Bizony, egyelőre nagyon hiányzik a földharc a kötöttfogású birkózásból. Akadt ugyanis olyan mérkőzés a Magyar Nagydíj első napján (a négy alsó súlycsoportban bonyolították le a küzdelmeket), hogy nemcsak a háromszor két perc, hanem a kapaszkodás során sem született akció, vagyis a "védekező" mindháromszor kibújt a fogásból és mivel a kedvezményezett fél perc alatt nem csinált pontot, elvesztette a menetet.
Oláh Tibor (felül) egyetlen magyarként jutott be a szombathelyi verseny fináléjába (Fotó: Unger Tamás)
Oláh Tibor (felül) egyetlen magyarként jutott be a szombathelyi verseny fináléjába (Fotó: Unger Tamás)
Három magyar elsôség A Magyar Nagydíjjal egy idôben a szabad fogásúak egy lengyel nemzetközi versenyen mérettek meg. A 74 kilós Hatos Gábor a döntôben meglepetésre három menetben legyôzte az orosz Kirilovot, a 84 kilogrammosoknál Ritter Árpád a lengyel Horbikot gyôzte le a fináléban. A hölgyek 55 kg-os mezônyében Godó Kitti is felállhatott a dobogó tetejére, míg Soós Rita 72 kilósoknál második helyen végzett. A férfiaknál Szabó Gergô (60 kg) a harmadik, Bencsik István (66 kg) pedig az 5. lett.
A recept nagyon egyszerű, a régi szabályok során kötöttfogásban szinte kizárólag csak földharcból vagy kapaszkodásból történt valami, most, hogy a passzivitás miatti intést és a parterhelyzetet eltörölték, nem lettek akciódúsabbak állásból a küzdőfelek, így maradt a kapaszkodás.
Azt viszont láthattunk bőséggel.
A 66 kilóban induló vb-bronzérmes Füredy Levente még áthámozta magát két magyaron, Majosházin és Lakatoson, de aztán a nyolc közé jutásért vívott meccsen már ő is megtapasztalhatta a kapaszkodás meglehetősen rizikós mivoltát, mindkétszer az orosz Vahadzének kedvezett a sorsolás - két levitellel el is ütötte Füredyt a továbbjutástól.
Idô kell a váltáshoz „Az igaz, hogy egyelôre szinte kizárólag kapaszkodás során dôlnek el a meccsek, de adjunk idôt a versenyzôknek, hogy megtanulják az új szabályokat – így Gáspár Tamás, a honi szövetség alelnöke, 1986 világbajnoka. – Annak idején, amikor bevezették a parterhelyzetet, ugyanígy tanácstalanok voltak egy ideig a versenyzôk, aztán megtanultak pörgetni, majd a pörgetést kivédekezni, majd emelni, ugyanezt elhárítani, és a folyamat zárásaként elsajátították a fordított emelést, és annak kibekkelését. A mostani helyzetet is megtanulják, s visszaszoknak az állásból való birkózásra.”
A szabályok egyébként máris módosultak: kapaszkodás során már nem keresztfogással, hanem mindkét hóna alatt átnyúlva nyalábolhatja össze a kedvezményezett ellenfelét, s így már csakugyan jelentős előnyhöz jut. A 60 kilósoknál Bóna László az elődöntőben torpant meg a dél-koreai Kang Kjung Il ellen - naná, hogy kapaszkodások során, az elsőt még jól megoldotta, de aztán kétszer már ellenfele örülhetett. Bóna a bronzmeccsen kárpótolta magát, a dán Nyblomot győzte le 2:1-re - kitalálják? - jó kis kapaszkodáscsata után.
Egyetlen magyar jutott fináléba, a remek formában birkózó Oláh Tibor, a Váci Forma 55 kilósa, ám a döntőben a legutóbbi vb ezüstérmese, a dél-koreai Im De Vong volt a higgadtabb a mindent eldöntő kapaszkodás (három pont) során. Edzője, Kim In Szub neve sem cseng rosszul a szakmában, szóval bombaerős mezőny gyűlt össze Szombathelyen. A koreaiak olimpiai bajnoka, Dzsung Dzsi Hjun egyébként 66 kilóban kiesett az első fordulóban, honfitársa Kim Min Szu lepte meg.
Vasárnap a három felső súlycsoportban folytatódik a küzdelem, egy biztos, itt sem láthatunk majd sokkal több akciót állásból…
11. Kötöttfogású Magyar Nagydíj, Szombathely (22 ország, 155 induló) Az érdekesebb eredmények 55 kg (16 induló). 1. forduló: Oláh Tibor-Florin (román) 2:1 (2:0, 0:3, 5:0). Negyeddöntő: Oláh-A. Nyblom 2:1 (1:1, 3:0, 1:0). Elődöntő: Oláh-Kil Dzsin Be 2:1 (0:3, 1:0, 3:0). Döntő: Im De Vong-Oláh 2:1 (0:3, 1:0, 1:0) A végeredmény: 1. Im De Vong (dél-koreai), 2. Oláh Tibor (magyar, Váci Forma), 3. Kil Dzsin Be és Kim Dzsong Te (dél-koreaiak) 60 kg (24 induló). Selejtező: Bóna László-Dubinyin (fehérorosz) 2:1 (2:0, 2:5, 1:0). 1. forduló: Bóna-Chao (amerikai) 2:0 (1:0, 6:0). Elődöntő: Kang Kjung Il (dél-koreai)-Bóna 2:1 (0:1, 2:0, 3:0). A harmadik helyért: Bóna-Nyblom 2:1 (1:1, 0:3, 1:0). Döntő: Vakulenko (ukrán)-Kang Kjung Il 2:1 (0:2, 3:0, 1:0) A végeredmény: 1. Oleg Vakulenko, 2. Kang Kjung Il, 3. Bóna László (magyar, Vasas) és Taranda (orosz) 66 kg (33 induló). Nyolcaddöntő: Vahadze (orosz)-Füredy 2:0 (1:0, 1:0). B: Eroglu (török)-Magomedov (orosz) 2:0 (1:0, 1:0). A végeredmény: 1. Seref Eroglu (török), 2. Magomedov (orosz), 3. Vahadze (orosz) és Panait (román). 74 kg (19 induló). Döntő: Hassli (francia)-Csoj Duk Hon 2:0 (2:1, 1:0). Végeredmény: Alain Hassli (francia), 2. Csoj Duk Hon (dél-koreai), 3. Sackih (ukrán) és Rusu (román)