Két napja lejárt a reorganizációs hitel első, 500 millió forintos törlesztőrészletének a visszafizetésére kijelölt határidő, de úgy tűnik, a csapatok egy része egyáltalán nem akarja megadni a tartozását, kibúvókat keres. Sőt egyik-másik futballvállalkozás azóta már szép csendben meg is szűnt...
Mirkó István
Recept: legyen kellôen mély a zsebed és kellôen vastag a bôr a pofádon ? a többi már megy magától, az adófizetôk pénzébôl?
Mirkó István
Recept: legyen kellôen mély a zsebed és kellôen vastag a bôr a pofádon ? a többi már megy magától, az adófizetôk pénzébôl?
Nyissunk egy régi történettel: az alábbi sorok az egri futball tragédiájáról szólnak, ami persze nem egyedi a magyar labdarúgásban, csak éppen a város és a személyek neve változott. Nos, Kiss Tibor, a klub korábbi elnöke elmondta: öt esztendeje az akkori tulajdonos által irányított Eger megkapta az igényelt 50 millió forintot, ám egy évvel később, 2002 júliusában egy merész fordulattal a klub megszűnt. A játékosok még maradtak, ám nekik csak ígérgettek, miközben egy fillért sem láttak. Az 50 millió forint pedig eltűnt. Persze a labdarúgóliga igyekezett a fedezetül szolgáló családi házat megszerezni, ám állítólag kiderült, hogy a budapesti ingatlan nem is létezett...
„Milyen emberek azok, akik mindenkit felültetnek, megígérnek mindent, majd cserbenhagyják a játékosokat, valamint a klubnál dolgozó személyzetet? – tette fel a kérdést Kiss Tibor. – Mi később két nap alatt építettünk a szennyből egy NB III-as csapatot. Annak, aki nem tud elszámolni a nagy összegekkel, de aranyosan viselkedik, semmi problémája nem lehet, aki viszont becsületesen, tisztességesen szeretne dolgozni, azt lefejezik.”
Romok maradtak hátra meg egy öregfiúkcsapat
Az egri futball így napok alatt megszűnt, sokáig csak egy jobbára öregfiúkból álló, a körzeti bajnokságban induló együttes jelentette az egykor szebb napokat látott Eger labdarúgását...
Eddig tehát mínusz 50 millió, ezt már senki sem tudja behajtani a hajdani futballklub tulajdonosától. Lássuk a következőt: Békéscsabán is csaknem 60 milliós hitelt vett fel Darko Canadic és stábja, ám a csapatot működtető kft. már nem létezik. A csapat sem nagyon. A tulajdonos pedig azóta információink szerint már egy német börtönben csücsül, hamarosan kiadják Horvátországnak, ahol a következő nyolc évben lesz lehetősége elmerengeni az élet nagy dolgain – persze nem a csabai ügy miatt. A kft. ügyvezetője akkor Kerekes I. Györgyné volt, akit szintúgy szerettünk volna megszólaltatni, ám hosszabb idő óta kórházi kezelés alatt áll.
Felszámolás alá került a Haladás Labdarúgó Kft. is, amely hatvanmillió forinttal tartozik a Profi Liga Kft.-nek. Erre az összegre az Újlombard Labdarúgó Kft. (ez a Pápa együttesének a gazdája) tulajdonosa, Bíró Péter vállalt kezességet, most már azonban nem kívánja ezt az összeget kifizetni. „Amikor megegyeztünk az önkormányzattal, akkor a hatvanmillió forintra valóban kezességet vállaltunk – mondta Bíró Péter. – Viszont abban is megegyeztünk, hogy ha megszerezzük a GAK-tól a Halmosi Péterért járó nevelési költséget, akkor ebből a Haladás Labdarúgó Kft. visszafizeti a hitelt, ha pedig ez nem éri el a hitel összegét, a különbözetet én állom. Végül a svájci sportbíróság nekünk adott igazat, a perköltség ötmillió forint volt, a nevelési költség pedig kettőszázezer euró, tehát tulajdonképpen nullszaldósra hoztuk ki az üzletet. A jogerőre emelkedő ítéletről több levélben tájékoztattuk a Profi Liga Kft.-t, és kértük, intézkedjen, hogy a hitelösszeg kerüljön vissza hozzájuk. A Profi Liga azonban ebben az ügyben nem tett lépéseket, csak miután felszámolás indult a Haladás Labdarúgó Kft. ellen, amely akkor már valóban nem tudott fizetni. A Profi Liga Kft. most pedig már az Újlombard Labdarúgó Kft.-től követeli a pénzt, noha a törvény kimondja a hitelező felelősségét, illetve felelőtlenségét, azaz mivel nem igényelték vissza az összeget, a kezességvállalás alól mentesültünk. Ennek érdekében pedig pert is indítunk, hogy mondja ki a bíróság, nem mi felelünk a hatvanmillió forint visszafizetéséért.”
Egy engedély, amelyről mára megfeledkeztek
Megjegyezzük: úgy tudjuk, a Liga a Lombard Szombathelyről Pápára költözését csak úgy engedélyezte, hogy Bíró Péter vállalta, hogy a szóban forgó 60 milliót pápai futballvezérként is kifizeti. ---- Mostanában sok szó esett a magyar futballban mozgó pénzekről. Nem véletlen, hiszen a 2001-ben a Profi Liga Kft. által felvett 3.1 milliárd forintos reorganizációs hitel első ötszázmilliós részletének a visszafizetési határideje március 28-án lejárt. „Öt élvonalbeli együttes rendkívül tisztességesen, határidőre visszafizette a korábban felvett kölcsönt – válaszolta érdeklődésünkre az MLSZ elnökségének egyik tagja, a reorganizációs hitelek kapcsán leginkább képben lévő Ferencz Gábor. – Az MTK száz-, a Győr kétszáz-, a Pécs hatvan-, a Vasas ötven- és a Zalaegerszeg hatvammillió forintos tartozását már megadta a ligának.”
Azzal mindenki tisztában van, hogy nem ennyire rózsás a helyzet, és hogy több olyan klub is van, amelytől lehetetlen lesz behajtani a kölcsönt. Nemcsak azért, mert némelyikük jelenleg is csődközeli helyzetben tengeti a napjait, hanem azért, mert olyan is akad, amelyik már eltűnt a profi labdarúgás térképéről. „Az egri klubot már fel is számolták, és ugyan felszólítottuk a kezességet vállaló holdingot a fizetésre, nem hiszem, hogy behajtható lesz az ötvenmilliós tartozása – tudtuk meg Ferencz Gábortól. – A Békéscsabai Előre Spartacus jelenleg felszámolás alatt áll, kevés reményt látok arra, hogy a csaknem hatvanmilliós hitelét visszafizesse. A Diósgyőr három néven is szerepel az adóslistán: saját jogán, továbbá a monori kft.-nek, illetve a siófoki »betelepülőknek« betudhatóan. Az így felhalmozódott öt-tíz milliós kölcsön visszafizetésében talán még a DVTK legelvakultabb B-közepes hívei sem hisznek.”
Csoda, ha mások is kétségbe vonják annak esélyét, hogy a jelentős adósságállományt maguk előtt görgetők valaha is talpra tudnak állni? ---- Kisteleki István, az MLSZ elnöke elmondta, hogy egyelőre azoknak a kluboknak sem kell kizárásra számítaniuk, amelyek nem fizették vissza határidőre a ligahitelt. „Az, hogy valamelyik klubot működtető gazdasági társaság nem fizette vissza a tartozást, még nem jelenti automatikusan a licenc visszavonását – mondta Kisteleki István. – Ha a Profi Liga Kft. felszámolási eljárást kezdeményez az adósok ellen, az más helyzetet jelent. Azok a gazdasági társaságok, amelyek ilyen ügyben érintettek, automatikusan elveszítik a versenyengedélyüket, így már másnap kizárhatóak a profi küzdelmekből.”