Sok minden megtörtént már a honi futballban, ám mivel az edzők többsége foggal-körömmel ragaszkodik a kispadhoz, ritka eseménynek számít, ha valaki önként nyújtja be lemondását. Négy fordulóval az őszi idény befejezése előtt Szentes Lázár, a Lombard-Pápa Termál FC szakmai igazgatója úgy gondolta, nem folytatja tovább. Szakmai és erkölcsi okokra hivatkozva mondott le a Vasas elleni Magyar Kupa-nyolcaddöntő után.
"Váratlanul ért bennünket Szentes Lázár döntése – mondta Szemán György, a Lombard klubigazgatója. – A tulajdonosban, Bíró Péterben és a klubvezetőség tagjaiban ugyanis fel sem vetődött az edzőváltás gondolata, de miután a szakmai igazgató elhatározása végleges, nem tehetünk mást, tudomásul vesszük a döntését. Hétfőn egyébiránt elbúcsúzott a csapattól, mi pedig váratlan helyzet elé kerülve Zsivózky Gyulára bíztuk a csapat felkészítését. Nem tehetünk mást, mint hogy keressük Szentes utódját, de tudjuk, nem lesz egyszerű megfelelő szakembert találni. Rajta kívül a tervek szerint a téli átigazolási időszakban legalább három, de inkább négy labdarúgó szerződtetése vált szükségszerűvé. Ez pedig azt jelenti, a tulajdonos várhatóan a télen az eddiginél is többet költ az együttesre."
Kérdés, vajon Bíró Péter milyen forrásokból teremti elő az erősítéshez szükséges pénzt. A helyi vállalkozói kör – amely alig egy éve teljes mellszélességgel a Lombard Kft. mellett állt – mára elfordult a csapattól, mert tavaly novemberben hiába kérte Bíró Pétert Tóth Bálint szakmai igazgató leváltására, a tulajdonos, nem engedve beleszólást a csapat belügyeibe, a tavaszig kitartott Tóth Bálint mellett, és inkább lemondott a pápai vállalkozók nyújtotta támogatásról. Információnk szerint a gyenge szereplésen kívül "nagyobb baj" nincs, hiszen a város továbbra is tartja a szavát, s a tulajdonos is rendre kifizeti a béreket, a teljesítmény mégis elmarad a várakozástól.
Danis Barna
Szentes Lázár szomorúan emlékezhet vissza a pápai hétköznapokra
Hogy melyek lehetnek az igazi okok, azt sajnos Szentes Lázártól sem tudtuk meg, ő ugyanis roppant szűszavúan kommentálta döntését.
"A szombati Magyar Kupa-mérkőzés után kértem szerződésem felbontását, mert súlyos szakmai és erkölcsi aggályaim vannak a csapattal kapcsolatban, így nem tudok és nem is akarok ezzel a közeggel tovább azonosulni. Az ügyet lezártnak tekintem, s többet ezzel a témával kapcsolatban nem kívánok nyilatkozni" – indokolt igen keményen a szakember.
Rövid, sokat sejtető mondatok, bár ez is "dicséretes" az egyébként szűkszavú mestertől.
De nézzük, mire is gondolhatott?
Az egyik szakmai ok talán az, hogy a nyáron kiszemelt labdarúgók közül csak kevesen kerültek a keretbe, és nem tudták megtartani a gólkirály Tomás Medvedet. Hogy erkölcsi aggályokon mit ért, arra pedig a közelmúlt eseménye utalhat: napokkal ezelőtt a román légiósnak, Dorel Muticának bontották fel a szerződését gyenge teljesítményére hivatkozva, mondván: a labdarúgó többet foglalkozott szerencsejátékokkal, mint a futballal.
Márpedig Pápán inkább futballozniuk kellene a játékosoknak. ---- Bíró Péter, a Lombard Pápa tulajdonosa nincs irigylésre méltó helyzetben. A bizalmáról biztosított Szentes Lázár lemondott, a csapat utolsó a bajnokságban, kiesett a kupából, a szurkolók tüntetnek, a nézőszám apad – hogyan tovább?
– Szentes Lázár sejtelmesen fogalmazott, amikor azt mondta, erkölcsi aggályai vannak a csapattal szemben… Mit jelent ez? – Ezt csak Szentes Lázár tudná megmondani – mondta Bíró Péter. – Vagy ha nem ő, akkor talán a játékosok. Nekem fogalmam sincs, mire célzott ezzel.
– Sok mindent hallani a pápai csapattal kapcsolatban. Bizonyíték nincs, az ember így óvatosan fogalmaz, de a szerencsejátékot emlegetik… – Ugyan, kérem! A mi csapatunk jelen pillanatban annyi sebből vérzik, hogy ezt el sem tudom képzelni a játékosaimról.
– Mégis mitől szenved az ön pénzéből nyugodtan élő, a várakozásoktól messze elmaradó pápai együttes? – Nem szeretnék most elemzésbe kezdeni. Azt nyugodtan írja le, hogy én magamtól nem állok fel, nem távozom Pápáról, folytatom az elkezdett munkát.
– Mikor lesz új edző? – Szentes Lázár felmondását december tizenegyedikei hatállyal fogadtam el, ezt ő is tudja. Ez persze nem azt jelenti, hogy ő ül majd a kispadon a hátralevő négy meccsünkön. Lehet, hogy együtt vezeti majd a csapatot a pályaedző, Zsivóczky Gyula és a kapusedző, Kovács László, de az sem kizárt, hogy új trénert szerződtetek. Csak az biztos: télen alaposan meg kell erősítenem a játékoskeretet. A pénzen nem múlhat a bentmaradásunk. ---- A Lombard a szombathelyi telephelyváltás után a 2004–2005-ös idénytől Pápán szerepel az élvonalban, s eddig 41 mérkőzést játszott. Eleinte Tóth Bálint irányította az együttest.
Tóth Bálint mérlege:
17
4
3
10
15 pont
29%
A pápai labdarúgók 13 pontot szereztek az előző bajnoki évad első hat fordulójában, utána 11 fordulón át csak két döntetlenre futotta, a Békéscsaba és a Debrecen ellen. A hajdani kiváló Vasas-labdarúgó, Tóth Bálint az idén tavasszal a távozott, helyét – szintén szakmai igazgatóként – Szentes Lázár foglalta el.
A tavaszi 13 meccs mérlege:
13
4
3
6
15 pont
38%
A viszonylag elfogadható tavaszt azonban csapnivaló ősz követte, ebben az idényben még egyetlen mérkőzést sem tudott megnyerni a Pápa.
Az őszi 11 meccs mérlege:
11
–
4
7
4 pont
12%
Szentes Lázár összesített mérlege:
24
4
7
13
19 pont
26%
A nézők kemény kritikája A szurkolók alapos kritikát mondtak gyengén szereplő csapatukról: Míg a 2004–2005. évi bajnokság nézőszámátlaga 2650 volt, a mostani, gyenge őszi öt hazai mérkőzésé csak 1700. A visszaesés több mint 30 százalék!
Egy sikersztori véget ért
A kerékpársport rajongói számára talán már nem is szokatlan, ha el kell búcsúzniuk egy-egy legendás proficsapattól. Hol van ma már a Greg LeMond mezén virító Z betű, hová tűnt a Gan, a Toshiba, a Renault vagy éppen a Festina!? A porondról egy újabb nagyágyú lépett le, tíz elképesztôen sikeres esztendô után a Mapei lemondott világverô csapatáról. 1993-ban, amikor a kis olasz klub bemutatkozott a nagyok között, talán még maga Giorgio Squinzi, a milánói székhelyű, építôipari anyagokat gyártó cég tulajdonosa sem sejtette, hogy az évezred utolsó évtizedének legsikeresebb együttesét karolta fel. A Trofeo Melindán Stefano Della Santa szerezte meg a Mapei elsô profigyôzelmét, ez is kellett ahhoz, hogy 1994-ben – immár Mapei-Clas néven – nagyobb büdzsével induljon a csapat. A menôk meghálálták a bizalmat: Gianluca Bortolami megnyerte a világbajnokságot és a Világkupát, Tony Rominger a Spanyol körversenyt, a Mapei pedig 58 gyôzelemmel a világranglista elsô helyére lépett. 1995-ben ezt is sikerült felülmúlni! A Mapei-GB 81 versenyt nyert, Johan Museeuw bezsebelte a Világkupát, Rominger nyerte a Giro d’Italiát, Abraham Olano pedig világbajnok lett. Egy évvel késôbb a Mapei-GB mérlege: 82 diadal, Museeuw révén vb- és Vk-gyôzelem, 1997-ben pedig már 95 verseny után hirdették ki a milánóiak gyôzelmét… 1998-ban Mapei-Bricobi néven indultak Museeuwék, hogy meg se álljanak 68 gyôzelemig – a hab a tortán Oscar Camenzind világbajnoki aranyérme volt. Ilyen ragyogó sorozat után akár visszaesésnek is értékelhetnénk, hogy 1999-ben csak 51 diadalig jutott a Mapei-Quick Step, de hozzá kell tenni, hogy a világranglista elsô helyét így is megôrizte az olasz csapat. Következett 2000, 78 gyôzelemmel – köztük a klub ötszázadik sikerével, amelyet éppen Bodrogi László szerzett meg a Tour de l’Avenir során. A Mapeinek egy évvel késôbb újra volt világbajnoka: a spanyol Oscar Freire nyerte el a címet, s Bodrogiék összesen 45 elsô helyet gyűjtöttek be – ebbôl nyolcat a magyar kerekes jegyezhetett. A milánóiak utolsó évére 94 gyôzelem, s Paolo Bettini Világkupa-diadala jutott – ám Giorgio Squinzi már a Giro d’Italia után bejelentette: cége nem támogatja tovább a sikercsapatot. A döntés indokaként a sportág megoldatlan kérdését, a doppingot jelölte meg a gáláns üzletember, aki évi tízmillió dollárral szponzorálta a kerékpárosokat. A hírek szerint nem-csak a piramis csúcsát jelentô proficsa-pat, hanem az alapokat építô tucatnyi kis klub is elesett a további támogatásoktól – mindössze két együttes maradt a Mapei szárnyai alatt: az ausztrál U23-as válogatott, illetve egy mountainbike- klub. Ezer szerencse, hogy az éveken át második névadóként „szerénykedô” Quick Step (egy jelentôs belga padlóburkolatokat gyártó cégrôl van szó) vállalta a fôszerepet is. Így 2003-ban talán egy újabb sikersztori veheti kezdetét…