>A tréfát elfeledve: Totti nem volt kezdő a svédek ellen, hiszen – ki ne találkozott volna a hírrel?! – az itáliaiak legjobbja, aki a kontinensbajnokság rajtja előtt úgy nyilatkozott, ez az Eb az ő Eb-je lehet, a dán meccsen, mit szépítsük, tisztes nyáladagot juttatott Poulsen képes felére, s ellenfeléhez hasonlóan ő sem úszta meg szárazon: az UEFA három mérkőzésre eltiltotta. Ha társai a segítségére sietnek, akkor Olaszország – eddigi – bálványa az elődöntőben már pályára léphet, mindenesetre kollégái, Giovanni Trapattoni szövetségi kapitánynyal az élen nem győzték hangoztatni a péntek esti meccs előtt, hogy ha rajtuk múlik, Francesco barátjuk még Portugáliában növelheti válogatottságai számát.
(De ha már ő nem játszhat, önök megtehetik: a gyorsan kapcsoló szerkesztők jóvoltából a www.giava.com címre rákattinva a Köpjön Tottival! néven futó internetes játékkal találkozhatnak. A szabályokról röviden annyit, hogy a piros mezben szaladgáló vetélytársat kell eltalálni; minő véletlen: a dánok ismertek az ilyen típusú dresszről…)
Szóval így történhetett meg, hogy amíg Del Piero, Cassano, Nesta és a többiek vállvetve, szerelésben hallgatták végig a kétségkívül lelkesítő dallamú olasz himnuszt, addig Totti, jobbján szépséges párjával, karba font kézzel állt a lelátón. Majd leült, hogy aztán a második percben talpra szökkenjen: Vieri úgy birkózta ki magának a gólszerzési lehetőséget, hogy arra még a szőnyegen minden létező dicsőséget besöprő Karelin is csettintett volna, azonban a svéd kapus két vállra fektetése elmaradt, mivel az Inter támadója Isakssonba püfölte a labdát. Helyzetre helyzet volt a válasz: Ljungberg gyönyörűen, sarokkal játszotta meg Ibrahimovicot, ám a kanadai táblázatra ezzel a mozdulattal sem tudott feliratkozni, hiszen a támadó nem a léc alá, hanem fölé küldte a sokak által kritizált Roteirót (gyanítható, ezután a jó nevű svéd sem vásárol be a torna hivatalos lasztijából…). A délutáni, altatással felérő dán–bolgár után kifejezetten élvezhető mecscset láthattunk, főként a mezőnyfölénybe kerülő olaszok jóvoltából, de rossz szó az északiak produkcióját sem érhette, már csak azért sem, mert kontráikban mindig benne volt a gól. Pechükre benne is maradt…
A 37. perc ellenben meghozta a Trap-csapat vezető találatát: Panucci védő létére úgy fűzte be a svédek bal oldalát, ahogy régen Casanova a nőket, hogy aztán a babérokat a jobb alsóba csúsztató Cassano arathassa le. Mintha a replay gombot nyomtuk volna meg, a jelenet a félidő utolsó pillanataiban megismétlődött, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy Totti helyettese ezúttal Isaksson kezébe bólintott.
A forgatókönyv a térfélcserét követően sem változott: a debütálásához képest jóval gyengébben teljesítő svédekben nem igazán volt átütőerő (mentségükre szóljon, más Bulgáriával, és megint más Olaszországgal meccselni…), miközben a négy évvel ezelőtti Eb ezüstérmese bizonyította, a dánok elleni 0–0-t a kisiklások kategóriájába kell sorolni. Az összecsapás előtt a "jó nekünk az iksz is" jelszavakkal kirukkoló sárga-kékek természetesen mindent megpróbáltak, hogy legalább döntetlenre végezzenek, az alighanem páratlan kapitányi kettős egymás után vetette be a támadó szellemben futballozó ászokat, azonban az olasz védelem méltó volt hírnevéhez: olyan stabilan állt a lábán, mint a firenzei Dávid-szobor. Egészen a 85. percig… Akkor ugyanis Ibrahimovic bravúros megoldással mégiscsak pontott mentett együttesének.
Totti nagyot nyelt ekkor…
Mint ahogyan egész Olaszország is, hiszen a gárda sorsa immár nem a saját kezében van. Hiába nyer Bulgária ellen akár 10–0-ra is, ha a dán–svéd meccs döntetlent (mégpedig legalább 2–2-es eredményt) hoz, a két északi alakulat megy tovább, köszönhetően az egymás elleni eredményeknek. ---- 13. perc: Ljungberg nyargalt egy elérhetetlennek tűnő labdáért, és még a vonal előtt vissza tudta sarkazni Ibrahimovic elé, akit vélhetően meglepett társa gyorsvonati sebessége, mert nyolc méterről csúnyán fölélőtt.
19. perc: Zambrotta csodásan húzta meg a bal szélt, az alapvonalról középre adott, ám Del Piero 14 méterről a jobb kapufa mellé lőtt.
28. perc: Del Piero forgolódott a tizenhatos előtt, majd ballal kapura szúrta a labdát, amely Mellbergen megpattant, így Isaksson épphogy szögletre tudta paskolni.
37. perc: Panucci jobbról ívelt középre, és az üresen maradt Cassano hat méterről nagyon szépen csúsztatott a jobb alsó sarokba.
1–046. perc: Deja vu érzésünk támadt, midőn Panucci jobbról ívelt középre, és az üresen maradt Cassano hat méterről nagyon szépen fejelt – kis szépséghiba, hogy ezúttal a kapusba.
49. perc: Panucci szokás szerint jobbról centerezett, Vieri pedig megelőzte a védőket és a lőni igyekvő Del Pierót is, de kilenc méterről a bal kapufa mellé trafált.
57. perc: Del Piero szép, de haszontalan megoldást választott, amikor 16 méterről, amúgy Poborsky módra emelte bokából a svéd kapura a labdát, és bár Isaksson már verve volt, Jakobsson még a gólvonal előtt mentett.
78. perc: Larsson szenzációs labdát adott Källströmnek, aki 13 méterről laposan kapura lőtt, de Buffon nagy bravúrral mentett.
85. perc: A csereként beálló Allbäck jobb oldali beadást követően hatalmas kavarodás támadt Buffon kapuja előtt, amelynek végén a felpattanó labdát Ibrahimovic elképesztő mozdulattal, sarokkal Vieri feje felett a hálóba terelte.
1–1 ---- Tovább tart az olasz válogatott elképesztő sorozata az Európa-bajnoki csoportmérkőzések során. A squadra azzurra az 1980-ban bevezetett csoportkör óta mindössze egy vereséget szenvedett el ebben a szakaszban! A "fekete folt" az 1996-os tornán került a mérlegbe, midőn Csehország 2–1-re megverte. Előtte és utána viszont egy kudarcot sem kellett átélnie.
Az 1980-as Eb-n egy győzelem és két döntetlen, 1988-ban két győzelem és egy döntetlen, 1996-ban egy-egy győzelem, döntetlen és vereség, 2000-ben pedig három győzelem volt az olaszok mérlege (a gárda 1984-ben és 1992-ben nem jutott ki a kontinensbajnokságra). Ugyanakkor hiába a remek kezdés, az említett időszakban egyszer sem tudott célba érni az azúrkék alakulat, mindöszsze egy-egy ezüst- és bronzéremmel gyarapodott a gyűjteménye, az 1980-as hazai tornán pedig még a dobogóról is lemaradt.