Börtön helyett uzsonna

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2006.08.06. 02:37
Címkék
Az igazságügyi minisztérium amondó: minden úgy tökéletes, ahogy most van, azaz nem kell megváltoztatni a jogszabályokat a szurkolói rendbontások ügyében. Ezt olvasva Kisteleki István MLSZ-elnöknek majdnem kiesett a kezéből a levél, hiszen megfelelő törvények nélkül esély sincs például arra, hogy valóban ki lehessen tiltani a stadionokból a renitens szurkolókat.
A rendôrök és a drukkerek gyakran néznek farkasszemet
A rendôrök és a drukkerek gyakran néznek farkasszemet
A rendôrök és a drukkerek gyakran néznek farkasszemet
A rendôrök és a drukkerek gyakran néznek farkasszemet
A rendôrök és a drukkerek gyakran néznek farkasszemet
A rendôrök és a drukkerek gyakran néznek farkasszemet

Azt még valahogy elviseljük, hogy folyton kikapnak a magyar klubcsapatok, de legalább lenne normális hangulat a stadionokban. A magyar labdarúgásban volt néhány nyugodtabb esztendő, de az elmúlt két évben az erőszak újra teret nyert. Kisteleki István, az MLSZ elnöke összefogást sürget, ám falba ütközött.

Kisteleki István tanácstalan, segítség nélkül nem tud fellépni a lelátói rendzavarások ellen
Kisteleki István tanácstalan, segítség nélkül nem tud fellépni a lelátói rendzavarások ellen
Kisteleki István tanácstalan, segítség nélkül nem tud fellépni a lelátói rendzavarások ellen
– Az elmúlt hónapok verekedői ott lehetnek a bajnoki meccseken?
– Nem tudom – mondta Kisteleki István. – A rendező csapatok dolga, kiket engednek be a mérkőzésekre. Úgy gondolom, egy egyéves programmal rendet lehetne tenni a stadionokban, el lehetne érni, hogy akiknek nincs keresnivalójuk a lelátókon, azok ne lehessenek ott. Ki kell alakítani egy rendszert, amelynek segítségével csak az igazi szurkolók juthatnak be a stadionokba.

– Hogyan lehet eljutni idáig?
– Összefogást kell teremtenünk, de az MLSZ csak koordinációs szerepet vállalhat, hiszen korlátozottak a lehetőségei. A törvényi szabályozás jelenleg nem megfelelő, nincs hatásos intézkedési rend, amely összhangban lenne a bírói gyakorlattal. Egyelőre nem akarnak együtt dolgozni ebben az ügyben az érintettek. Pedig együtt kellene működnie a rendőrséget felügyelő Igazságügyi Minisztériumnak, a biztonsági szolgálatoknak és a szövetségnek is. Sajnos a felsőbb szinteken nem találtunk partnerre.

Balhés meccsek

Az elmúlt években a rendőrség háborút nyert, már csak ritkán vannak lelátói balhék (persze egy is több a megengedettnél), inkább a rasszista és antiszemita rigmusok okoznak gondot – pontosabban korábban is voltak csúf kórusok, ám eddig nem mindenki akarta meghallani őket... Íme, a tavalyi bajnoki évad „termése”.

Honvéd–Újpest: A meccs után néhány tucatnyi lila szurkoló levált a rendőröktől, és megtámadta a kispestieket, akik az erősítés megérkezése után űzöttekből kergetők lettek.

Honvéd–MTK: Saskőy Szabolcs kilenc percet hosszabbított, az MTK pedig kiegyenlített (2–2). A meccs után több százan várták a bírót, aki, ha akkor nem is, később – más ügyek miatt – elnyerte büntetését.

MTK–Újpest: A vendégtábor egy része antiszemita rigmusokba kezdett, ám Sápi Csaba játékvezető – hibásan – nem szakította félbe a mérkőzést.

Ferencváros–Honvéd:
Rasszista és antiszemita rigmusok miatt a bíró megszakította a meccset.

Újpest–MTK: Az MTK fordított a hajrában, és a vereséget elviselni nem tudó szurkolók megtámadták a bírót és a vendégjátékosokat.

Újpest–Fehérvár: A lila szurkolók először a fehérváriakkal, majd a rendőrökkel csaptak össze.
– Ezért írt levelet a belügyminiszternek?
– Még májusban fordultam Lamperth Mónikához, és akkor felvetettem, hogy nem jó a rendszer, meg kell oldani a problémákat. Félreértés ne essék: nem szívességet kértem a miniszter asszonytól, ennek a helyzetnek a kezelése kötelesség. Szakszerű munkát kell folytatnunk, mert ha ezt nem tesszük meg, a magyar labdarúgásnak befellegzett.

– Ha jól tudjuk, elég kiábrándító választ kapott...
– Sajnos nem a címzett írt viszsza, hanem Dudás Ferenc, a minisztérium munkatársa. Megdöbbentő volt számomra, szó szerint rosszul esett a levele. Szerinte nem a törvények szigorításával, hanem a párbeszéd kiszélesítésével lehet kezelni a futballhuliganizmust. Mégis, mit tegyünk: hívjuk meg a bíróverőket uzsonnázni? Ez demagógia… Aki ilyet ír, az tájékozatlan, nem ismeri a helyzetet. Elfogadhatatlan ez a realitástól elrugaszkodó iromány. A rendőrség és a biztonsági szolgálatunk mindenben támogat minket, de parlamenti határozat, törvény nélkül ez önmagában kevés, a képviselőknek pártállástól függetlenül tenniük kell ezért az ügyért. Olyan törvényeknek kell lenniük, amelyekből világosan kiderül, hogy milyen cselekménynek mi a büntetése. Anglia a demokrácia őshazája, ott mégis igen kemény szabályokkal fékezték meg a huligánokat: hogy mást ne mondjak, a világbajnokság előtt minden, a futballpályákról kitiltott bajkeverőnek bevonták az útlevelét. Nálunk a demokráciára hivatkozva nem adják ki a rendbontók adatait, így nem lehet őket kitiltani a pályákról, ezzel pedig azoknak a jogai sérülnek, akik nyugodtan szeretnének meccset nézni.

– Ezzel a levélváltással aligha zárta le az ügyet.
– Már beszéltem az ügyészséggel, s megtudtam, hogy az adatvédelem nem megfelelő, mert nem az ártatlan állampolgárok jogait óvja. Azért kellenek a rendbontók adatai, hogy biztosítsuk a rendet, hogy a verekedők ne lehessenek ott a lelátókon. Ha szeretnék az illetékesek, akkor sok minden megoldható lenne, de úgy látom, sokszor azon a véleményen vannak, hogy a pályák balhéi elterelik a figyelmet más problémákról. Háromhetes munkával előkészíthető lenne az a törvényjavaslat, amelyet a parlament elé lehetne terjeszteni és egy éven belül megszülethetne a döntés. Most nem tudunk mit tenni, pedig ebben a közegben meghal a futball. ---- S ---- V
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik