyilatkoznak az esélyekről, főleg a szerdai, az Egyesült Államok elleni 5–3-as vereség után.
Az amerikaiak ugyanis fiatal, de harapós csapattal vágnak neki a vébének, amelyben a rutint egyedül a Carolina Hurricanes kapusa, a 31 éves John Grahame képviseli. A védelemben és a csatársorban ellenben sorjáznak a tehetségek a bekk Jack Johnsontól (a Los Angelesben jövőre bemutatkozó hokis az NHL egyik legnagyobb hátvédígérete) a csatár Phil Kesselig (még nincs húszéves) és Erik Cole-ig (akinek már Stanley-kupája is van tavalyról). Hasonlóan fiatalítanak az oroszok is: Vjacseszlav Bikov szövetségi kapitánynak, jó néhány Acsoportos vb hősének még a hazai jégen való szereplésért szinte könyörgő Alekszej Kovaljov sem kellett – persze ahol a világ egyik legügyesebb hokisa, Alekszandr Ovecskin, az NHL-t az idén újoncként elvarázsoló Jevgenyij Malkin és az atlantai gólzsák, a 24 évével hármójuk között korelnök Ilja Kovalcsuk alkotja az első csatársort, oda valóban nehéz bekerülni.
A házigazdának a hátvédsorban és a kapuban lehetnek gondjai, onnan ugyanis hiányoznak a klasszisok.
Az értelemszerűen az elsőségre hajtó szbornaja pedig néhány vb-n elbukott már emiatt.
A csehek más utat választottak: ők inkább rutinos hazai és NHLes hokisaikban bíznak, szupersztárok (mint a még playoffoló Jaromír Jágr, Martin Straka és Dominik Hásek) nélkül. Hasonlóképp sok a hiányzó a szlovákoknál is, akik felkészülési meccseken csak a letteket és az osztrákokat tudták legyőzni. A védelmük viszont félelmetes: a bostoni emberhegy, Zdeno Chára mellett még három két méter körüli bekkel állnak fel, ráadásul Marián Hossa, Miroslav Satan, Marián Gáborík és Pavol Demitra személyében négy remek csatáruk is van – ők is odaérhetnek a végelszámolásnál. A finneknél szerepel a legtöbb NHL-hokis a keretben az európai válogatottak közül (szám szerint tizenegy), ám a kapus Kari Lehtonen kivételével nincs köztük igazi sztár, ahogyan a kiegészítő emberek között sem. Szót kell ejteni a kanadaiakról is: a legnagyobb név a csapatfőnök, Steven Yzerman, akinek a Staal fivérek (a 22 éves Eric és a 18 esztendős Jordan) és a columbusi Rick Nash fémjelezte fiatal csapatában egy-két veterán is epizódszerephez jut majd. A világ egyik legjobb hokisa, a tinifenomén Sidney Crosby azonban legnagyobb sajnálatunkra nem lesz ott Moszkvában: az NHL-alapszakasz végét és a rájátszás elejét még végigjátszotta törött lábbal, ám a vébét már kihagyja.
A csoportkör és a középdöntő majd’ kéthetes procedúrája után a hét nagycsapat helye szinte biztos a legjobb nyolc között, nyolcadikként legvalószínűbben Fehéroroszország, Svájc vagy Lettország futhat be. Az igazi verseny csak május 9-én a negyeddöntővel kezdődik, de a jó hokit addig is élvezhetjük minden délután negyed háromtól – a sporttévé közvetítéseivel és az interneten követhető NHL-mérkőzésekkel együtt –, ha tetszik, másnap reggel hétig is.