Dárdai Pál sír.A Hertha BSC és a magyar válogatott mindig elszánt, a harcot soha fel nem adó, megalkuvást nem ismerő középpályása a könnyeit törölgeti.Próbálja felfogni a felfoghatatlant, megérteni a megérthetetlent.Lehetetlen feladat.
Mint arról lapunk vasárnapi számában beszámolt, a szombat délután Körmenden megrendezett, Négy város Tornája elnevezésű viadal egyik mérkőzésén, a Körmend–Barcs találkozón a somogyiak játékosa,
Dárdai Balázst néhány esztendeje még a Vasas is próbajátékra hívta (Fotó: Németh Ferenc)
Dárdai Balázst néhány esztendeje még a Vasas is próbajátékra hívta (Fotó: Németh Ferenc)
Dárdai Balázs a futballpályán lelte halálát – édesapja, edzője, idősebb Dárdai Pál szeme láttára. Hogy pontosan mi történt, azt majd a későbbi orvosi vizsgálatok derítik ki. (Információink szerint a család azt kérte, szállítsák Balázst Pécsre, ám úgy tudjuk, hétfőn Körmenden boncolják a holttestet.) De addig is élni kell – ezentúl egy rettenetes élménnyel együtt. A válogatott futballista, Dárdai Pál egyetlen testvére alig egy hónapja, június 16-án volt huszonhárom éves. Évek óta együtt járt egy kislánnyal, és azt tervezte: hamarosan oltár elé vezeti a kedvesét. A halál mindig értelmetlen – különösen az egy fiatal, életerős, mindig jókedvű srác esetében. Miközben a barcsiak játszottak, Dárdai Pál is meccsre készült: a Hertha ausztriai edzőtáborozása során egy Wörgl nevű helységben a török Fenerbahce elleni csatára. A magyar futballista a kezdők között lépett pályára, s ahogy mindig, ezúttal is ment előre, űzte-hajtotta társait, nem érdekelte más, csak a győzelem. Nemsokára kezdődik a bajnokság, az első fordulóban a Borussia Dortmundhoz, a bajnokhoz utaznak a berliniek, szóval, edzeni, készülni kell, nincs mese! Dárdai is erre koncentrált, amikor teljesen váratlanul szóltak a kispadról: "Csere van, Pali, gyere le!” A labdarúgónak gyanús volt, hogy a csapat menedzsere, az egykori német válogatott Dieter Hoeness furcsa tekintettel várja őt a pálya szélén,
Mosolygott, aztán lehunyta a szemét
A Négy város Tornája-elnevezésû viadalt 1979-ben rendezték meg elôször. Milyen a sors: éppen abban az évben, amikor Dárdai Balázs megszületett… A versenyt annak megünneplésére írták ki, hogy abban az esztendôben Körmend, Barcs, Lenti és Celldömölk városi rangot kapott. A nagy eseményre minden évben ezzel a futballtornával emlékeztek. A huszonnegyedik viadal tragikus véget ért. Huszár Jenô, a Barcsi SC technikai vezetôje közeli szemtanúja volt az esetnek. Elmondása szerint a mérkôzés 23. percében Dárdai Balázs a félpályánál becsúszva próbálta szerelni az egyik körmendi játékost. A szerelés után felült, a bokájához nyúlt, majd a hátára esett. A játékvezetô, aki közvetlen közel volt az esethez, azonnal intett a gyúrónak, menjen a pályára. „Soha nem szoktam bemenni sérülésnél a játéktérre, ám ezúttal rosszat sejtettem, pedig ártalmatlan szituáció volt – mondta Huszár Jenô. – Nos, a gyúrónk, Fónai György azonnal Balázs szájához nyúlt, s egy speciális készülékkel visszahúzta a nyelvét. Nem véletlen, hogy ezt tette, mert Gyuri korábban már két labdarúgó életét is megmentette így. A játékos felnézett, elmosolyodott, majd két hörgés után lecsukta a szemét. Ekkor már a pályán volt Solti Pál, klubunk elnöke is, aki kiváló orvos, s megpróbált ô is segíteni a szerencsétlenül járt labdarúgón. Hívtuk a mentôket, három-négy perc múlva meg is érkeztek. Közös erôvel, csaknem ötven percig próbálták megmenteni Balázst. Sajnos nem sikerült. Szegény apja tehetetlen dühében, fájdalmában üvöltött. Nagy a gyász, természetesen a klub saját halottjának tekinti a fiatal labdarúgót.” A Négy város Tornája-viadal neve a tervek szerint ezentúl Dárdai Balázs-emléktorna lesz.
V. Gy.
majd amikor odaér, átöleli a vállát. Mit akarhat? Itt valami baj van. "Figyelj Pali, a feleséged most hívott, mondanom kell valamit” – kezdett Hoeness élete talán legnehezebb mondatába. Dárdai Pál először nem értette, mit is mond a menedzser. A szavak kavarogtak a fejében, aztán hirtelen nagyon meleg lett, a meccs zajai hirtelen egészen távolinak tűntek, s mintha a fények is másként csillogtak volna. A futballista önkéntelenül az öltözőbe rohant, hogy felhívja Berlinben a feleségét. Amikor Móni sírva felvette a telefont, és elmesélte, Pali édesanyja hívta őt, hogy elmondja, mi történt, a légiós számára világossá vált: a hír igaz. Az öccse nincs többé. Az élet kegyetlenül, visszafordíthatatlanul, örökre megváltozott a Dárdai családban. A kőkemény profiknak is van szívük: Hoeness azonnal odaadta autóját, hogy játékosa utazzon haza. Persze arról szó sem lehetett, hogy Dárdai vezessen, ezért a Hertha sajtófőnöke ült a volán mögé, hogy Sümegig hozza Dárdait, akit már ott vártak barátai, s vittek tovább Pécsig. "Nem tudni, mi történhetett – mondta vasárnap délután Dárdai. – A huszadik perc körül becsúszott, majd felült, megigazította a sípcsontvédőjét, majd visszaesett a földre. Próbálták masszírozni, de már nem tudtak segíteni.” Vasárnap a család pécsi nyaralójában gyülekeztek a rokonok, a hozzátartozók. Szólni senki nem tudott, csak sírt, zokogott mindenki. Idősebb Dárdai Pál bezárkózott egy szobába, és senkit sem akar látni. Önmagát hibáztatja, amiért Barcsra vitte kisfiát. Vajon van-e szörnyűbb élmény, mint végignézni, amint a saját gyermekünk meghal? Aki szülő, biztosan tudja, aki nem, talán az is érzi: aligha. Vasárnap délelőtt Berlinből megérkezett a középpályás felesége, Dárdai Pálné két gyerekükkel, a hároméves Palkóval és a féléves Marcival. A nyári szünetben, amikor az egész család Pécsett nyaralt, Palkó a kerti kismedencében mindig nagybátyjával, Balázzsal fürdött. Imádott vele pancsolni. Játszottak, fröcskölték egymást, Palkó kacagása messzire elhallatszott. Ahogy a reptérről Pécs felé indultak, a kis Palkó (akinek édesanyja még nem tudta elmondani, elmagyarázni mi is történt, de hogyan is lehet egy ilyen hírt közölni egy hároméves kisfiúval?) vidáman felkiáltott: "Anyu, úgy süt a nap, alig várom, hogy hazaérjünk, és bemehessek a medencébe. Persze, a Balázzsal. Ugye megengeded?”