Habár a magyar válogatott nem jutott ki a németországi világbajnokságra, azért számunkra sem lehet közömbös, mi minden történik a világ legnagyobb futballtornáján. A szakemberek nagy érdeklődéssel követik nyomon a torna mérkőzéseit, s közülük Mezey György a FIFA megbízott megfigyelőjeként a vb teljes időtartama alatt készít szakmai feljegyzéseket. Mi most a hazai edzőket, a Magyarországon dolgozó külföldi szakembert, a játékvezetőt, a FIFA-licences menedzsert, továbbá egy tudósítóként kiküldött horvát újságírót faggattunk a világbajnokságról.
Németh Ferenc
Mezey György a FIFA hivatalos megfigyelôjeként készít szakmai feljegyzéseket a tornán ? ? Aldo Dolcetti szerint a futball egyszerű játék, de mindig lehet újat tanulni
Németh Ferenc
Mezey György a FIFA hivatalos megfigyelôjeként készít szakmai feljegyzéseket a tornán ? ? Aldo Dolcetti szerint a futball egyszerű játék, de mindig lehet újat tanulni
1. Van-e favoritja a világbajnokságon? 2. Melyik játékos vagy válogatott szerezheti véleménye szerint a torna meglepetését? 3. Várható-e szakmai újdonság a seregszemlén? 4. Szándékában áll-e a helyszínen figyelemmel követni a világbajnokság eseményeit, tervez-e legalább egy meccslátogatást?
MEZEY GYÖRGY, a FIFA hivatalos megfigyelője a vb-n:
1. Ha az összes tényezőt megvizsgáljuk, a mindenki által esélyesnek mondott brazilok talán nem is olyan nagy favoritok. Csapatépítési problémákkal küzdenek, de ez persze nem azt jelenti, hogy ne nyerhetnének vébét. Argentína több meccsét is láttam az utóbbi időben, ezért bátran állítom: nem elég masszív csapat, valami hiányzik belőle. Fekete ló a holland válogatott, de az sem esélyes. Titkos favoritom viszont a svéd együttes. A legjobb a korátlaga, az egyik legegységesebb csapat, ráadásul van három világklasszisa. 2. Ghána Kamerunhoz és Nigériához hasonlóan képes meglepetést szerezni, de amint az előbb említettem: Svédországtól sokat várok. 3. Játékrendszerben nem várható semmi újdonság, mert a formációk rendszere már kialakult, nincs benne új. Ezt úgy lehet kifejezni a legegyszerűbben, hogy hat ember védekezik, négy támad. Akármilyen formációban is játszanak a csapatok, mindig ez lesz az alapséma. Védekezésben nincs új elem, de a támadások leginkább az improvizációra épülnek majd. Olyan váratlan megoldások dominálnak már az európai csapatoknál is, mint például a braziloknál vagy az argentinoknál. 4. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség tizenkét hivatalos megfigyelőt küld a tornára. Ezek egyike leszek én. Feladatom szerint az E-csoport küzdelmeit kell figyelemmel követnem, és a továbbjutókat a későbbiekben is elkísérem majd a meccseikre.
RÓTH ANTAL, az U21-es válogatott szövetségi edzője:
1. Azt gondolom, Brazíliát több szempont alapján is favoritnak lehet nevezni, a címvédő utáni kategóriába azonban több csapat is tartozik – például Argentína, Franciaország, Spanyolország vagy Anglia –, közöttük a pillanatnyi forma dönthet. 2. Mindegyik nagy világversenynek van meglepetéscsapata, ezúttal talán valamelyik afrikai együttes borítja fel a papírformát. A labdarúgók közül alighanem egy általunk kevésbé ismert, nem európai futballista lesz a felfedezett. 3. Mivel senki sem lát bele az edzők fejébe, ezt előre megmondani nem lehet. Úgy hiszem, a selejtezőkön kirajzolódott egy normális kép, eget rengető meglepetést nem szereznek a csapatok egymásnak. 4. Nagy valószínűséggel a televízión keresztül követem figyelemmel a torna eseményeit.
MÉSZÖLY GÉZA, az Újpest vezetőedzője:
1. A legnagyobb esélyes Brazília, de a végső sikerre esélyes a német, a francia, a holland és az angol válogatott is. 2. Az angolok és a hollandok nagyon fiatal, tapasztalatlan játékosokat is kivisznek a tornára. Kíváncsi vagyok, például, az arsenalos Theo Walcottra, hogy mennyi lehetőséget kap majd, és mire lesz képes a vébén. 3. A kérdés szerintem az: lesz-e egyáltalán újdonság? Az ilyen világverseny szakmailag rendkívül fontos minden edzőnek, de őszintén mondom, elképzelni sem tudom, szakmailag milyen újdonságot hozhat a torna, de azért roppant kíváncsi vagyok. A német válogatottat Jürgen Klinsmann egy előttem még ismeretlen amerikai szisztéma alapján készíti fel. Ez éppenséggel nagyon érdekes lehet... 4. Szerencsére Frankfurtban él egy rokonom, így vélhetően a helyszínen tudom megnézni a Hollandia–Argentína mérkőzést. Az egyik újpesti szponzor pedig meglepett egy jeggyel az egyik elődöntőre is.
SUPKA ATTILA, a DVSC vezetőedzője:
1. Brazíliára és Argentínára szavaznék, úgy vélem, ebben a két csapatban több van, mint a maradék harminc válogatottban. 2. Az angolok, akiket nem tartok favoritnak. Viszont szinte kivétel nélkül klasszis futballisták alkotják a nemzeti csapatot, függetlenül az életkoruktól, és tapasztalt edző irányítja őket, igaz, együtt még nem értek el jelentős eredményt. Talán most. Ami pusztán a játékosokat illeti: pozitív és negatív élményben is lesz részünk. Akad majd olyan labdarúgó, akitől előzetesen sokat várunk, de csalódnunk kell, és persze bármikor felbukkanhat egy olyan résztvevő, akiről eddig keveset hallottunk, a meccsek és a vébé után viszont vele lesz tele a sajtó. 3. Garantált az újdonság, csak a mértéke kérdéses. Meggyőződésem, mivel korábban kialakultak a stabil játékrendszerek, apróságok jelentik majd az eltérést az eddigiekhez képest. Támadásban és védekezésben is lesznek olyan finomságok, amelyekre érdemes odafigyelni, de Luiz Felipe Scolari, illetve Carlos Alberto Parreira húzásai is érdekesek lehetnek. 4. A francia–svájci és az argentin–szerb párharcot a helyszínen tekintjük meg Herczeg András kollégámmal, a világbajnoki mecscsek zömét azonban a televízióban fogom nyomon követni.
GELLEI IMRE, korábbi szövetségi kapitány, a Ferencváros vezetőedzője:
1. Nagyon sok jó csapat játszhat döntőt, hiszen a németek a hazai pálya előnyét élvezik, a brazilok kiemelkednek a mezőnyből, de Argentína is esélyesként utazik el a világbajnokságra. Ide sorolnám az egyre erősebb amerikaiakat és a japánokat, bár nem hiszem, hogy utóbbiak elverekszik magukat a döntőig. 2. Horvátország mellett az első világbajnoki fellépésére készülő Ukrajna szerezhet meglepetést Németországban. 3. A közelmúltban Lengyelországban jelen voltam a világbajnokság csapatainak az értekezletén, ahol az olasz és a francia vezetők is a kevéske felkészülési időre panaszkodtak. Fontos lehet, hogy a szakemberek mennyire találják el azt a szerkezetet, amely az éppen aktuális ellenfél legyőzéséhez szükséges. Nem a támadók létszáma, hanem a kapu előtti hatékonyság döntheti el a találkozók zömét, illetve az, hogy melyik csapat tudja állandósítani a formáját. 4. Lesz szerencsém Berlinben megtekinteni a brazil–horvát, valamint Dortmundban a lengyel–német mérkőzést, előbbin a szimpatikus horvátok sikeréért szorítok.
SZÉKELY FERENC, FIFA-bíró, az előző labdarúgó-világbajnokság magyar résztvevője:
1. Az a válogatott lesz a világbajnok, amelyik továbbjut a csoportjából, a döntőben pedig több gólt rúg, mint az ellenfele. 2. Sokszor és sokan elmondták már, mennyire kiegyenlített a világ labdarúgásának élvonala. Így igaz, hiszen majd’ mindegyik válogatottat az európai élcsapatok labdarúgói adják. Négy évvel ezelőtt Szenegál szereplése számított meglepetésnek, most Olaszországot említeném, mégpedig a közelmúlt eseményei miatt. 3. Játékvezetői szempontból sok újdonsággal szolgál majd a világbajnokság, ugyanis 1996 után ismét játékvezetői csapatok dolgoznak, ami azt jelenti, hogy azonos országból kerül ki egy-egy meccs bírája és partjelzői. Emberfeletti felkészítőn vettek részt a játékvezetők, a csapatok együtt teszteltek, s ha egyvalaki nem teljesítette a feltételeket, akkor a kompánia csomagolhatott. Különös tekintettel lesznek a bírók a megfélemlítés megakadályozására, a könyöklések, ütések megelőzésére is nagy hangsúlyt fektetnek. Valamennyi játékvezetőt adóvevő kapcsolja majd össze a segítőivel, ez a gyorsabb kommunikációt segíti. 4. Négy jegyet kaptam, ám a munkahelyi elfoglaltságomtól függ, hogy élőben láthatom-e ezeket a mérkőzéseket.
VARGA SÁNDOR, FIFA-licences menedzser:
1. Az állományt és az edzőt figyelembe véve is Brazíliának áll a zászló, de ez nem jelenti azt, hogy meg is nyeri a tornát. Carlos Alberto Parreira súlyos dilemmában van, eddig ugyanis mindig akadt egy-két gyengébb pont a brazil csapatban, manapság viszont a bőség zavarán kell úrrá lennie. 2. A görögök Európa-bajnoki címére, illetve a tavalyi BL-döntőben a Liverpool győzelmére a meccs szünetében kevesen fogadtak volna. Azért népszerű a futball, mert egy bizonyos szint fölött bármi megtörténhet. Még az is, hogy a brazilok a tizenhat közé sem jutnak be – bár ennek minimális az esélye. Afrikából bármelyik csapat főszerephez juthat, s bízom az ukrán gárdában is, amelyben nyolc játékos az én ügyfelem, köztük Ruszlan Rotan, akinek ragyogó kiugrási lehetőséget nyújt a vébé. Kétlábas, intelligens futballista, Lampard-karakter. 3. Az utóbbi évtizedben jelentősen megnőtt a pszichológia szerepe. Döntő lesz, hogy az edzők milyen közel tudnak kerülni a játékosaikhoz, úgy, hogy közben azért irányítani, motiválni is tudják őket. Bizonyos esetben a pénz mit sem ér, mint „teljesítményfokozó”. Andrij Sevcsenko, például, a télen a szaúdi el-Ittihad egyhetes, az olasz bajnoki szünetre eső invitálását a családi vakáció ígérete miatt hárította el. Ötmillió dollárra mondott nemet. 4. Az ukrán válogatott összecsapásain ott leszek, de hogy azon túl mi lesz?!...
TOMISLAV DASOVIC, a zágrábi Vecernji list szakírója:
1. Brazília, Anglia, Németország – ebben a sorrendben. A dél-amerikaiaké a legerősebb keret, csapatként is elsőrangúak, óriási tapasztalatuk van, címvédők, megannyi érv szól mellettük. Véleményem szerint Anglia is sokra hivatott válogatott, kiváló edző ül a kispadon, aki zseniális játékosokat irányíthat, szó szerint ki vannak éhezve a győzelemre. Négy évtized után talán újra sikerrel járnak, már csak azért is, mert visszatértek az alapszabályhoz, amelyet egy csapat építésénél követni illik. Az első lépés: végy egy jó kapust! Németország a házigazda, és arról se feledkezzünk meg, hogy a németek nagyon ritkán okoznak negatív szenzációt. 2. Megleptéscsapat? Ausztrália! Guus Hiddink az edzők közt is fejedelem, a futballisták zöme a Premiershipben keresi a kenyerét, ami kellemes alap a kiugró szerepléshez. Marco Brescianót többször láttam játszani, szenzációs labdarúgó, viszont nem tartozik az igazán ismertek közé. 3. A védekező futball üli torát: a Chelsea, a Juventus, a Milan és megannyi más elitcsapat erre épít. A Barcelona és az Arsenal, ha akar, elképesztő támadófocira képes, de csupán egyetlen igazán „őszinte” gárdát ismerek Európában: a Liverpoolt. Az iméntiekből kiindulva nem várok látványos vébét, s ebben a horvát csapat is ludas lesz... 4. Amíg a válogatottunk versenyben marad, a helyszínen leszek – és dolgozom.
ALDO DOLCETTI, a Bp. Honvéd olasz vezetőedzője:
1. Brazília a legjobb, viszont úgy érzem, Franciaország is odaérhet az első helyre. 2. Ez nehéz kérdés. Azt szeretném, hogy ne európai, és ne dél-amerikai csapat szolgáljon meglepetéssel. Az Egyesült Államoktól, esetleg Japántól lehet váratlan teljesítményt remélni. 3. A futball egyszerű játék, de ezzel egy időben folyamatosan lehet és kell is frissíteni a taktikai elemeket. Mindig van valami, amit el lehet lesni. Így lesz ez most is. Aki ügyesen figyel, biztosan felfedez valami újítást. 4. Az olasz RAI televízió felkérésére eredetileg sok meccset néztem volna meg a helyszínen szakkomentátorként, de ezt visszautasítottam, hogy maradjon valami szabadságom is. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem nézem a meccseket. Tévén követem majd nyomon az eseményeket, de a kezemben papír és toll lesz, és feljegyzek minden fontos információt, hasznosíthatok.
Ghána lehet a meglepetéscsapat
Június 9-től harminckét csapat kezdi meg a versengést a világbajnoki trófeáért. Az esélyekkel kapcsolatban már jó előre megindultak a találgatások, és ezúttal lapunk is sorra vette a csoportokat. Az alábbiakban megtippeljük és megmagyarázzuk, szerintünk mely válogatottak és miért jutnak tovább a csoportokból, és természetesen próbáltunk rábukkani a vb éppen soros meglepetéscsapatára – reméljük, nem lőttünk mellé.
A-csoport
1. Németország 2. Lengyelország 3. Ecuador 4. Costa Rica
NS-vélemény: A németek bármilyen gyenge csapattal is ,,érkeznek” a vb-re, hazai pályán ebből a csoportból azért elsőként juthatnak tovább. A lengyelek pedig jelenleg jobb játékerőt képviselnek Ecuadornál és Costa Ricánál egyaránt.
B-csoport
1. Anglia 2. Svédország 3. Paraguay 4. Trinidad és Tobago
NS-vélemény: Anglia és Svédország nagy csatát vív majd az első helyért. Szerintünk a britek szerzik meg a ,,pole pozíciót”, miközben Paraguay, valamint Trinidad és Tobago csak a tisztes helytállásban reménykedhet.
C-csoport
1. Hollandia 2. Argentína 3. Elefántcsontpart 4. Szerbia és Montenegró
NS-vélemény: A holland–argentin párharc dönt az első helyről. Az argentinoknak ezúttal be kell érniük a második hellyel. Elefántcsontpartnak a harmadik hely is szép eredmény. A nagy változások előtt álló ország, Szerbia és Montenegró ezúttal leszerepel.
D-csoport
1. Mexikó 2. Portugália 3. Irán 4. Angola
NS-vélemény: Mexikó legyőzi Portugáliát, az viszont megveri Iránt és Angolát. E két utóbbi együttes nem tud beleszólni a csoport két nagyágyújának harcába. Érdekes lesz viszont a valaha portugál gyarmat Angola és Luis Figóék összecsapása.
E-csoport
1. Olaszország 2. Ghána 3. Csehország 4. Egyesült Államok
NS-vélemény: Az olaszok a bundabotrány ellenére simán mennek tovább, viszont a Mickael Essiennel felálló Ghána lesz a vb egyik meglepetéscsapata! A csehek szupergenerációja már kijátszotta magából a maximumot, így hamar kiesnek.
F-csoport
1. Brazília 2. Horvátország 3. Japán 4. Ausztrália
NS-vélemény: Aligha kétséges: Brazíliát senki sem tudja megállítani ebben a csoportban. A második helyre a japánok, a horvátok és az ausztrálok talán azonos eséllyel pályáznak, de alighanem az európai csapat fog felülkerekedni ebben a harcban.
G-csoport
1. Franciaország 2. Koreai Köztársaság 3. Svájc 4. Togo
NS-vélemény: A nyolc éve világbajnokságot nyerő Franciaország meggyőző lesz, és bár Svájc többet remél a szerintünk tippelt harmadik helynél, az ázsiaiak megelőzik őket. Togo annak is örülhet, ha pontot szerez ezen a világbajnokságon.
H-csoport
1. Spanyolország 2. Ukrajna 3. Szaúd-Arábia 4. Tunézia
NS-vélemény: Itt nem lesz meglepetés. Spanyolország és Ukrajna egymás között eldönti az első két hely sorsát. Szaúd-Arábia és Tunézia egy-egy pontot elcsíphet egymástól, de ennél többre most nem futja tőlük Németországban.