Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek és mi is hangolunk, szeretnénkbemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit.
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem....
Füredy Levente, a BVSC 26 éves birkózója a tavalyi, créteil-i világbajnokságon sorozatos bravúrgyőzelmeket aratva egészen a dobogó harmadik fokáig menetelt. Csoportjában finn és litván birkózón lépett túl, ez még nem annyira szenzációs, az már annál inkább, hogy a továbbiakban a kétszeres olimpiai ezüstérmes kubai Marent, a kétszeres világbajnok, sydneyi ezüstérmes dél-koreai Kim In Szubot múlta felül, s az elődöntőt ugyan elvesztette a grúz Kvirkvelijával szemben, a bronzmeccsen már ismét egy világklasszist, a 2001-es világbajnok örmény Galusztjant, győzött le. Ezen a vb-n rájött, hogy bárkit képes legyőzni a világon. – Kéthónap múlva kezdődik az athéni olimpia. Gondolom, javában a felkészülés fáradalmait nyögi?
Füredy Levente: „A bronz életem elsô „vasa”, megkóstoltam és nagyon tetszett az íze, úgyhogy Athénban sem adom alább.”
– Az Eb után egy hónappal megkezdtük a három hónapos közvetlen felkészülést. Az első időszakban az alapozás, azaz elsősorban mennyiségi munka várt ránk, rengeteg futás, birkózás. Tíznapos olaszországi edzőtáborban kezdünk, majd Tatán kínoztuk magunkat tovább. Nem kifejezetten szeretem ezt az időszakot, de melyik sportoló kedvence az alapozás? Összeszorított fogakkal azért persze becsülettel, mindent beleadva végigcsináltam, a végső cél, az olimpia lebegett a szemem előtt. A héten törökországi edzőtáborba utazunk, aztán az olimpiáig még két nemzetközi versenyen indulunk, a Magyar Nagydíjon meg vagy a román, vagy a lengyel versenyen. Akkor derül ki, ki milyen formában várja a rajtot. – Mennyire érzi azt első ötkarikás játéka előtt, hogy ez most más lesz, mint egy vébé vagy Eb, hogy most nagyobb a tét? – Az olimpiai eskütételen egészen meghatódtam, ott döbbentem rá, hogy mekkora kiváltság és felelősség az ország színeit olimpián képviselni. Még két hónap hátravan, de máris izgulok.
Füredy Levente
Született: 1978. január 12., Budapest Klubjai: BVSC-Ganz Edzôi: Ubrankovics Csaba, Kiss Ferenc Legjobb eredményei: vb-3. (2003, Créteil), vb-8. (2001, Patrasz); Eb-8. (2002, Seinäjoki); junior Eb-5. (1998, Tirana); ifjúsági vb-2. (1996, Walbrzych); 2x magyar bajnok (1998, 2001)
– De azért a versenyt, reméljük, nem izgulja el… Mit vár magától Athénban? – A vébé után azt nyilatkoztam, hogy az a bronz életem első "vasa", megkóstoltam és nagyon tetszett az íze, úgyhogy Athénban sem adom alább. Már a pontszerző helyet sem lesz könnyű elcsípni, de én mégis az érmes helyezést célzom meg. – Kik lehetnek a legnagyobb ellenfelei? – Ha választhatnék, a spanyol Sanchezt kérném első ellenfelemnek, és nagyon nem szeretnék a csoportomban összekerülni a grúz Kvirkvelijával, az ukrán Vardanjannal, a török Erogluval, a kubai Marennel, a dél-koreai Kim In Szubbal. Bár utóbbi kettőt Créteil-ben, Eroglut meg Patraszban már sikerült legyőznöm. Meg aztán, mindenkit le kell gyűrni, ha az ember az élbolyba vágyik. – Nagybátyja, a kétszeres világbajnok Tóth István bizonyára most, az olimpia előtt is ellátja önt tanácsokkal. – Már hosszú évek óta segít nekem, az edzőteremben is szokott trükköket mutatni, hogyan lehetne a technikám még jobb, de elsősorban a mentális felkészítés terén jelent nekem rengeteget a tapasztalata. Megtanultam tőle, hogy határozottan, céltudatosan, tiszta fejjel kell birkóznom a siker érdekében. Most az olimpia előtt, még inkább erre a mentalitásra helyezzük a hangsúlyt. – Céltudatosságát ismerve máris teljes erőbedobással Athénra összpontosít. – Igen, illetve mégsem. Az edzőtáborokban pihenőidő alatt ugyanis az államvizsgámra készülök. A Budapesti Műszaki Főiskola könnyűipari mérnöki szakán szeretném június huszonnyolcadikán megszerezni a diplomámat. Úgyhogy egyáltalán nem unatkozom… – A vébé óta, ha jól tudom, más téren is sok minden történt önnel: arcüreggyulladás, betegeskedés, mandulaműtét. – Igen, szerencsére sikerült megszabadulnom a mandulámtól, havonta bedurrant, és ez meglehetősen zavart a versenyekre való felkészülésekben. A vébé óta egyébként egyetlen nemzetközi versenyen vettem részt, a bulgáriai Nikola Petrov-emlékversenyen, azt sikerült megnyernem, a csoportomban az egykori világbajnok Manukjant, a döntőben a szintén olimpikon bolgár Gergovot vertem meg. A hazai versenyeken viszont nem jött ki a lépés, legnagyobb riválisom, Nagy Balázs pontosan tudja, hogyan kell ellenem birkóznia. De most már végre nem hátráltat a mandulám, és amint meglesz a diplomám, csakis a birkózásra koncentrálok, és beleadok százhúsz százalékot, hogy a legjobb formámban várjam az athéni rajtot. Aztán, hogy ez ott mire lesz elég, majd meglátjuk. ---- Tízen az érmekért Az NS szakértője Sike András (Szöul olimpiai bajnoka 57 kilóban, kétszeres vb-bronzérmes, Európa-bajnoki ezüst- és bronzérmes, a junior kötöttfogású válogatott edzője)
Az élmezőny a hatvanhat kilós súlycsoportban is annyira sűrű és kiegyenlített, hogy ember legyen a talpán, aki megjósolja, ki kerülhet a dobogóra – nyolc-tíz ember pályázik ugyanis reális eséllyel az éremre. A grúz Kvirkveliját, a török Eroglut és az ukrán Vardanjant emelném ki mégis, de az örmény Galusztjan, a kubai Maren, a koreai Kim In Szub, a svéd Samuelsson, a kazah Manukjan, az azeri Manszurov is mind-mind világklasszis birkozók. Füredy Levit mindenképp képesnek tartom arra, hogy – ha sikerül a formaidőzítése és szerencsés kézzel sorsol – az első hatba kerüljön. Sőt azt mondom, ha jó napot fog ki, érmes helyet is elcsíphet. A képességei alapján mindenképpen ott a helye a legjobbak között, ezt a tavalyi, créteil-i vébé bronzérmével be is bizonyította, ott is klasszis birkózókat – Marent, Kim In Szubot, Galusztjant – legyőzve állhatott dobogóra. Állásból remekül mozgatja, billegteti az ellenfeleit, specialitása pedig az ellene indított pörgetések megkontrázása, visszafogása. Tornászmúltja révén rendkívül rugalmasak az ízületei, és ezt kihasználva remek ütemérzékkel visszafog az ellene megindított akcióba, ezzel lepte meg a vébén Marent és Kim In Szubot is. A vébébronz után bizonyára nem tudja majd ezt az elemet meglepetésszerűen használni, hiszen feltérképezték már, és őt is a veszélyes ellenfelek közé sorolják a nagymenők. ---- Akikre érdemes lesz figyelni
Manucsar KVIRKVELIJA (Grúzia) A 26 éves grúz ellentmondást nem tűrően birkózott tavaly Créteil-ben, a negyeddöntőben Eroglut 7:3 arányban, az elődöntőben Füredyt 6:3-ra, a döntőben pedig az ukrán Vardanjant teperte le 4:2-re. Az ezt megelőző világbajnokságon, Moszkában (2002) is felfért a dobogóra, ott is a harmadik helyre. Nem mellesleg Európa-bajnoki ezüstérmes (2002), Seinäjokiban a döntőben viszont pont a török Eroglutól kapott ki.
Seref EROGLU (törökország) A 29 éves török klasszis nem kevesebb, mint hatszoros Európa-bajnok (!), első kontinensbajnoki címét még egy évtizede, 1994-ben szerezte. Az utóbbi években zsinórban háromszor is aranyérmes lett az öreg kontinensen: 2001-ben, Isztambulban az orosz Tehumovot, 2002-ben, Seinäjokiban a grúz Kvirkveliját, tavaly, Belgrádban az ukrán Vardanjant múlta felül, az idén, Haparandában viszont nem lépett szőnyegre. Emellett kétszeres vb-ezüstérmes (1998, 1999), Sydneyben, a 63 kilósokál csak a tizedik lett.
Armen VARDANJAN (Ukrajna) Az Európa-bajnoki titulus védője Haparandából, ahol igazán nehéz ellenfeleket nem kellett két vállra fektetnie. Az előző Eb-n még ezüstérmes volt (2003, Belgrád), emellett még egy világbajnoki ezüstéremmel is büszkélkedhet (2002, Moszkva). 2001-ben pedig még a juniorok mezőnyében szerepelt, vb-ezüstöt nyert. Fiatal, mindöszsze 22 éves, de mindenképp figyelemre méltó, hogy az utóbbi három világversenyen mindig felfért a dobogóra.
Mahidar MANUKJAN (Kazahsztán) Kétszeres világbajnok, igaz pályafutása legnagyobb sikereit még 1998-ban, Gävlében és 1999-ben Athénben aratta – mindkétszer Seref Eroglut győzte le a fináléban. A 31 éves kazah birkózó legfőbb fegyvere a rutin, élete első felnőtérmét világversenyen ugyanis még az 1995-ös vb-bronzzal szerezte. Atlantában a 7. helyen végzett még örmény színekben, Sydneyben csak a hazája változott, kazahként is hetedik lett. A tavalyi vb nem sikerült neki, csak 24. lett, így a kvótát az első kvalifikációs versenyen, Újvidéken harcolta ki.
Juan Luis MAREN (Kuba) Sydneyben ezüstérmes volt 63 kilóban, Atlantában szintén a második helyig jutott 62 kilóban. Athénre nehezen harcolta ki a kvótát: a 2003-as vb-n 14., az első kvalifikációs versenyen Újvidéken 9. volt, aztán az utolsó alkalmat kihasználta Taskentben: a második kvalifikációs versenyen első hellyel jutott ki az ötkarikás játékokra. Kétszeres vb-bronzérmes (1991, 1999), a vb-ken ugyan lefelé ívelő helyezéseket produkál (2001-ben 4., 2002-ben 8., tavaly 14. volt), ám attól még odaérhet a dobogóra.
2000, Sydney, olimpia (63 kg, a súlycsoportok határai 2002 januárjában változtak meg) 1. Szamurgacsev (Oroszország), 2. Maren (Kuba), 3. Sasua (Grúzia) 2001, Patrasz, világbajnokság (63 kg) 1. Galusztjan (Örményország), 2. Kim In Szub (Dél-Korea), 3. Beilin (Izrael), …8. Füredy Levente 2001, Isztambul, Európa-bajnokság (63 kg) 1. Eroglu (Törökország), 2. Tehumov (Oroszország), 3. Zawadzki (Lengyelország) 2002, Moszkva, világbajnokság (66 kg) 1. Samuelsson (Svédország), 2. Manszurov (Azerbajdzsán), 3. Kvirkvelija (Grúzia), …22. Füredy Levente 2002, Seinäjoki, Európa-bajnokság (66 kg) 1. Eroglu (Törökország), 2. Kvirkvelija (Grúzia), 3. Beilin (Izrael), …8. Füredy Levente 2003, Créteil, világbajnokság (66 kg) 1. Kvirkvelija (Grúzia), 2. Vardanjan (Ukrajna), 3. Füredy Levente 2003, Belgrád, Európa-bajnokság (66 kg) 1. Eroglu (Törökország), 2. Vardanjan (Ukrajna), 3. Kontarjev (Oroszország) 2004, Haparanda, Európa-bajnokság (66 kg) 1. Vardanjan (Ukrajna), 2. Zsuk (Fehéroroszország), 3. Härkanen (Finnország) ---- Ötkarikás program
(Helyszín: Anno Liosszia-csarnok. A súlycsoportban 20 induló lép szőnyegre, négy hármas és két négyes csoportba sorsolják őket. Az alsó ágon a kvartettek győztesei közvetlenül az elődöntőbe jutnak, míg a hármas csoportok győzteseire még egy meccs vár a négy közé jutásért. Az elődöntők győztesei az aranyért, a vesztesei a bronzéremért csapnak össze. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.)
Augusztus 24.: 8.30–10.30: csoportmérkőzések 16.30–19.00: csoportmérkőzések
Augusztus 25.: 8.30–12.00: a négy közé jutásért, elődöntők és helyosztó az 5. helyért 16.30–19.30: helyosztó a 3. helyért és döntő