Athénban is Ázsia ellen

Vágólapra másolva!
2004.06.07. 21:51
Címkék
Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt, akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük hát számba a több mint kétszáz fős magyar olimpiai csapat reménységeit.
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az asztalitenisz olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem....
Az NSO ajánlja:

Minden, amit az asztalitenisz olimpiai részvételéről tudni kell

A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem....
Drámaibb mérkőzést nehéz elképzelni a sydneyi olimpia bronzmeccsénél: a végig szenzációs formában versenyző Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina duó kéznyújtásnyira volt a győzelemtől, ám végül a dél-koreai Kim Mu Kju, Rju Dzsi He kettős megfordította a találkozót, így a mieinknek meg kellett elégedniük a – sportág kialakult erőviszonyait figyelembe véve – csodaszámba menő negyedik hellyel. Az azóta eltelt négy esztendőben nem sok minden változott: továbbra is a kínaiak a favoritok, az európai éremszerzésre még mindig nagyon kevés az esély, s Athénban is a Bátorfi, Tóth egység lehet az, amely képes lehet megtörni az ázsiaiak fölényét: az egyik pontszerző helyre mindenképpen eséllyel pályázhat a legjobb magyar páros.
– Azt hiszem, azzal nem mondok újat, hogy nagyon nehéz dolgunk lesz Athénban – kezdte a kilencszeres Európa-bajnok Bátorfi. – Hiába indulhat országonként csak két páros az olimpián, a kínaiak, a dél-koreaiak, a hongkongiak, a japánok és a szingapúriak is pokolian erősek, bármelyikük ellen csak nagyon jó játékkal lehet esélyünk a győzelemre.

TÓTH Krisztina

Született: 1974. május 29., Miskolc
Klubja: TV Busenbach (német)
Jelenlegi világranglista-helyezése: 23.
Legjobb világranglista-helyezése: 13. (2001 és 2003)
Kiemelkedô eredményei: olimpiai 4. (páros – 2000); vb-3. (páros – 1995); 5x Eb-1. (páros – 1994, 2000, vegyes páros – 1996, 2003, csapat – 2000), 6x Eb-2. (egyes – 1996, 2002, páros – 2003, csapat – 1994, 1996, 1998), 3x Eb-3. (egyes – 1998, csapat – 2002, 2003)
– Mondjuk olyannal, mint amilyet Sydneyben láthattunk?
– Igen. De, hogy ne menjünk ennyire vissza az időben, januárban az athéni Pro Tour-versenyen a kínai Vang Nan, Csang Ji-ning kettős ellen is szinte tökéletesen játszottunk, tényleg csak egy hajszál hiányzott a világraszóló meglepetéshez. És mivel ez nem is volt olyan régen, ezért úgy gondolom joggal bizakodhatunk: tavaly ősszel elég rosszul ment a párosunknak, de szerencsére ismét megtaláltuk egymást, egyre összecsiszoltabbak vagyunk az asztalnál. Éppen úgy, mint régebben, mondjuk Sydneyben.

BÁTORFI Csilla

Született: 1969. március 3.
Egyesülete: Müllermilch Langweid (német)
Jelenlegi világranglista-helyezése: 42.
Legjobb világranglista-helyezése: 7. (1986)
Kiemelkedô eredményei: olimpiai 4. (páros – 2000); vb-3. (páros – 1995), vb–5. (egyes – 1991); 9x Eb-1. (egyes – 1986, páros – 1988, 1990, 1994, 2000, vegyes páros – 1994, csapat – 1986, 1990, 2000), 5x Eb-2. (páros – 1992, 2003, csapat – 1994, 1996, 1998), 4x Eb-3. (egyes – 2002, csapat – 1987, 2002, 2003); 3x Európa Top 12-1. (1987, 1992, 2001
– A következő hetek bizonyára a gyakorlással telnek majd.
– Dél-Amerikában két Pro Tour-versenyen indulunk, azután pedig már tényleg a közvetlen felkészülés időszaka következik.
– Mennyiben lesz ez más, mint volt Sydney előtt?
– A bevált dolgokon nem szívesen változtat az ember, ezért hasonló szisztéma szerint készülünk. Annyi változás viszont mindenképpen várható, hogy ezúttal elmarad a közös európai edzőtáborozás, de ez négy évvel ezelőtt sem volt olyan meghatározó, hogy emiatt aggódnunk kellene.
– Nagyon fontos lehet, hogy milyen kiemelést kapnak majd Athénban. Érzése szerint melyik pozíció lenne a reális?
– Sydneyben az első négy között emeltek ki bennünket, ezt nehéz lesz ismét elérni. Viszont egyértelműen mi vagyunk a legjobb európai pár, az Eb-t nyert Boros, Steff kettős – mivel egyikük horvát, másikuk román – nem indulhat együtt, így az Eb-ezüstérmünkkel és a vb-negyeddöntős szereplésünkkel mindenképpen a legjobb nyolc között kell helyet kapnunk.
– És ez mire lehet elég?
– Nehéz megmondani, sok függ a sorsolástól. Mivel az azonos nemzetbéliek egy ágra kerülnek majd, ezért valószínűleg lesz egy kínai és mondjuk egy dél-koreai ág. Sydneyben legyőztük a legjobb, Ázsia-bajnok dél-koreai kettőst a negyeddöntőben, és a bronzmecscsen is csak alig kaptunk ki a másiktól, ezért alaposan kielemezték a játékunkat és azóta nem nagyon tudjuk megverni őket. Persze mi is igyekszünk változtatni, de ha csak ebből indulok ki, akkor – tudom ez most furcsán hangzik – talán jobb lenne a kínaiak ágára kerülni. De ez csak elmélet, úgyis minden az asztalnál dől majd el, nem beszélve arról, hogy az ugyancsak nagyon erős hongkongiakkal, japánokkal és szingapúriakkal nem is számoltam.

Csak pontosan, szépen, ahogy Tóth Krisztina (balra) és Bátorfi Csilla csinálja. A legjobb európai páros Athénban ezzel a fegyverével az ázsiaiak ellen is eredményes lehet
Csak pontosan, szépen, ahogy Tóth Krisztina (balra) és Bátorfi Csilla csinálja. A legjobb európai páros Athénban ezzel a fegyverével az ázsiaiak ellen is eredményes lehet
Csak pontosan, szépen, ahogy Tóth Krisztina (balra) és Bátorfi Csilla csinálja. A legjobb európai páros Athénban ezzel a fegyverével az ázsiaiak ellen is eredményes lehet
– Igaz, hogy a dél-koreaiak nagyon felkészültek belőlünk, de a kínaiak csak kínaiak – tette hozzá Tóth Krisztina. – Jó lenne őket is elkerülni, de tudom, erre nincs lehetőség. Nagyon sok jó páros van a mezőnyben, szinte biztos, hogy már a második mecsünkön világklasszis kettőssel kell játszanunk. De hadd tegyem gyorsan hozzá, hogy én nem félek az erős sorsolástól: Sydneyben sem volt kikövezve az út mégis sikerült a négy közé jutnunk. Miért ne sikerülhetne ez most is?
– Ezek szerint éremre számít?
– Jó lenne, de az nagyon nehéz. Ehhez több ázsiai párt, köztük talán még kínait is le kellene győznünk. Ezért inkább azt mondom, hogy az érem nagyon szép lenne, de bravúr kell hozzá. Viszont szerintem vagyunk olyan jók, hogy legalább a pontszerző helyre odaérjünk. ---- Sajnáltam Bátorfiékat négy évvel ezelőtt, hiszen alig maradtak le az éremről, éppen úgy jártak mint én 1988-ban: a sportág világ- és Európa-bajnokságain két bronzérmet osztanak, az olimpián viszont kell játszani a harmadik helyért és miként Szöulban én, ők Sydneyben veszítették el ezt az utolsó összecsapást. Athénban nagyon nehéz dolguk lesz, ha hasonlóan szeretnének szerepelni, ugyanis rendkívül sűrű a női páros mezőnye. A világbajnoki címvédő Vang Nan, Csang Ji-ning kettős tűnik az elsőszámú favoritnak, de a másik kínai párt, sőt az összes ázsiai duót nehéz legyőzni. Természetesen az esélylatolgatáshoz jó lenne ismerni a sorsolást, de ezt csak a verseny előtt készítik majd el. Így most igazából csak annyit lehet mondani, hogy ha jó formában lesznek Csilláék és a szerencse sem kerüli el őket, akkor talán a sydneyihez hasonló jó szereplésben bízhatnak. Óriási meglepetés lenne, ha a három dobogós helyen nem kizárólag ázsiaiak lennének – ez érzésem szerint nem nagyon történhet meg –, de abban nagyon bízom, hogy ismét pontszerzők lesznek. Mivel a sportág csak 1988-ban került fel az olimpia programjába, ezért hiába nyertünk korábban rengeteg világbajnokságot, az olimpiai érem még hiányzik. Ezért a mostani jó eredmény nem csak a páros, hanem az egész magyar asztalitenisz számára fontos lehet.

Klampár Tibor, olimpiai negyedik, 2-szeres világ- és 4-szeres Európa-bajnok asztaliteniszező ---- VANG NAN, CSANG JI-NING (KÍNA)
Az athéni versenyek favorit párosa, egyénileg a világranglista első (Csang Ji-ning) és második (Vang Nan) helyezettjei, biztosra vehető, hogy az olimpián is ezt a kínai kettőst emelik ki az első helyen. Amióta a 2001-es világbajnokság után összeálltak – akkor Vang Nan korábbi párja, Li Csü visszavonult – csak elvétve tudják legyőzni őket. Az asztalitenisz-versenyek legnagyobb meglepetése lenne, ha nem ez a duó nyerne.

KUO CSÜE, NIU CSIAN-FENG (KÍNA)
Világklasszis párosról van szó, egyetlen pechük, hogy létezik egy Vang Nan, Csang Ji-ning egység is… És mivel a kiírás szerint – elkerülendő a házidöntőt – az azonos nemzetbélieket egy ágra sorsolják majd, ezért a papírforma alapján a bronzérmet célozhatják meg. Igen ám, de az eddigi eredményeik alapján biztosra vehető, hogy merészebb terveik vannak, s ha valakik, hát ők legyőzhetik Vang Nanékat.

SZONG A-SZIM, TIE JA-NA (HONGKONG)
Móta a kínaiak úgy döntöttek, hogy a náluk valószínűleg csak tartalékként szóba jöhető játékosokkal megerősítik Hongkongot, a sportág női vonalának második számú nagyhatalma van kialakulóban. E program talán legkiemelkedőbb egyénisége Tie Ja-na, akit képesnek tartanak arra, hogy még az anyaország legjobbjait is legyőzze. Amennyiben e kettős a kínaiakkal ellentétes ágra kerül, az éremszerzés reményével állhat asztalhoz.

LIN LING, LAU SUJ-FEJ (HONGKONG)
A Kínából Hongkongba került nagy generáció másik képviselője Lin Ling, aki párjával vélhetően Tie Ja-náékkal kell majd megküzdjön – az egy ágra sorsolás természetesen az ő esetükben is érvényes – a dobogós helyekért. Ez a páros talán egy hajszállal gyengébbnek tűnik az előbbinél, de ettől még Lin Ling és Lau Suj-fej duó is befuthat a dobogóra, miként teszi azt évről évre a legerősebb Pro Tour-versenyeken.

KIM HJUNG MI, KIM HJUN HUJ (KOREAI NDK)
Közhely, de ettől még igaz: a verseny sötét lovai. Az észak-koreaiak nagyon kevés világversenyen indul(hat)nak, ám amikor asztalhoz állnak, mindig a legjobbak között vannak. Így volt például a 2001-es oszakai vb-n, ahol női csapatuk Kína mögött ezüstérmet szerzett. A kevés verseny miatt a világranglistán elfoglalt helyük nem tükrözi a valós játékerejüket, így sok függ attól, hogy hányadik helyen emelik majd ki őket.


Az NS athéni tippje
1. Vang Nan, Csang Ji-ning (Kína)
2. Kim Hjung Mi, Kim Hjun Huj (Koreai NDK)
3. Kuo Csüe, Niu Csian-feng (Kína) ---- 2000, Sydney, olimpia 1. Vang Nan, Li Csü (Kína), 2. Szün Csin, Jang Jing (Kína), 3. Kim Mu Kju, Rju Dzsi He (Dél-Korea), 4. Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina (Magyarország)
2001, Oszaka, világbajnokság 1. Vang Nan, Li Csü (Kína), 2. Szün Csin, Jang Jing (Kína), 3. Csang Ji-ning, Csang Jing-jing (Kína) és Takeda, Kavagoe (Japán), …A Bátorfi, Tóth páros a nyolcaddöntőben szenvedett vereséget
2002, Zágráb, Európa-bajnokság 1. Boros, Steff (Horvátország, Románia), 2. Kosztromina, Vik. Pavlovics (Fehéroroszország), 3. Ganyina, Palina (Oroszország) és Garkauskaite, Prusiene (Litvánia), …A Bátorfi, Tóth páros a negyeddöntőben szenvedett vereséget
2003, Courmayeur, Európa-bajnokság 1. Boros, Steff (Horvátország, Románia), 2. Bátorfi Csilla, Tóth Krisztina (Magyarország), 3. Ganyina, Palina (Oroszország) és Erdélyi Sz., Erdélyi A. (Szerbia-Montenegró)
2003, Párizs, világbajnokság 1. Vang Nan, Csang Ji-ning (Kína), 2. Kuo Csüe, Niu Csiang-feng (Kína), 3. Szuk Eun Mi, Li Eun Szil (Dél-Korea) és Li Csia, Li Csü (Kína), …A Bátorfi, Tóth páros a negyeddöntőben szenvedett vereséget ---- (Helyszín: Galaci Sportcsarnok. Az athéni játékokra 32 páros kvalifikálta magát. A verseny egyenes kieséses rendszerben zajlik, minden mérkőzés négy nyert játszmáig tart. Az augusztus elején esedékes világranglista alapján történik a kiemelés, az 1-8. helyen kiemeltek a harmadik, a 9-6. helyen kiemeltek a második, a többiek az első fordulóban lépnek asztalhoz. Az időpontokat magyar idő szerint jelöltük.)

Augusztus 14.:
10:00–10:45: 1. forduló

Augusztus 15.:
10:00–11:30: 2. forduló

Augusztus 16.:
12:00–14:00: 3. forduló
19:00–21:00: 4. forduló

Augusztus 18.:
10:00–12:00: negyeddöntő

Augusztus 19.:
10:00–12:00: elődöntő

Augusztus 20.:
12:00–13:00: a 3. helyért
13:00–14:00: döntő
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik