A modern férfiteniszben Roger Federer feltűnéséig lehetetlennek tartották, hogy valaki megcsinálja a klasszikus Grand Slamet, azaz egy naptári évben megnyerje mind a négy nagy viadalt, az Australian Opent, a Roland Garrost, Wimbledont és az US Opent (legutóbb az ausztrál Rod Lavernek sikerült 1969-ben).
AFP
Roger Federer 2006-ban mind a négy Grand Slam tornán döntôbe jutott, s háromszor nyert is a fináléban
AFP
Roger Federer 2006-ban mind a négy Grand Slam tornán döntôbe jutott, s háromszor nyert is a fináléban
Roger Federer
Született: 1981. augusztus 8., Bázel (Svájc) Állampolgársága: svájci Magassága/testsúlya: 186 cm/85 kg Ütőfogása: jobbkezes Jelenlegi világranglistás helyezése: 1. Legjobb egyéni világranglistás helyezése: 1. (2004. február 2.) Profi pályafutásának kezdete: 1998 Keresete: 28 576 458 dollár Kiemelkedő eredményei: egyesben 4x wimbledoni bajnok (2003, 2004, 2005, 2006), 2x Australian Open-bajnok (2004, 2006), 3x US Open-bajnok (2004, 2005, 2006) Tornagyőzelmei száma egyéniben: 45 Tornagyőzelmei száma párosban: 7 Győzelem/vereség, egyesben: 484/125 Győzelem/vereség, párosban: 102/64
Ne feledjük, az amerikai Andre Agassi már azzal történelmet írt, hogy egyetlen férfi játékosként megnyerte a GS-tornákat négy különböző borításon. Sokáig úgy tetszett, hogy Federernek sem lehet esélye Grand Slamre, hiszen bár 2004-ben nyert Ausztráliában, Wimbledonban és Amerikában (a GS-tripla ezelőtt utoljára a svéd Mats Wilandernek jött össze 1988-ban), a párizsi salakon nem boldogult. Igaz, 2001-ben a negyeddöntőig jutott, az első nagy tarolást hozó 2004-es évben már a 32 között elbukott. Ha csak egy kicsivel kevesebb benne a győzni akarás, meghagyta volna a salakot a spanyol-argentin kontingensnek, ám ő bekeményített.
Egy évvel később már elődöntős volt a francia fővárosban, 2006-ban pedig a fináléig masírozott, ott azonban nem bírt a spanyol Rafael Nadallal. A parádés tavalyi esztendőben egyébként is Nadal volt a mumus: Federer 17 versenyen indult el, ebből 16-szor finalista volt (12 alkalommal meg is nyerte a döntőt), 97 mérkőzéséből mindössze ötöt vesztett el, s négyszer Nadal győzte le. A kakukktojás tehát a brit Andy Murray elleni vereség,a cincinnati Mesterverseny második fordulójában. (Ez volt az egyetlen torna, amelyen nem jutott döntőbe.)
Füvön egyszerűen nincs ellenfele
A sajtótájékoztatókon sokszor teszik fel neki a kérdést, az elmúlt évtizedek legjobbjai közül a svéd Björn Borghoz vagy az amerikai Pete Samprashez hasonlítaná-e magát. Ő ilyenkor mindig elismerően szól a két klasszisról, majd hozzáteszi: „Én Roger Fede-rer vagyok!” Bármennyire is tiszteli azonban a nagy elődöket, nem nehéz megjósolni, hogy hamarosan megdönti rekordjaikat. Borg sorozatban ötször nyert Wibledonban (1976 és 1980 között), ezt a csúcsot az idén beállíthatja, jövőre pedig megdöntheti a svájci, hiszen legutóbb 2002-ben kapott ki a szent gyepen a horvát Mario Ancictól. Már megdöntötte a svéd legenda füves pályás rekordját (48 győzelemnél tart zsinórban, míg Borg 41-nél megállt), és jelenleg nem látni a mezőnyben játékost, aki füvön megszoríthatná. Ha pedig nem jön közbe Federer pályafutását döntően befolyásoló sérülés, akkor Pistol Pete 14 GS-sikert számláló csúcsa is a múlté lesz, mivel Federer kilencnél tart, s augusztusban még csak 26. születésnapját ünnepli.
Fordulópont volt a Sampras elleni siker
Sampras wimbledoni szériájának egyébként éppen ő vetett véget, 2001-ben a 16 között öt játszmában verte meg az amerikait, aki előtte sorozatban négyszer nyert itt. Sokak szerint ez a győzelem volt Federer pályafutásának fordulópontja, s ha ez talán túlzás is, bizonyos, hogy a világ ekkor ismerte meg a svájcit. Igaz, alig húszévesen még nem jutott el a döntőig, két évvel később azonban már győztesként búcsúzott el az All England Clubtól, ahol azóta sem vesztett mérkőzést. Most 28-as wimbledoni nyerő szériánál tart, Borg csúcsának beállításához 35, a hatodik sikerhez 42, zsinórban megnyert meccs szükséges.
Nem tudni, mi lett volna, ha a teniszt és a futballt anno párhuzamosan művelő ifjú végül a focit választja, ám felfedezője, Seppli Kacovsky, az Old Boys Tennis Club trénere meggyőzte őt. Időközben a kis Roger bekerült a Svájci Nemzeti Teniszközpontba, ahol 1998-ig, profi karrierje kezdetéig izmosodott. Ebben az évben megnyerte Wimbledonban a juniorok versenyét, majd júliustól már ATP-versenyeken is próbálkozott, s két meccset nyert is az év végéig, miközben korosztályában begyűjtötte az Orange Bowl bajnoki címét.
Egy évvel később már tucatnyi győztes mérkőzéssel a sportág históriájának legfiatalabbjaként került be a világranglista legjobb 100 versenyzője közé, s bemutatkozott hazája Davis-kupa-csapatában is. Sydneyben elődöntős volt az olimpián, s itt ismerkedett meg barátnőjével, Miroslava Vavrineccel, aki egyben a menedzsere is. A 2001-es esztendőből már említettük a Sampras elleni wimbledoni mérkőzést, ám ekkor már túl volt első ATP-tornagyőzelmén, februárban Milánóban diadalmaskodott. A fokozatosság elvét betartva 2002-ben, Hamburgban megnyerte első Mesterversenyét, de a Grand Slameken nem sok sikerélmény jutott neki. Aztán 2003-ban megtört a jég, elkezdődött a nagy wimbledoni sorozat. A következő évben három GS-tornát nyert, 2005-ben „csak” kettőt, míg tavaly beállította egyéni csúcsát. Melbourne-ben, Párizsban, Wimbledonban és New Yorkban összesen 28 meccset játszott, s ebből 27-et megnyert, azaz egy lépésre volt a tökéletességtől. Az idén talán ez is összejön.
Agassi szerint is federer a legjobb
A tavaly visszavonuló korszakos egyéniség, az amerikai Andre Agassi sok nagy teniszezővel találkozott, de Federert tette az első helyre. „Mindig lehangoló a vereség, de ez van. Roger a legjobb, akivel karrierem során valaha is játszottam” – mondta Agassi a 2005-ös US Open fináléja után. S hogy Federer meddig folytatja? Erre maga adta meg a rajongóit megnyugtató választ a tavalyi wimbledoni siker után.
„Csodálatos, hogy negyedszer is nyertem, s jövőre megpróbálom megszerezni az ötödik győzelmemet. Björn Borg ötször tudott itt nyerni, s szerintem túl korán vonult vissza, én viszont még sokáig szeretnék játszani.” Ez pedig azt jelenti, hogy egy év múlva sem kell majd sokat gondolkodni, ha 2007 legjobb férfi sportolóját keressük…