Del Bosque a legjobb edző

G. P.G. P.
2003.01.13. 21:02
Címkék
Mostanában minden napra jut egy rangsor az IFFHS jóvoltából. A labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezet legújabb közzétett listája az elmúlt év legjobb(nak tartott) klubtrénereivel foglalkozik. Ez természetesen ingoványosabb terület, mint a legeredményesebb góllövőké, a végső sorrend szubjektív, szakemberek megítélésén alapul. Öt kontinens kilencvenkét országának futballszakértői szavaztak az előre  az év eredményeinek alapján  megnevezett kandinánsokra.
A 2002-es év legjobb klubedzôi
1. Vicente del Bosque (spanyol, Real Madrid) 244 pont, 2. Arséne Wenger (francia, Arsenal) 136, 3. Alex Ferguson (skót, Manchester United) és Klaus Toppmöller (német, Bayer Leverkusen) 69–69, 5. Nery Pumpido (argentin, Olimpia Asunción) 61, 6. Rafa Benítez (spanyol, Valencia) 51, 7. Marcello Lippi (olasz, Juventus) 32, 8. Christian Gross (svájci, Basel) 27, 9. Héctor Cúper (argentin, Internazionale) 25, 10. Jair Picemi (brazil, Sao Caetano) 21
A 2002-es év legjobb klubedzôi
1. Vicente del Bosque (spanyol, Real Madrid) 244 pont, 2. Arséne Wenger (francia, Arsenal) 136, 3. Alex Ferguson (skót, Manchester United) és Klaus Toppmöller (német, Bayer Leverkusen) 69–69, 5. Nery Pumpido (argentin, Olimpia Asunción) 61, 6. Rafa Benítez (spanyol, Valencia) 51, 7. Marcello Lippi (olasz, Juventus) 32, 8. Christian Gross (svájci, Basel) 27, 9. Héctor Cúper (argentin, Internazionale) 25, 10. Jair Picemi (brazil, Sao Caetano) 21
A voksolást Vicente del Bosque, a Bajnokok Ligája-, Európai Szuperkupa- és Világkupa-győztes Real Madrid szakvezetője nyerte meg, első spanyolként, méghozzá óriási fölénnyel, sőt új csúccsal. Egy évvel korábban Ottmar Hitzfeld, a Bayern München mestere 228 ponttal lett első, az 52 éves spanyol azonban most ezen is túltett, 244 szavazatot gyűjtött be. Érdekesség, hogy a Bayer Leverkusent óriási meglepetésre BL-döntőbe vezérlő Klaus Toppmöller csak a harmadik helyen végzett, holtversenyben Sir Alex Fergusonnal, a tavaly nem túl sikeres Manchester United menedzserével. A második helyre az angol bajnok és FA-kupa-győztes Arsenal francia szakembere, Arséne Wenger futott be. Befért az első tízbe Christian Gross, az ősszel bámulatos BL-menetelést produkáló Basel főnöke, továbbá Jair Picemi, aki az uszkve másfél évtizede alapított Sao Caetanóval bejutott a brazil bajnokság rájátszásába.
Érdemes szemezgetni a teljes (22 tagú) mezőnyből is, amelyben öten-öten Spanyolországban és Olaszországban, hárman-hárman Angliában és Németországban keresik a kenyerüket. Nemzetiség szerinti megoszlásban négy-négy hispánt és olaszt, három-három németet és argentint, illetve két-két franciát és hollandot találunk közöttük. Az egyik németalföldi – sose találnák ki – maga Louis van Gaal, aki a nyáron vette át a Barcelonát, és régen látott mélységekbe jutott vele a Primera Divisiónban (honfitársa, a Feyenoorddal UEFA-kuapát nyerő Bert van Marwijk csak tízzel kapott több voksot). Meglehet, a Van Gaalra szavazók a Barca százszázalékos BL-formáját honorálták, mindazonáltal amondók vagyunk, hogy a Galatasaray, az FC Bruges és a Lokomotiv Moszkva elleni eredmények világraszóló diadalokként való értékelése furcsa arányérzékről tanúskodna.
Az eddigi győztesek
1996 Marcello Lippi (olasz, Juventus)
1997 Ottmar Hitzfeld (német,
Borussia Dortmund)
1998 Marcello Lippi (Juventus)
1999 Alex Ferguson (skót,
Manchester United)
2000: Carlos Bianchi (argentin,
Boca Juniors)
2001: Ottmar Hitzfeld (Bayern München)
2002: Vicente del Bosque (spanyol,
Real Madrid)
Legfrissebb hírek

„Aki a mostani verseny után is panaszkodna, inkább bújjon el” – Wolff üzent az F1-et kritizálóknak

F1
26 perce

Igazoltatások, feljelentések, helyszíni birságok – így büntetett a rendőrség az Újpest–FTC után

Labdarúgó NB I
37 perce

Női vízilabda vk: kikapott a világbajnok görögöktől a magyar válogatott

Vízilabda
46 perce

„Erre nincs mentség” – a McLaren csalódott, hogy elszalasztotta a győzelmet Miamiban

F1
1 órája

Gálfi Dalma sima győzelemmel kezdett a római tenisztorna selejtezőjében

Tenisz
1 órája

Vb-2026: Kínával és Indiával nem született még megállapodás a jogdíjakról

Foci vb 2026
1 órája

Boros Linda: Biztos voltam benne, hogy szintidőn belül beérek a célba

Csupasport
2 órája

Megvan, mikor dől el a bajnoki cím és dobogó sorsa az NB I-ben

Labdarúgó NB I
2 órája
Ezek is érdekelhetik