Amíg Németországban finiséhez érkezett a világbajnokság, a csatorna túloldalán, Angliában letargia lett úrrá a futballkedvelő lakosságon. A szurkolók többet vártak az idei tornától, bíztak benne, hogy az idén végre sikerül megtörni a negyven éve tartó csendet. A kivételesen erős angol keret azonban ismét csalódást keltett: a portugálok elleni, tizenegyesekkel elbukott negyeddöntő után utazhattak haza.
Az angolok természetesen lázasan kutatják a kudarc okát, és ötletek akadnak is bőven: egyesek az edzői feladatra alkalmatlan Sven-Göran Erikssont, mások a Wayne Rooneyt kiállító Horácio Elizondo játékvezetőt, megint mások egyszerűen a balsorsot átkozzák a kiesésért. Ez utóbbi tábor arra alapozza elméletét, hogy a háromoroszlános válogatott az elmúlt tizenhat év alatt nem kevesebb mint öt (!) alkalommal búcsúzott az aktuális tornától az elvesztett büntetőpárbaj miatt.
Értelemszerűen magukat a játékosokat is lesújtotta a kiesés, s hogy ez mennyire igaz, azt mi sem jelzi jobban, mint Rio Ferdinand minap tett őszinte vallomása.
Rio Ferdinand nem kér a fociból!
„Szégyellem magam, ha kiteszem a lábam otthonról, és az emberek előtt kell mutatkoznom – ostorozta magát és csapatát a manchesteri hátvéd, majd a bukás okairól szólva hozzátette: – Ha szurkoló lennék, keserű csalódottságot éreznék a csapat szereplése kapcsán. Mint angol drukker, sokkal többet vártam volna az együttestől, mint amit végül adtunk rajongóinknak Ha egyenként nézzük, akkor fantasztikus futballisták alkották válogatottunkat, ám ezúttal sem ez számított, hanem az, hogy csapatként mit mutatunk. Ezen, azaz az egység terén pedig kudarcot vallottunk.”
A felettébb önkritikus védő egyébként még a jobb teljesítményt nyújtók közé tartozott (nem véletlen, hogy az angol csapat mindössze két gólt kapott), ám annál nagyobb a kérdőjel például a klubjában egyaránt kiválóan teljesítő Frank Lampard és Steven Gerrard halványabb szereplésével kapcsolatban. A kulcsszerepre szánt, ám a vb-n csalódást keltő páros mellett néhány vakmerő elemző a csapatkapitányi karszalagról frissen lemondó, hazájában szinte szentként tisztelt David Beckhamet is bírálja, mondván: a középpályást Ecuador és Portugália ellen csereként váltó Aaron Lennon jóval meggyőzőbb produkcióval rukkolt ki, mind a Real idolja.
A kritikák kereszttüzében elsősorban mégis a távozó szövetségi kapitány, Sven-Göran Eriksson áll, különösképpen elhibázott válogatási elvei miatt. A sérüléssel bajlódó Wayne Rooney és a vb-ről térdszalagszakadás miatt idő előtt búcsúzó Michael Owen mellett csak a kevés nemzetközi tapasztalattal felvértezett Peter Crouchot, és a klubjában, az Arsenalban még be sem mutatkozó Theo Walcottot vitte magával, azaz nem csoda, hogy csődöt mondott az angolok támadójátéka.