Az európai válogatottak közül nemcsak a pótselejtezőkre ítélt hatok léptek pályára a hét végén, hanem Ukrajnát leszámítva azok is, amelyek már kijutottak a németországi világbajnokságra. Az alábbiakban az utóbbi "tízek" fellépéseire tekintünk vissza, elsősorban a 31-es vendégsikert hozó hollandolasz rangadóra.
Reuters
Luca Toni (9) a helyzet magaslatán, mint mostanában mindig. A Fiorentina olasz támadója a hollandoknak is betalált
Reuters
Luca Toni (9) a helyzet magaslatán, mint mostanában mindig. A Fiorentina olasz támadója a hollandoknak is betalált
A squadra azzurra ugyan hátrányba került – egy megpattanó labda után született meg a holland gól –, de aztán átvette a játék irányítását, rendkívül meggyőzően futballozott, még a szünet előtt fordított (sőt, szerzett még egy szabályos, ám meg nem adott gólt), és a második félidőben növelte is előnyét.
Az igazsághoz tartozik, hogy bizonyos értelemben mindkét együttes tartalékos volt. A hollandoktól nem csupán a sérült Arjen Robben, Mark van Bommel és Ruud van Nistelrooy hiányzott, hanem a rossz formában levő Roy Makaay, továbbá a Marco van Basten szövetségi kapitány által "kicsinált" szenátorok (Edgar Davids, Patrick Kluivert, Clarence Seedorf) is – hogy csak a legnagyobbakat említsük. A másik oldalon Francesco Totti, Christian Vieri és Angelo Peruzzi dőlt ki a sorból az edzőtáborozás napjaiban, nem beszélve a meg sem hívott Antonio Cassanóról és Gianluigi Buffonról.
A látottak alapján a két szövetségi kapitány közül Van Bastennek van több dolga a vb-ig, bár a holland tréner – akinek tizenöt mérkőzésen át tartó pozitív sorozat után ez volt az első veresége – nem aggódik különösebben: "Az olasz válogatott jól játszott, és megérdemelte a győzelmet. Mi jól kezdtük a mecscset, voltak helyzeteink, és a vezetést is megszereztük. Aztán az olaszok két szögletből két gólt értek el a félidő hajrájában, az egyik ráadásul öngól volt. A szünet után megpróbáltunk egyenlíteni, de ez az olasz csapat kemény ellenfél: remekül védekezik és kontrázik. Tapasztalt csapat, amely kiválóan használja ki a felfutó szélsőhátvédek adta lehetőségeket. Nálunk volt néhány fontos hiányzó, de akik pályára léptek, játszhattak volna jobban is. Elsősorban a védelemben kell rendet teremtenünk."
Marcello Lippi olasz szövetségi kapitány értékelése az amszterdami kilencven percről: "Elégedett vagyok az eredménnyel, és a pályán látottakkal is. Jó meccset vívtunk a világranglista második helyén álló hollandokkal, minden támadásukra ellentámadással válaszoltunk, a góljuk után pedig átvettük az irányítást, gyorsan egyenlítettünk, majd fordítottunk is. Ez volt az első barátságos mérkőzésünk egy erős ellenféllel, és átmentünk a vizsgán. Nem akarok senkit sem külön kiemelni, de azért a két szélsőhátvéd, Zambrotta és Grosso játékára fel kell hívnom a figyelmet. Del Piero? Talán kevesebbet játszik, mint amennyit szeretne, de amikor pályára lép, mindig leteszi a névjegyét."
Az olasz válogatott szerdán Svájcban Elefántcsontpart legjobbjai ellen zárja a 2005-ös évadot.
Olasz lapszemle La Gazzetta dello Sport: Itália, így tetszel nekünk Tuttosport: Itália, micsoda zene! Il Corriere dello Sport-Stadio: Itália, szép vagy www.gazzetta.it: Ez a válogatott kész a világbajnokságra www.kataweb.it: Kilenc-tizenegyed részben kész a vb-csapat, csak Buffon és Totti hiányzik ---- Noha a német válogatott megint nem tudott elejteni egy nagyvadat – a francia nemzeti tizenegyet –, Németországban sikerként könyvelik el a szombat esti 0–0-t. Jürgen Klinsmann együttese 70 percig jobban futballozott a házigazdáknál, akik csak a hajrában erősítettek, de akkor nagyon, Jens Lehmannt csak a szerencse mentette meg a francia góloktól (a 90. percben például Robert Huth kis híján öngól fejelt).
"Eseménydús év van mögöttünk, és azt hiszem, jól sikerült befejeznünk – fogalmazott Klinsmann a Nationalelf idei utolsó hivatalos mérkőzése után. – Az első pillanattól kezdve agresszívan játszottunk, ellenfelünket nem engedtük kibontakozni. A csapategység ma átlagon felüli volt. A második félidőben két-három nagy helyzetünk is adódott – nem sok hiányzott a gólszerzéshez." A "kékek" szakvezetője, Raymond Domenech szerint két azonos tudású csapat meccselt egymással: "Kiegyenlített mérkőzés volt, amelyen elértük célunkat. Csak egyetlen dolog zavart, a gyep minősége, amely méltatlan volt a két együtteshez."
Ami pluszt jelenthet még Domenechnek, hogy tovább nyújtotta veretlenségi szériáját, csapatával immár 17 összecsapás óta nem talált legyőzőre. A németek egészen másfajta – nyeretlenségi – sorozata 16 meccse tart: 2001. február 27-e, vagyis éppen a franciák elleni 0–1 óta rendre megáll a tudományuk, amikor valamelyik futball(nagy)hatalom válogatottjával (Anglia, Argentína, Brazília, Hollandia, Spanyolország, Olaszország, Csehország) néznek farkasszemet. ---- Portugália és Horvátország szombati lapzártánk után véget érő találkozóján egyértelműen a házigazdák voltak a jobbak, Luiz Felipe Scolari csapata mégsem aratott világraszóló diadalt (2–0). A hazaiaknál egyes kulcsjátékosok (Deco, Luis Figo, Maniche) távollétében a kispadról beszálló "második vonal" is lehetőséghez jutott, ám sokat nem tett hozzá a válogatott produkciójához, így két régi motorosra, Petit-re és Pauletára hárult a döntés. (A védekező középpályás egy hét alatt a második mérkőzésén a harmadik találatát jegyezte, ugyanis a Benfica színeiben kettőt vágott a legutóbbi bajnokin a Rio Avénak.)
"Jó kis meccs volt ez két olyan válogatott között, amely nagyszerű teljesítménnyel vívta ki magának a vébérészvétel jogát – kezdte értékelését Scolari. – Nagyjából mindennel elégedett vagyok, csak apróságokba tudok belekötni. A mérkőzés elsősorban azért volt hasznos, mert Németországban is találkozunk majd olyan ellenfelekkel, akik erősebb fizikumúak nálunk. A fejpárbajokat, például, még gyakorolnunk kell."
Zlatko Kranjcar, a horvátok szövetségi kapitánya a vereség ellenére sem volt letörve: "Nyílt mérkőzés volt, de nem akadt sok gólhelyzet, a portugál válogatott azzal a két góllal bizonyult jobbnak, amelyet a két lehetőségük adott. A játékosaim izgalmas mérkőzéseken vannak túl, és ez a mostani találkozó nemigen villanyozta fel őket." ---- Az alábbi gyűjtésünkben azokat a hét végi mérkőzésjegyzőkönyveket közöljük, amelyekben 2006-os világbajnoki résztvevők szerepelnek.
HORVÁTORSZÁG 2–0 (1–0) Coimbra, 16 370 néző V: Nielsen (dán). G: Petit (32.), Pauleta (65.) PORTUGÁLIA: Ricardo – Miguel (Paulo Ferreira, 60.), Fernando Meira, Ricardo Carvalho, Caneira (Jorge Ribeiro, 80.) – Costinha, Petit (Frechaut, 73.) – Cristiano Ronaldo (Joao Alves, 75.), Tiago (Hélder Postiga, 77.), Boa Morte – Pauleta (Nuno Gomes, 66.) HORVÁTORSZÁG: Butina – Srna, Tomas, R. Kovac (Tokic, 46.), Simunic – J. Leko, Srna (Bosjnak, 46.) – N. Kovac, Krancjar – Prso, Balaban (I. Leko, 75.)