A hazánkban kifejezetten fiatal sportágnak számító biliárd mindmáig mint "férfias szórakozás" él a köztudatban, ami bizony meglátszik a professzionális mezőnyön is: mindössze egy hölgy játszik hivatásosként (bár biliárdegyesületi tagsággal azért rendelkeznek néhányan rajta kívül is). Ezért a férfi ob-val ellentétben a női országos bajnokság nincs sem versenyengedélyhez, sem ranglista-helyezéshez kötve, minden magyar állampolgársággal rendelkező hölgy részt vehet rajta.
Mindenképpen fejlődés, hogy a tavalyi hat résztvevőhöz képest az idén harminc százalékkal többen, azaz kilencen neveztek be a versenyre. Köztük volt a mindössze 14 éves soproni Buris Bettina is, aki jelenleg a sportág jövőjét jelenti a hölgyek közt. A verseny 9-es játékban, az alacsony létszám miatt körmérkőzéses rendszerben zajlott le.Egyértelmű elvárás volt a hazánkat nemzetközi szinten évek óta képviselő, egyetlen hivatásosként asztalhoz álló budapesti (bár Pécsre igazolt) Várady Emesével szemben a győzelem. Ez aznap igen kellemetlenül érinthette őt, hiszen a szalonba beérve első dolga volt fejfájás-csillapítót keresni, ami ugye nem túl jó előjel…
Várady Emese a bajnoki címért járó kupával
Várady Emese a bajnoki címért járó kupával
Várady Emese a bajnoki címért járó kupával
Várady Emese a bajnoki címért járó kupával
Várady egykori társa a magyar női válogatottban, Kukoricza Emese 2003-ban, gyermeke születésekor visszavonult, ezért mindenkit meglepett, hogy az idén legalább ezen az egy versenyen elindult és persze így felparázslott ismét a régi vetélkedés kettejük közt, ami mindig jót tesz a versenyhangulatnak.
Szintén nagy várakozással nézhettünk a tavalyi bajnok gödi Samu Krisztina szereplése elé, hiszen tavaly a két Emese távollétében szerezte meg a bajnoki címet; ráadásul akkor ő is profiként, a dunakeszi Pirat BC színeiben vett részt a bajnokságon. Jelenleg tanulmányai miatt nem versenyez.
Külön meglepetést jelentett három szegedi hölgy megjelenése: eddig nemigen lehetett hallani a Vegas BC-t vezető Gerhard Gryschka oktatói tevékenységéről, de ezek szerint gyakorlatilag női iskolát hozott létre, amit most Dobossy Beatrix, Fóta Claudia és Nyilas Anikó képviselt.
Dr. Török Éva, a budapesti Staro SC egyesületének tagja egyelőre inkább gyakorol, mint versenyez; a versenyrutin hiánya miatt nemigen lehetett volna megjósolni a szereplését. Még inkább ismeretlen volt a budapesti Csík Ilona, hiszen még egy éve sincs, hogy először feltűnt a szalonokban, ezért legfeljebb kíváncsian várhattuk, hogy mit is teljesít.
Végső soron Váradynak sikerült igazolnia a papírformát, hiszen összes mérkőzését megnyerve, magabiztosan hódította el ismét a magyar bajnoki címet; egyedül Buris Bettina tudta megszorítani őt (Buris - Várady 4:5).
Évek óta először sikerült valakinek megtörnie az Emesék hegemóniáját, hiszen Buris Bettina le tudta győzni Kukoricza Emesét (Kukoricza - Buris 3:5), akárcsak összes többi ellenfelét, így abszolút megérdemelten lett második. Két év kihagyás után a harmadik hely is elfogadható Kukoriczától; az egész nap idegesen játszó Samu Krisztina hetedik helye viszont kifejezetten meglepő, még ha bele is számoljuk az elvárások nyomasztó terhét a címvédőnél.
Országos női poolbiliárd-bajnokság 2005 (Budapest, Gold Crown Biliárdszalon):