"Hogy miként találtunk egymásra? Már az ötszáz négyesben kinéztük magunknak a másikat. Aztán az edzőink és mi is megállapodtunk abban, hogy kipróbáljuk, milyenek is vagyunk egy hajóban" foglalta össze Benkő Zoltán, hogyan is jött létre egyik pillanatról a másikra a K2 1000 méteren olimpiai indulást kivívó Benkő Zoltán, Beé István páros.
Igazi sikersztori. A fiúk három héttel ezelőtt "miért is ne?" alapon gondoltak egy nagyot, és nekifutottak az 500, valamint az 1000 méter páros indulás megszerzésének. Az utóbbi sikerült is, miután a pótválogatón legyőzték a Bauer Márton, Siebel Lajos kettőst. Igaz, az 500 méteren olimpiai címvédő Kammerer Zoltán, Storcz Botond duó már nagyobb falatnak bizonyult – és ha a második válogatón még meg is tudták lepni őket, a szétlövésben már alulmaradtak a rutinos egységgel szemben.
Benkô Zoltán (balra) és Beé István is élete elsô olimpiájára készül (Fotó: Meggyesi Bálint)
– Csalódottak azért, mert az ötszáz méter nem sikerült? – Egy kicsit még azok vagyunk, hiszen inkább ezt tekintettük a fő számunknak, de a lényeg tulajdonképpen az, hogy kint leszünk életünk első olimpiáján. És talán könnyebb is lesz majd így, hiszen csak egy számra kell koncentrálnunk – mondta Benkő Zoltán. – Az ötszáz szétlövés során sajnos hibáztam egy picit – tette hozzá Beé István. – A táv felénél azt hittem, kiejtem a kezemből a lapátot… – Igen, volt egy kis kihagyás – nevetett Benkő. – Hátra is néztem, hogy egyáltalán benne vagy-e még a hajóban. – Ahogy látom, megvan az egység önök között. – Bár az utóbbi szétlövés nem ezt bizonyította, valóban nagyon jól kiegészítjük egymást – folytatta Benkő. – Amikor először kipróbáltuk magunkat, megdöbbentem, hiszen olyan érzés volt, mintha évek óta egy hajóban lapátolnánk már. A szakemberek azt mondják, hogy a jó párosokról már az első alkalommal kiderül, lesz-e belőlük valami. Remélem, ez a mi esetünkben is érvényes lesz majd.
Beé István
Született: 1972. július 4., Budapest Klubja: Domino-Honvéd Edzôje: Sári Nándor Legjobb eredményei: 3x világbajnok (K–4, 200 m, 1998, 1999, 2001), 2x vb-3. (K–2, 1000 m, 1994; K–4, 200 m, 2002); 3x Európa-bajnok (K–4, 200 m, 1997, 2001; K–4, 500 m, 2004), 2x Eb-3. (K–4, 200 m, 2000, 2002)
Benkő Zoltán
Született: 1983. június 13., Budapest Klubja: Gyôri VSE Edzôje: Tóth László Legjobb eredményei: vb-12. (K–1, 1000 m, 2003); Európa-bajnok (K–4, 500 m, 2004)
– Mit tartanak egymás erényének? – Pisti nagyon rutinos, és szinte minden helyzetben tud alkalmazkodni. – Zoli nagyon kemény iramot tud diktálni, és bármikor képes újítani. – Az már kiderült, hogy a hajóban remekül megértik egymást. Ugyanez érvényes a parton is? – Mások vagyunk – árulta el Benkő. – Sokan azt hiszik, hogy nagyon jó barátoknak kell lenni ahhoz, hogy a versenyzők jól teljesítsenek, pedig ez nem igaz. Jól elvagyunk Pistivel, kedveljük egymást, de nem ezen múlik az eredményességünk. A lényeg az, hogy bízzunk egymás képességeiben, a közös célokban és a sikerben.
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
– Tehát annyira azért nem lesz hatással önre Beé István, hogy esetleg ön is hatalmas tetoválásokkal a testén tűnjön majd fel a parton? – Nem valószínű – nevetett Benkő. – Ahhoz valami nagyon nagy dolognak kell történnie. De ha ez az ára az olimpiai győzelemnek, esküszöm megteszem. ---- Mindketten megérdemlik
Azt kell mondjam, hihetetlen jó döntést hoztak Beé Istvánék, amikor az összeülés mellett tették le a voksukat. Benkő Zoltán az utóbbi idők egyik legtehetségesebb, feltörekvő fiatalja, aki egyesben például már szorosan ott van Vereckei Ákos mögött, míg Beé István nagyon rutinos kajakozó, és bár eddig többnyire kétszáz méteren voltak eredményei, kilencvennégyben a mexikóvárosi világbajnokságon Szíjártó Istvánnal elért harmadik helyével bebizonyította, hogy a hosszabb távokon is van keresnivalója. Örülök, hogy Beé Pityu kijutott az olimpiára, mert rengeteg energiát, munkát fektetett ebbe a sportba, mindketten megérdemlik az athéni indulást. Igaz, még csak három hete edzenek együtt, de általában az már az első pillanatban kiderül, hogy a felek passzolnak-e egymáshoz. Ôk remekül kiegészítik egymást, akár a fizikai, akár a mentális adottságokat veszem alapul. Azt nem jelentem ki, hogy egyértelműen dobogóesélyesek, mert a norvég és a svéd páros mellett a tengerentúlról is érkeznek majd kiváló egységek, ám szerintem Beé és Benkő lehet majd az egyik meglepetéspárosa ennek az olimpiának. Bár most, meglehet, egy kicsit elkeseredettek attól, hogy ötszáz méteren nem sikerült indulási jogot szerezniük, ezen talán hamar túlteszik magukat, és a legjobb formában utazhatnak Athénba. Ha a legjobb hat között végeznek, nem lehet rájuk panasz, ám valami azt súgja nekem: lesz ez még jobb is.
Gyulay Zsolt (Kétszeres olimpiai bajnok kajakozó) ---- ERIK VERAS LARSEN, NILS OLAV FJELDHEIM (Norvégia) A négyszeres világ- és Európa-bajnok biomechanikus Larsen igazi húzóembere a 2001-es poznani világbajnokságon aranyérmet szerző norvég egységnek. Larsen tehetségén a világsztár Knut Holmann, valamint Bakó Zoltán is csiszolt, és bár Fjeldheim is remek formában van, a szakértők szerint azért tartani kell svéd riválisaiktól, akik az idei poznani Európa-bajnokságon nagy meglepetésre csak a nyolcadik helyet szerezték meg. MARKUS OSCARSSON, HENRIK nilsson (Svédország) Az idén eddig nem sok örömük volt, hiszen két világbajnoki cím és egy szegedi Európa-bajnoki diadal után a májusi poznani kontinensbajnokságon csak a nyolcadik helyet szerezték meg a fináléban. Igaz, ezúttal ők nem tétre mentek, az olimpiai kvalifikációt ugyanis gainesville-i győzelmükkel már megszerezték. Sikeres pályafutásukhoz egyébként már csak az athéni aranyérem hiányzik. DANIEL COLLINS, DAVID RHODES (Ausztrália) A sydneyi olimpián 500 méteren második Collins ezúttal a hosszabbik távon és másik partner, David Rhodes oldalán próbálkozik. Az ausztrál kettős a poznani Európa-bajnokságon is tiszteletét tette, hiszen ez a verseny pótkvalifikáció volt az athéni játékokra. Collinsék negyedik helye azt jelentette, hogy rajtolhatnak a görög fővárosban, és ha már ott lesznek, biztosan tartogatnak számunkra meglepetéseket. STEVEN FERGUSSON, BEN FOUHY (Új–Zéland) A K–1 1000 méter világbajnoka Ben Fouhy a legendás Ian Fergusson fiával, Stevennel állt rajthoz a gainesville-i világbajnokságon ebben a számban, és bár mindössze egy ezreddel maradtak el a dobogótól, így is kvalifikációt szereztek az athéni olimpiára. Érdekesség, hogy Steven Fergusson még úszóként szerepelt a négy évvel ezelőtti sydneyi játékokon. JAVIER HERNÁNDEZ, PABLO BANOS (Spanyolország) A spanyol kajak-kenu sport látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt esztendőkben, amelynek egyik bizonyítéka, hogy a férfiak K–2 1000 méteres viadalán az ibériai páros szerezte meg az ezüstérmet. Nemcsak a technika, de a latinos tűz is a javukra válhat majd az olimpián, így nem elképzelhetetlen, hogy ismét a dobogón láthatjuk majd Hernándezéket.
Az NS athéni tippje: 1. Markus Oscarsson, Henrik Nilsson (Svédország) 2. Erik Veras Larsen, Nils Olav Fjeldheim (Norvégia) 3. Benkő Zoltán, Beé István (Magyarország) ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Rossi, Bonomi (olasz), 2. Oscarsson, Nilsson (svéd), 3. Bártfai Krisztián, Veréb Krisztián (magyar) 2001, Milánó, Európa-bajnokság: 1. Larsen, Fjeldheim (norvég), 2. Bártfai Krisztián, Veréb Krisztián (magyar), 3. Westphalen, Herszel (német) 2001, Poznan, világbajnokság: 1. Larsen, Fjeldheim (norvég), 2. Bártfai Krisztián, Veréb Krisztián (magyar), 3. Westphalen, Herszel (német) 2002, Szeged, Európa-bajnokság: 1. Oscarsson, Nilsson (svéd), 2. Kadnar, Erban (szlovák), 3. Larsen, Fjeldheim (norvég) 2002, Sevilla, világbajnokság: 1. Oscarsson, Nilsson (svéd), 2. Larsen, Fjeldheim (norvég), 3. Vereckei Ákos, Veréb Krisztián (magyar) 2003, Gainesville, világbajnokság: 1. Oscarsson, Nilsson (svéd), 2. Maeseu, D’Haene (belga), 3. Huth, Herszel (német) 2004, Poznan, Európa-bajnokság: 1. Larsen, Fjeldheim (norvég), 2. Hernández, Banos (spanyol), 3. Wynne, Darby-Dowman (brit) ---- (Az előfutamok előtt a nevezések alapján határozzák meg azon versenyzők számát, amelyek egyenes ágon a fináléba kerülnek, a többiek középfutamra kényszerülnek, amelyből szintén lehetőség nyílik a továbbjutásra. A fináléban kilenc egység méri össze az erejét.)
Augusztus 23. 8.40–9.04: előfutamok Augusztus 25. 8.20–8.34: középfutam Augusztus 27. 8.35–8.39: döntő