A norvégok igazi hőstette

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2006.08.17. 01:21
Címkék
A világbajnokság után először léptek pályára Európa legjobb válogatottjai, amelyek már a 2008-as kontinenstorna selejtezőire készülnek. Játszott a brazil nemzeti csapat is, amely a magyarokkal közös selejtezőcsoportban szereplő norvég gárdánál vendégeskedett, és csak döntetlenre volt képes. A németek simán verték Svédországot, az olaszok viszont meglepetésre vereséget szenvedtek.
A norvégok ? szokásukhoz híven ? meglepték a brazil válogatottat: Cicinho (2-es mezben) sem bírt az északi túlerôvel
A norvégok ? szokásukhoz híven ? meglepték a brazil válogatottat: Cicinho (2-es mezben) sem bírt az északi túlerôvel
A norvégok ? szokásukhoz híven ? meglepték a brazil válogatottat: Cicinho (2-es mezben) sem bírt az északi túlerôvel
A norvégok ? szokásukhoz híven ? meglepték a brazil válogatottat: Cicinho (2-es mezben) sem bírt az északi túlerôvel
A norvégok ? szokásukhoz híven ? meglepték a brazil válogatottat: Cicinho (2-es mezben) sem bírt az északi túlerôvel
A norvégok ? szokásukhoz híven ? meglepték a brazil válogatottat: Cicinho (2-es mezben) sem bírt az északi túlerôvel

BARÁTSÁGOS VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉSEK

Moldova–Litvánia 3–2, Finnország– Észak-Írország 1–2, Oroszország–Lettország 1–0, Románia–Ciprus 2–0, Fehéroroszország–Andorra 3–0, Dánia–Lengyelország 2–0, Luxemburg–Törökország 0–1, Norvégia–Brazília 1–1, Csehország–Szerbia 1–3, Liechtenstein–Svájc 0–3, Írország–Hollandia 0–4, Németország–Svédország 3–0, Olaszország–Horvátország 0–2, Bosznia-Hercegovina–Franciaország 1–2, Ghána–Togo 2–0, Tunézia–Mali 0–1, Egyiptom–Uruguay 0–2, Elefántcsontpart–Szenegál 0–1, Marokkó–Burkina Faso 1–0, Anglia–Görögország 4-0
A világbajnoki kudarc (búcsú a negyeddöntőben) óta az első meccsét játszotta a brazil válogatott. A nemzeti együttes élén ez volt az új szövetségi kapitány, Dunga bemutatkozó mérkőzése. A dél-amerikaiak számára kísérleti jellegű találkozón a Bayern München középhátvédje, Lúcio kapta meg a csapatkapitányi karszalagot, amelyet eddig a rutinos jobbhátvéd, Cafú viselt. Dunga teljes átalakítást ígért a nemzeti tizenegyben, ennek megfelelően nyolc új embert hívott a keretbe, és közülük ketten, Elano és Daniel Carvalho a kezdőcsapatban is helyet kaptak.

Az ellenfél, a magyar válogatottal egy selejtezőcsoportba sorsolt norvég válogatott mostanában nincs túl jó passzban, nem sikerült kijutnia a vb-re, a világranglistán visszacsúszott az 52. helyre, ezért komolyan vette az ötszörös világbajnok Brazília elleni erőpróbát. Különösen annak fényében készültek nagy elánnal Aage Hareide szövetségi kapitány fiai, hogy Norvégia az egyetlen ország, amely még veretlen a „selecaóval” szemben. Az 1988-ban elért 1–1-es döntetlen után a kilencvenes években két norvég győzelmet jegyezhettünk fel (a skandináv együttes 1997-ben 4–2-re, 1998-ban pedig 2–1-re verte meg Brazíliát). Hareide mester, ahogyan azt megígérte, a kezdőcsapatban számított a két évig mellőzött Ole Gunnar Solskjaerre, a Manchester United sokáig sérüléssel küszködő 33 esztendős támadójára.

A Gomes – Cicinho, Lúcio, Juan, Gilberto – Gilberto Silva, Edmílson, Elano, Daniel Carvalho – Fred, Robinho összeállításban kezdő brazil válogatott nem kezdett túl nagy iramban. A gól nélküli első félidő után megélénkült a mérkőzés, a norvégok szerezték meg a vezetést Pedersen révén, amit az egyik újonc, Daniel Carvalho a 62. percben kiegyenlített. Az északiak tehát megőrizték veretlenségüket a brazilok ellen, nagyon vigyáznia kell tehát Bozsik Péter csapatának a szeptember 2-i első Eb-selejtezőn a skandináv ellenféllel.

Augusztus 14-én véget ért a német labdarúgás egy szakasza, a világbajnokságon bronzérmet szerző gárda tagjai ekkor vették át Horst Köhler államfőtől kitüntetésüket, az Ezüst babért. Jürgen Klinsmann, a leköszönő csapatfőnök nem jelent meg a díjátadáson, ugyanis nem szerette volna, ha az új időszámítás kezdetekor, a Nationalelf Svédország elleni barátságos mérkőzése előtt ő kerül a figyelem középpontjába.

Joachim Löw kapitány átalakította csapatát

Nos, a Kaliforniában élő mester elérte a célját, hiszen a szerdai találkozót megelőzően valóban mindenki a kapitányként debütáló Joachim Löwre és az új német válogatottra fókuszált. Mert bizony ez már nem ugyanaz a csapat, amelyik a világbajnokságon részt vett – legalábbis jelenlegi összeállításában bizonyosan nem.
A hiányzók listája elég hosszú volt, főképp sérülések miatt kellett átalakítania keretét Löwnek. Michael Ballack sérülése következtében a középpályán újból Torsten Frings és Tim Borowski játszott, ugyanúgy, mint a csapat világbajnoki nyitó mérkőzésén, Costa Rica ellen. Most elsősorban a korábban sokszor a csapat leggyengébb részének aposztrofált védelem szorult átalakításra. A svédek elleni meccsen Philipp Lahm áthúzódott a jobb oldalra, Arne Friedrich pedig onnan középre, ugyanis az operációja utáni rehabilitációját töltő Per Mertesacker és a térdét fájlaló Christoph Metzelder – azaz a tornán remekül együttműködő belső védőpáros – nem volt bevethető. A helyükre behívott mainzi újonc, Manuel Friedrich és a Hertha védője, Malik Fatih is csak a kispadon ülhetett a kezdéskor.
Kezdő volt viszont a Dinamo Zagreb játékosa, Jens Nowotny. A 32 éves rutinos róka pontosan tudja, hogy a dortmundi Christian Wörns mellett rá sem számítanak már hosszú távon a nemzeti csapatnál, ám Nowotny Oliver Kahnnal ellentétben nem mondta le a válogatottságot, és bármikor játszik, ha hívják. Az igazi fiatalítás azonban, amit sokan számon kérnek Joachim Löwön, még várat magára.
A németek mindettől függetlenül nagyon simán megnyerték a svédek elleni találkozót, különösen a vb-gólkirály Miroslav Klose volt elemében, a Werder Bremen csatára két gólt szerzett.

Ezúttal hiányoztak a világbajnokok

Az Olaszország–Horvátország találkozó mindkét szövetségi kapitány számára az első erőpróbát jelentette a válogatott kispadján: Roberto Donadoni korábban csak klubszinten dolgozott edzőként, és a másik oldalon dirigáló Slaven Bilic is most esett át a tűzkeresztségen. Donadoni ezúttal nem hívta be keretébe a vb-győztes csapat alapembereit. Az Amelia – Zenoni, Falcone, Terlizzi, Chiellini – Delvecchio, Liverani, Ambrosini – Esposito, Lucarelli, Rocchi összeállítású squadra azzurra nyomokban sem emlékeztetett az aranyérmes gárdára. Donadoni, aki nem titkoltan Marcello Lippi szakmai örökségét szeretné továbbvinni, a következőket mondta: „Célom, hogy a világbajnokok által képviselt szellemiséget és hozzáállást képviseljük, ugyanakkor a válogatott mezen szereplő négy csillag felelősséggel is jár.” Horvát oldalon nem történtek radikális változások, Bilic kinevezése óta hangoztatta, hogy a Zlatko Kranjcar által lefektetett alapokra kíván építeni.
Úgy tűnik, Bilic nagyon jól tette, hogy a rutinra alapozott, hiszen fiai nagy meglepetésre 2–0-ra verték a hazai pályán játszó világbajnokot.

A végjátékban nyert a francia együttes

A magyar válogatott selejtezőcsoportbeli ellenfelei közül Málta még kedd este kapott ki 3–0-ra Szlovákiától, Moldova pedig hazai pályán verte 3–2-re Litvániát. A jelentősebb játékerőt képviselő együttesek közül a törökök idegenben gyűrték le 1–0-ra Luxemburgot, míg Bosznia-Hercegovina az utolsó percben kapott góllal vesztett 2–1-re a franciák ellen.

A belgák eltékozoltak két pontot

Szerdán három mérkőzéssel megkezdődött a 2008-as, svájci–osztrák közös rendezésű Európa-bajnokság selejtezője.

Európa-bajnoki selejtezők
A-csoport: Belgium–Kazahsztán 0–0
B-csoport: Feröer–Grúzia 0–6
(Kankava 16., Iasvili 18., S. Arveladze 37., 62., 82., Kobiasvili 51. – 11-esből)
E-csoport: Észtország–Macedónia 0–1
(Szedlovszki 73.) ---- C ---- A
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik