A Nationalelf is bajba került

Vágólapra másolva!
2004.06.19. 23:19
Címkék
A lettek csehek elleni igen defenzív játékát látva elég érdekesnek tűnt a németek összeállítása egy órával a kezdés előtt, mert csatárnak csak Kuranyit adta meg Rudi Völler csapatfőnök. Aztán nem sokkal később a szakvezető húzott egy újat: a sérüléssel bajlódó Jens Nowotny helyett Fredi Bobic került be, így Frank Baumann hátravonult Christian Wörns mellé  és immár támadóbbnak tűnt a szerkezet.

Az NSO ajánlja:





Lettország
Németország
A bordó mezesek ennek megfelelően bekkelésre rendezkedtek be már rögtön az elején, a németek magukhoz vették a labdát és a kezdeményezést. Mike Riley játékvezető is gyorsan szerepet kért, mert Isakovs első valamirevaló megmozdulását sárgával torolta meg – talán kissé elhamarkodottan és szigorúan. A bíró a németekkel sem tett sok jót az elején, mert az éppen kibontakozó támadások folyvást megakadtak egy beintett les vagy vélt szabálytalanság miatt.
A németek komótosan építkeztek, a balti védők aztán egyszer csak eltűntek Kuranyi mellől, így a stuttgarti csatár szépen mellre vehette a labdát – a befejezés viszont csúnyábbra sikerült. Sokáig ez volt az utolsó fehér mezes akció, mert a lettek áttelepültek a német térfélre. Jellemző momentum volt, amikor az egyik balti szélső sarokkal tette Isakovs elé a labdát, amelyet aztán a középpályás a lelátóra küldött, bár eredendően beadásnak szánta.

Egy kattintás a képre és tekintse meg képgalériánkat!
Egy kattintás a képre és tekintse meg képgalériánkat!
Egy kattintás a képre és tekintse meg képgalériánkat!
Frings egyik bedobása után keletkezett némi zűr Kolinko kapuja előtt, igaz, azt már a jobb szél hozta össze: Kuranyi Cassano módra megcsúsztatott fejese azonban a kapufát elkerülve haladt át az alapvonalon. A német csapat elkezdett futballozni, a lettek meg elvesztették a fonalat – úgy tűnt, gól csak a vakszerencse miatt nem született még. Kolinkónak egyre több munkája volt, sőt, ha Kuranyi kevésbé önző, könynyen megtörhetett volna a jég. Mindamellett a Kahn előtti védősor elég törékenynek tűnt, főleg a szögleteket tudták nehezen kezelni. Valamint Verpakovskist… A lettek villámgyors csatára szemvillanás alatt kicsúszott négy német ellenőrzése alól, de Kahn megoldotta a kényes szituációt. Ugyanakkor figyelmeztető jel lehetett, hogy nem ez volt az első eset, amikor a szélsebes támadók egyike itt-ott meglépett.
A félidő egésze úgy zajlott le, hogy a németek fölénye tisztán kivehető volt (62:38-as labdabirtoklással), gólt viszont képtelenek voltak összehozni, arra pedig nem számíthattak, hogy a lettek majd kinyílnak, és esetleg könnyebb lesz a kapuba találniuk. Ha Völler a tudását a gyepen is megmutathatta volna, talán jobban ment volna a nagy esélyesnek.
A csapatfőnök koránál fogva magát már nem tudta beállítani a szünetben, Schweinsteiger viszont jöhetett. Az ifjú bajor hollandok elleni megmozdulásait látva erre akár hamarabb is sor kerülhetett volna. A németek addigi legjobbja, Kuranyi alkotott továbbra is: egymaga vert meg gyors egymásutánban három lett védőt, a tizenhatoson belüli passza ellenben gyatra volt. Aztán a középhátvéd Baumann unta meg a sablonos megoldásokat, félfordulatból lőtt – mellé.

Egy kattintás a képre és tekintse meg képgalériánkat!
Egy kattintás a képre és tekintse meg képgalériánkat!
Egy kattintás a képre és tekintse meg képgalériánkat!
Majd Verpakovskis ismét begyújtotta a rakétákat, mindkét német centerhalfot "befűzte", mire karok nyúltak át a válla fölött, és a Dinamo Kijev centere elesett. Sípszó nem hangzott, Verpakovskis viszont toporzékolt – nem alaptalanul. Válaszul Ballackék tüzeltek rendületlenül, meglehetősen rossz hatásfokkal. Verpakovskis iménti jelenete pedig szinte megismétlődött: Baumann rángatta hosszú métereken át, de a csatár csak addig akart futni, amíg a tizenhatosig nem ér, így a bíró joggal intett nagyvonalúan továbbot.
Ballack jó vezérhez méltón továbbra is élen járt a próbálkozásban, erőteljes lövését Kolinko csak ütni merte – jól tette. Lahm lassan átment balszélsőbe – jobban cselez, mint Verpakovskis… –, ám Bobic hiába csúszott. A lettek meg majdhogynem sündisznóállásba vonultak, ami egyrészt nem eredményezett totális futballt, másrészt arra kitűnően alkalmas volt, hogy tartsák a 0–0-t, egyszersmind idegesítsék a német csapatot és a szurkolóit.
Sarkosan fogalmazva: életképtelen volt a Nationalelf támadójátéka, és a hátsó sorra sem a "betonbiztos" a megfelelő kifejezés. Ezt elegyítve a lettek védekezésre alapuló játékával (meg azzal, hogy Riley ezen a napon a "Verpakovskis elesik, tizenegyes!"-elv ellen volt) nem csodálkozhatunk az eredményen, amely egyben minősítés is: 0–0. ---- A magyar válogatott az elmúlt öt és fél évben csak ezt a két válogatottat tudta legyőzni az Európa-bajnokság szereplői közül. A szép emlékek meglehetősen frissek, a németeket két hete Kaiserslauternben vertük meg 2–0-ra Torghelle Sándor góljaival, míg a lettek ellen a ciprusi tornán, februárban diadalmaskodtunk 2–1-re Tököli Attila és Kenesei Krisztián találatával. A lettek ellen tavaly júniusban az Eb-selejtezőben is nyertünk, de 1998 novemberéig vissza kell mennünk az időben ahhoz, hogy rátaláljunk arra a győzelmünkre, amelyet a portugáliai sereg valamelyik harmadik tagja ellen értünk el.
Svájc ellen tudtunk nyerni 2–0-ra az Üllői úton, Korsós György és Sebők József góljával. Azelőtt Spanyolországot vertük meg, 1991 márciusában Santenderben Kiprich József és Lőrincz Emil is duplázott a világraszóló 4–2-es siker során. A lettek előtt Görögországot tudtuk utoljára legyőzni tétmérkőzésen, 1987 októberében a Népstadionban Eb-selejtezőn arattunk 3–0-s diadalt Görögország ellen (Détári Lajos, Bognár György és Mészáros Ferenc volt a gólszerző). És már vissza is értünk legutóbbi nagy tornán való szereplésünkig, az 1986-os világbajnokságig… ---- 14. perc: A középen feltűnő Kuranyi kapott pontos labdát Wörnstől, mellel levette, majd 18 méterről, jobbal kapura lőtt. Célt tévesztett: a Roteiro a bal kapufa mellett hagyta el a játékteret.
22. perc: Stepanovs lőtte rá a labdát a tizenhatoson kívülről, Verpakovskis ollozó mozdulattal megpróbált beleérni, mindhiába. Így is veszélyes volt a lövés, de Kahn minden gond nélkül, vetődve hárította.
30. perc: Schneider rá jellemző módon nem totojázott, amikor lövőhelyzetbe került: a tizenhatos jobb sarkához közel, úgy 18 méterről rátűzte, ám Kolinkónak nem kellett közbeavatkoznia, mert a labda fölészállt.
33. perc: Újabb életerős bomba, ezúttal Kuranyitól. A lett kapus bokszolva ártalmatlanította a stuttgarti támadó sistergő lövését.
40. perc: A német szurkolókban meg a Nationalelf "kispados részlegében" megállt az ütő! Verpakovskis iramodott meg a felezővonaltól, faképnél hagyta a fehér mezes védőket, és szólója végén lőtt… Balszerencséjére Kahn a helyén volt, magabiztosan fogta a közelről laposan, ám korántsem helyezve rászúrt labdát.
52. perc: Baumann – jobb oldali szögletet követően – a levegőben úszva félfordulattal a kapu előtt keresztbe lőtte a labdát.
57. perc: Az imént még sárga lapot kapott, most majdnem gutaütést: Frings egy métert tévedett – bivalyerős lövése a jobb kapufa mellé vágódott.
90. perc: Majd félórás meddő német mezőnyfölényt követően Verpakovskis fejelhetett volna gólt Pahars beíveléséből, de Kahn résen volt. Kolinkónak azonban nem kellett közbeavatkoznia átellenben, mert Klose előrevetődve csúnyán melléstukkolt.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik