Fenn az ernyő, nincsen kas – csak a Fradi névvel büszkélkedhet kilenc, az FTC által jegyzett szakosztály. A klub nem gondoskodik róluk, így minden igyekezetükkel azon vannak, hogy valahogyan életben maradjanak.
Kétségtelen, hogy a futballisták jó vagy rossz sorsa alapján ítélik meg az FTC-t, ám a többi szakosztályra is figyel az, aki igazi fradista. Összeállításunkból kiderül, hogy a klub által jegyzett sportágazatok mindegyike magára van utalva, nem utolsósorban a futballistáknál kialakult helyzet miatt.
Atlétika A szakosztály anyagilag rendben van, szerződéseinek van fedezete. A klubtól már régóta nem kap pénzt. A jövő nagyban függ attól, hogy az egyesület helyzete miként alakul, azaz sikeres lesz-e a labdarúgó-rt. értékesítése, az életben tartása miatt keletkező adósságait rendezni tudja-e a klub. A szakosztály az utánpótlás-nevelésre épít, ezért újabb edzőket szeretne alkalmazni, míg szeptemberben toborzót tart. A Fradi-atléták vezetője, Fejős Mihály optimista, úgy érzi, az évek óta tartó tárgyalások eredményeként közelednek a megoldáshoz, azaz stabil lehet a háttér.
Birkózás4 Enyhén szólva nem dúskálnak a javakban, kifejezetten nehéz helyzetben vannak. Ha nem tartanának ki az edzők, a versenyzők, nem segítenének a barátok, még rosszabb lehetne a helyzet. Hiába van hét válogatott (két felnőtt-, három junior- és két ifjúsági) versenyzőjük, anyagilag a nullán állnak. Legutóbb 2005 januárjában kaptak pénzt a klubtól, akkor másfél millió forint érkezett. Azóta semmi, miközben – mint Kruj Iván szakosztályelnök emlegeti – a Torgyán- és a Várszegi-érában voltak olyan esztendők, amikor kilencmilliót kaptak. Nehezíti a helyzetet, hogy a birkózás nem közönségvonzó sportág, így nagyon nehéz szponzorokat szerezni. Csak a szülőkre és a barátokra számíthatnak, meg az utánpótlásedzőkre, akik társadalmi munkában dolgoznak. Csak a jó szereplésért járó műhelytámogatás jelenthet külső segítséget.
Jégkorong A szakosztály gyakorlatilag teljesen magára hagyatva működik. A csapatjátékok közül az egyetlen, amelynek létesítményt sem ad a klub, és egy három és fél millió forintos juttatást kivéve egy ideje pénzt sem látott a Ferencvárostól. Szerencsére azonban kiváló a kapcsolata a káposztásmegyeri koriközponttal, amely kedvezményesen garantálja a kellő jégidőt a felnőtt- és a juniorgárdának. A szakosztály költségvetése a tavalyi 60 millió után az idén 28-30 millió forint, ezt a támogatók adják össze. Ez a pénz csak az utazásra, a felszerelésre és a mérkőzésekkel kapcsolatos kiadásokra elég, a játékosok nem kapnak fizetést. „Amatőrként neveztünk a bajnokságba, a csapat gerince ennek ellenére megmaradt” – így Kassai György szakosztályelnök. Ha valamelyik hokisnak sikerül szponzort hoznia a házhoz, a klub csak az összeg tíz százalékát kéri el, a többi a játékosé. „Két szponzorunk is visszalépett az rt.-nél kialakult helyzet miatt, de ha egységes, lelkes csapat benyomását keltjük, és harcban leszünk legalább a negyedik helyért, még jöhetnek támogatók” – vázolta a lényeget Kassai, s hozzátette: ha további bevételekhez jut a csapat, abból igyekeznek tartalékot képezni a váratlan helyzetekre.
Kerékpár Ők is rendkívül sanyarú körülmények között dolgoznak, legutóbb tavaly januárban jutottak némi apanázshoz, azóta semmi. A szakosztály amatőr alapon működik. Van egy mikrobusza, a benzinköltségét a Sportfolió Kht. fedezi. Fizetést senki sem kap, sőt a kerekesek saját zsebből vásárolnak alkatrészeket. Az anyagi csúcs öt évvel ezelőtt volt, amikor nyolc és fél millió forint érkezett a klubtól, jelenleg az optimális működéshez – Schillerwein István szakosztályvezető közlése szerint – mintegy 10-12 millióra lenne szükség.
Meggyesi Bálint
A kézilabdás lányok, dacolva a körülményekkel, pazar teljesítménnnyel nyerték meg tavasszal az EHF-kupát, majd következett az önfeledt ünneplés?
Kézilabda A csapat folyamatosan építi a jövőjét. Maglódi Lajos ügyvezető reményei szerint szeptemberben bemutathatják az új névadó szponzort, ezzel nagy lépést téve a stabil gazdasági helyzet felé. A csapatnak annyi tartozása van, amennyi pénzt a klubtól vár. Az európai kupaszereplés hatalmas kiadásokkal járt, 16 millió forintos mínusszal zárták az EHF-kupa-menetelést. Könnyebb lenne a helyzetük egy tágasabb csarnokkal, hiszen a kupameccsekre alig ezer fizető nézőt tudnak beengedni, ami jelentős bevételkiesés, hiszen az igény ennek a sokszorosa.
Sportakrobatika 2005 júniusában lett önálló, és a szponzorok egyelőre nem halmozzák el ajánlataikkal a nagyjából 3 millió forint költségvetéssel működő szakosztályt, amely szintén a szülők támogatására épít. Segít a IX. kerületi önkormányzat is, és bevételi forrás még a különböző bemutatókért járó fellépti díj.
Teke Működését nem befolyásolja jelentősen a klub hanyatlása. Az egyesülettől járó 2-3 millió forint persze hiányzik, ám a vezetőség költségvetési megszorításokkal, újabb szponzorok megnyerésével betömte a lyukakat, így nincsenek napi gondok. Ezzel együtt a külföldi klubokkal – amelyek fizetést adnak a versenyzőknek – nem tudják felvenni a versenyt. A Fradi tekései amatőrök, mindössze költségtérítést kapnak. Debreczeni István szakosztályvezető tudja, hogy évről évre küzdeniük kell a fennmaradásért, de hiszi, hogy – amint eddig mindig – a jövőben is úrrá lesznek a nehézségeken.
Torna (nők) A szakosztály a saját bevételeiből él, a klubtól az idén még nem kapott pénzt. A szponzori bevételekből és a saját szervezésű tanfolyamok díjából gazdálkodik. Ferencvárosi Torna Club néven fut, de gyakorlatilag teljesen önálló szakosztályként működik.
Torna (férfiak) Évi költségvetésük 28-30 millió forint, az összeg körülbelül egyharmadát a főtámogató garantálja. Amióta az utánpótlás nem kap állami támogatást, a tagdíjbevételekből próbálnak meg talpon maradni, és a szülőkre is számítanak. A közelmúltban elhatározták, hogy gazdasági társaságot alapítanak a jobb gazdálkodás reményében. Eredményességük alapján a Héraklész-programból 1 millió 300 ezer, a MOB-tól 2 millió 300 ezer forintot kapnak, illetve kapnának, ugyanis a többi szakosztály köztartozása miatt ezekhez az öszszegekhez még nem juthattak hozzá.
Úszás Az éves költségvetés 20 millió forint körül van, a klub hozzájárulása legfeljebb 2-3 millió – volt. Az idén ugyanis már egy fillér sem érkezett az egyesülettől, a szakosztály a szponzori bevételekből (75 százalék), illetve a tanfolyamokból, a tagdíjakból befolyó összegből él. A márciusi felnőttbajnokságra nem fogadták el a nevezését, a klub köztartozásaira hivatkozva, így a versenyzőket villámgyorsan átigazolták a székesfehérvári Delfin-Lászlóvill SE-hez, visszaigazolásra csak a következő szezonban lesz lehetőség. A hosszú távú életben maradás záloga a népligeti uszoda, amely a Sportfolió Kht. tulajdona, és még 14 évig marad az FTC használatában.
Vízilabda A volt vezetőség csak ígéretekkel halmozta el a játékosokat, hiába alapítottak kft.-t, állandósultak a pénzügyi gondok. Átlagosan nyolchavi jövedelemmel tartoznak a sportolóknak, akad olyan pólós is, aki még a 2004–05-ös évad elvégzett munkájáért sem kapta meg a teljes fizetését. Miután nem fogtak össze egy emberként, mára mindenki beletörődni látszik az abnormális helyzetbe. Amolyan félamatőr alapon működik a szakosztály, mindenki dolgozik vagy tanul a játék és az edzések mellett. Jelenleg mindössze 25 millió forintból gazdálkodnak, még labdákat sem vettek, holott szükség lenne legalább tízre.