Egy titkos dokumentum vádjai

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2004.08.31. 22:33
Címkék
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) doppingvizsgálati rendszerének "riasztó gyengéit" tárja fel az a belső dokumentum, amelyet az IAAF Tanácsa tagjainak körében terjesztenek, s amelybe betekintést nyerhetett a Berliner Zeitung című német lap munkatársa.
Gyulai István, az IAAF fôtitkára a támadások kereszttüzébe került (fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István, az IAAF fôtitkára a támadások kereszttüzébe került (fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István, az IAAF fôtitkára a támadások kereszttüzébe került (fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István, az IAAF fôtitkára a támadások kereszttüzébe került (fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István, az IAAF fôtitkára a támadások kereszttüzébe került (fotó: Czagány Balázs)
Gyulai István, az IAAF fôtitkára a támadások kereszttüzébe került (fotó: Czagány Balázs)
A lap keddi számában megjelent ismertetés szerint a háromoldalas elemzést a dolgokat "kritikusan szemlélő vezető személyiségek" készítették. Egyebek között megállapították: az IAAF jelenlegi doppingellenes rendszere nem átlátható, s elfogadhatatlan a mostani helyzet, amikor is a doppingellenőrök kizárólag egy embernek, a főtitkárnak tesznek jelentést. Aki esetleg nem tudná, jelenleg Gyulai István az IAAF főtitkára…
Az elemzés szerint bőségesen bizonyítható, hogy számos nemzeti szövetség egyáltalán nem ellenőrzi az edzéseket. Bizonyítható az is, hogy egyes szövetségek tudatosan aláássák az IAAF doppingellenes rendszerét: hamis információkat bocsátanak az IAAF rendelkezésére, nem vizsgálják ki a doppingügyeket, a doppingvétségen ért sportolók ártatlanságát hangoztatják, doppingvétségeket tusolnak el. A problémák nem csak a kis szövetségeket érintik, sőt, a gondok mindenekelőtt a sok sikeres atlétával rendelkező, elismert, nagy szövetségekben bukkannak fel. Egy IAAF-funkcionárius úgy fogalmazott: riasztó, hogy egyes országokban még állami helyeken is a csalók oldalára állnak, s az IAAF mindezt tétlenül nézi. A cikkben az Egyesült Államokat, Görögországot, Fehéroroszországot és Oroszországot nevezték meg. A berlini újság úgy tudja, hogy a bírálat középpontjában Gyulai István áll, aki a lap megfogalmazása szerint "nyilvánvalóan árnyékbirodalmat alakított ki az IAAF-en belül".

Semmit se mondjanak az újságíróknak?

A Berliner Zeitung úgy értesült, hogy az elemzést már a csütörtöki athéni vezetőségi ülésen meg kellett volna vitatni, de Gyulai, valamint Lamine Diack elnök megakadályozta a vitát. Robert Hersh, a Tanács amerikai tagja a rövid eszmecsere során állítólag arra figyelmeztette társait, hogy semmit se mondjanak el az újságíróknak, a dokumentum nyilvánosságra kerülése nagy károkat okozna. A német újság szerint Gyulai és Hersh voltak azok, akik a doppingvétség gyanújába keveredett görög sztáratléták, Kosztasz Kenterisz és Ekaterini Tanu versenyzési jogának ideiglenes felfüggesztése ellen érveltek. "Lamine Diack, mint mindig, most is főtitkárának oldalára állt, aki az IAAF monacói központjában évek óta ügyesen mozgatja a szálakat" - írta a Berliner Zeitung. ---- Gyulai István szerint a Nemzetközi Atlétikai Szövetség annál nagyobb szervezet, hogy olyan könnyen lehetne manipulálni, mint ahogy arról a Berliner Zeitung keddi számában beszámolt. Az IAAF főtitkára szerint butaságról és tájékozatlanságról árulkodik a német lap cikke.
"Az újság tulajdonképpen azt veti a szemünkre, hogy betartjuk a szabályokat, és nem politikai megfontolásból döntünk - mondta az MTI-nek Gyulai. - Való igaz, hogy érveltem Kenterisz és Tanu mellett, pontosabban én is érveltem, és még legalább négyen a huszonnyolc tagú testületből, amelyben egyébként én nem szavazok. Majd az IAAF jogásza hosszan elmagyarázta, hogy miért nem lehet eltiltani a két görögöt." Gyulai hozzátette, természetes, hogy hozzá futnak be a doppingügyekről szóló jelentések, hiszen ő a főnök, de ezekkel aztán a különböző osztályok és bizottságok foglalkoznak, valamennyi információ birtokában.
"A lap által említett dokumentum készítője, a kanadai Adby Hoffman a doppingellenes harcot tartja a legfontosabbnak, és ezért leírta a véleményét, amiben van is igazság. Egy nagyon okos kanadai hölgyről van szó, aki jó hozzászólásokat szokott intézni, de ebben a kérdésben tájékozatlan, a végeredményből von le visszamenőleg következtetéseket. Ô tulajdonképpen egy képviselő a parlamentben, akinek a véleménye nem a kormány álláspontja. A tanácsban francia módszerrel dolgozunk, mindenki elmondja a véleményét, jó vitákat folytatunk. Erről a dokumentumról nem is kellett volna szavazni, akkor láttuk először."

"Úgy látszik, engem is megtaláltak"

Gyulai megemlítette, hogy többen megkérdezték, nem lehet-e baja abból, hogy kiállt a két, doppingvétség miatt olimpiai aranyérmétől megfosztott magyar atléta, a diszkoszvető Fazekas Róbert és a kalapácsvető Annus Adrián mellett. "Azt kérdeztem, miért lenne bajom? De úgy látszik, engem is megtaláltak."
Az IAAF főtitkára úgy vélte, tulajdonképpen hízelgő számára, hogy az írás Richelieu bíborosi hatalommal ruházza fel. "De én nem vagyok ilyen ember. Egyetlen egyszer nem mondtam, hogy függesszenek fel olyan versenyzőt, akit nem lehet, és azt se, hogy ne függesszenek fel valakit, ha jogos lenne." ---- A kormányokkal kíván szorosabb szövetségben harcot vívni a dopping ellen Dick Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elnöke, aki a Corriere della Sera című milánói napilap keddi számában megjelent nyilatkozatában Fazekas Róbert magyar diszkoszvető és különösen Irina Korzsanyenko orosz súlylökő ügyét tartotta kirívónak, az olimpiai eszméket sértőnek. Pound athéni nyilatkozatában megerősítette, hogy a "nulla tolerancia" híve a tiltott teljesítményfokozó szerek tekintetében, s ezért helyesnek nevezte az "athéni utat".
A 62 éves kanadai sportdiplomata - aki 2001 óta a WADA vezetője, a Mister antidopping - a határozott fellépés híve, s adott esetben még egy doppingügyet is "túl soknak" tart az olimpián, megengedhetetlennek tekinti a kibúvókat és a doppingügyek összevonását más problémákkal, akár sportdiplomáciai kérdésekkel.
A siker még nem teljes a tiltott szerek elleni küzdelemben, de a WADA elnöke helyesnek nevezte a megkezdett utat, s következő lépésként a kormányok bevonását tartja szükségesnek a kör további szűkítése érdekében. Az antidopping ellensége paradox módon maga az antidopping: ha nem sikerült átfogóvá tenni ezt a küzdelmet, egységesítve a munka kritériumait, a harcot el lehet veszteni - vélekedett az olasz napilapnak adott interjújában. Pound szerint rövid időn belül sokkal hatékonyabb teszteket lehet bevezetni egyebek között a növekedési hormonok nyomainak felfedezésére. A WADA elnöke a kerékpárt, az atlétikát és egyes téli sportokat minősített elsősorban doppingveszélyeztetett területeknek, de szavai szerint "egyetlen sportág sem tekinthető szűznek".
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik