Francia ünnep három hollanddal

GOMBKÖTŐ ROLAND, MISUR TAMÁSGOMBKÖTŐ ROLAND, MISUR TAMÁS
Vágólapra másolva!
2002.07.14. 21:33
Címkék
Hármas holland sikert hozott a Tour de France vasárnapi, 8. szakasza, amelyet pedig  a július 14-i nemzeti ünnep miatt  a francia versenyzők szerettek volna megnyerni. Az etap sorsáról egy héttagú szökevénycsoport döntött, s a befutó során Karsten Kroon bizonyult a leggyorsabbnak Knaven és Dekker előtt. Az összetettben nem történt változás, továbbra is a spanyol Igor Gonzalez de Galdeano vezet, ám nem biztos, hogy ez hétfőn este is így lesz: a 9. szakasz során egy 52 kilométeres egyéni időfutam vár a karavánra, és Lance Armstrong  no meg persze Bodrogi László  már hegyezi a fogaskerekeket&
Karsten Kroon volt a leggyorsabb a szökevények közül a plouay-i befutónál
Karsten Kroon volt a leggyorsabb a szökevények közül a plouay-i befutónál
Karsten Kroon volt a leggyorsabb a szökevények közül a plouay-i befutónál
Karsten Kroon volt a leggyorsabb a szökevények közül a plouay-i befutónál
Karsten Kroon volt a leggyorsabb a szökevények közül a plouay-i befutónál
Karsten Kroon volt a leggyorsabb a szökevények közül a plouay-i befutónál
Július 14-én, a Bastille bevételének évfordulóján francia versenyzőnek ,,illik” nyernie a Tour aktuális szakaszát (tavaly Laurent Jalabert diadalmaskodott ezen a napon), ezért aztán a hazai kerékpárosok meglehetősen aktívak voltak a szökések előkészítésében a vasárnapi szakasz során. Az etap első két órája elképesztő átlagsebességgel ment el, a karaván megközelítette az 50 km/órát, és veszélybe került Mario Cipollini rekordja: a váratlan visszavonulását hétfőn megindokló ,,Oroszlánkirály” 1999-ben 50.355-ös átlaggal teljesítette a Laval és Blois közötti 194.5 kilométert.
S ha már a világ egyik legjobb sprinterét említettük, íme egy kollégája: vasárnap nem rajtolt el a mezőnnyel Oscar Freire, a Mapei-Quick Step kétszeres világbajnoka (1999, 2001), mert nem heverte ki szombati esését. A spanyol versenyzőnek egész éjszaka fájt a dereka, nagyon megütötte a farokcsontját, és vasárnap képtelen volt felülni a kerékpárra, ezért egy szakaszgyőzelemmel a zsebében elhagyta a karavánt. (A szombaton kétszeres kulcscsonttörést szenvedő Didier Rous-t hétfőn már meg is műtik a toulouse-i kórházban.)
De vissza a versenyhez, amelyben 108 kilométerrel a rajt után hét versenyző megszökött a bolytól, és ettől hirtelen megnyugodtak a kedélyek. A hetek többsége tapasztalt irammenő volt, és mivel előnyük gyorsan nőtt, már ekkor úgy tűnt, hogy a szökés eredményes lehet. Az elmenők között volt két rabobankos, Dekker és Kroon, valamint a szintén holland Knaven (Domo-Farm Frites), a francia Renier (Bonjour), Sebastien Hinault (Credit Agricole) és Augé (Jean Delatour), továbbá a lett Belohvosciks (Lampre). Közülük Dekker azért reménykedhetett a sikerben, mert ő már négyszer nyert szakaszt a Touron, ráadásul 2000-ben és 2001-ben is ő diadalmaskodott a 8. etapon (!); Renier az idei versenyen már harmadszor szökött meg, és hetük közül ő állt legjobban az összetettben, így amikor 4:39 perc fölé nőtt az előnyük, ,,virtuálisan” sárga trikóban érezhette magát (Renier egyébként ,,faluszomszédja” Jacky Durand-nak, a Tour ,,örökös szökevényének”, így volt kitől ellesnie az állandó támadási kedvet); Sebastien Hinault a vezetékneve miatt volt érdemes a figyelemre, bár távolról sem rokona az ötszörös Tour-győztes Bernard Hinault-nak; végül pedig Belohvosciksról, az idei lett bajnokról kell szólnunk, aki kiváló időfutam-specialista, és aki azért bizakodhatott, mert a plouay-i célban egyszer már nyertek a lettek bordó-fehér-bordó bajnoki trikójában: az 1999-ben itt megrendezett világbajnokságon Romans Vainsteins volt a leggyorsabb.

89. Tour de France
8. szakasz, St. Martin-de-Landelles–Plouay (217.5 km): 1. Karsten Kroon (holland, Rabobank) 4:36:52 (átlag: 47.135 km/ó), 2. Knaven (holland, Domo-Farm Frites) azonos idôvel, 3. Dekker (holland, Rabobank) a. i., 4. Renier (francia, Bonjour) a. i., 5. S. Hinault (francia, Credit Agricole) a. i., 6. Augé (francia, Jean Delatour) a. i., 7. Belohvosciks (lett, Lampre-Daikin) a. i., 8. McEwen (ausztrál, Lotto) 1:55 perc hátrány, 9. Zabel (német, Telekom) a. i., 10. Cooke (ausztrál, fdjeux.com) a. i., …35. Armstrong (amerikai, US Postal) a. i., …49. Beloki (spanyol, ONCE) a. i., 50. I. Gonzalez de Galdeano (spanyol, ONCE) a. i., …71. Bodrogi László (magyar, Mapei-Quick Step) a. i.
Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Igor Gonzalez de Galdeano 32:18:46, 2. Beloki 4 mp h., 3. Jaksche (német, ONCE) 12 mp h., 4. Olano (spanyol, ONCE) 22 mp h., 5. Nozal (spanyol, ONCE) 27 mp h., 6. Azevedo (portugál, ONCE) 28 mp h., 7. A. Serrano (spanyol, ONCE) 30 mp h., 8. Armstrong 34 mp h., 9. Hamilton (amerikai, CSC-Tiscali) 53 mp h., 10. Peron (olasz, CSC-Tiscali) a. i., 11. Sastre (spanyol, CSC-Tiscali) 1:00 p h., 12. L. Ja- labert 1:04 p h., 13. Heras (spanyol, US Postal) 1:06 p h., 14. Sörensen (dán, CSC-Tiscali) 1:09 p h., 15. Landis (amerikai, US Postal) 1:13 p h., 16. Hincapie (amerikai, US Postal) 1:19 p h., 17. Rubiera (spanyol, US Postal) 1:26 p h., 18. Jekimov (orosz, US Postal) a. i., 19. Honcsar (ukrán, Fassa Bortolo) 1:36 p h., 20. Millar (brit, Cofidis) 1:40, …24. Zabel 1:55 p h., …34. Virenque (francia, Domo-Farm Frites) 2:21 p h., …99. Bodrogi László 5:31 p h.
A sprint pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Erik Zabel 193 pont, 2. McEwen 191, 3. Cooke 134, …86. Bodrogi László
A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Christophe Mengin (francia, fdjeux.com) 42 pont, 2. Berges (francia, AG2R-Prévoyance) 26, 3. Dierckxsens (belga, Lampre-Daikin) 15
A csapatversenyben: 1. ONCE (spanyol) 96:56:34, 2. CSC-Tiscali (dán) 1:36 p h., 3. US Postal 2:31 p h., …17. Mapei-Quick Step (olasz) 11:40 p h.
A hetek előnye viszonylag hamar 6 perc körülire nőtt, aztán elkezdett fogyni, amikor az AG2R-Prévoyance két kerekese váltotta föl az élen az addig békésen poroszkáló ONCE-osokat. (Igor Gonzalez de Galdeano csapatát szemmel láthatóan nem viselte volna meg, ha le kellett volna adni a sárga trikót.) A kis francia gárda azonban egyedül maradt elöl, senki sem segített tagjainak az üldözésben, aminek két oka lehetett: a Lotto, a Telekom és a fdjeux.com nagyfőnökei úgy ítélték meg, hogy nem érdemes energiát feccölni a nem sok sikerrel kecsegtető üldözésbe, vagy spórolni akartak a hétfői időfutamra.
Így aztán a szökevények előnye csupán lecsökkent, de nem fogyott el, és végül ők heten küzdhettek meg a szakaszgyőzelemért. Az utolsó kilométereken Dekker és Belohvosciks volt a legaktívabb, mindketten többször is megpróbálták faképnél hagyni a társaságot, de valaki mindig összevarrta a szakadást. A célegyenesben megint a lett robbantott, de mindenki lehajrázta, és a Rabobank-kettős végül diadalmaskodott: Dekker ,,felvezette” a sprintet Kroonnak, honfitársuk, Knaven pedig csak a második helyre tudott odaérni. A franciák a nemzeti ünnepükön még egy dobogós helyezést sem szereztek. ,,Az elején a boly senkit sem engedett el, de azért mi is megpróbáltuk, és legnagyobb csodálkozásomra sikerült eljönnünk – idézte fel a 108. kilométernél történteket a szakaszgyőztes. – A befutó előtt éreztem, hogy van még bennem erő, de ennél sokkal fontosabb volt, hogy Dekker mellettem tekert, mert rengeteget segített, elsősorban neki köszönhetem első szakaszgyőzelmemet a Tour de France-on.”
A boly szűk kétperces késéssel esett be, a sprintben McEwen megelőzte Zabelt. Az összetettben természetesen semmi sem változott, továbbra is Igor Gonzalez de Galdeano vezet másik hat ONCE-os csapattársa előtt. Bodrogi László (Mapei-Quick Step), a mezőny egyetlen magyar indulója nyugodt napot tudhatott maga mögött, hiszen a 71. helyen zárta az etapot, az összetettben pedig megőrizte a 99. helyét. Persze, neki szüksége is volt egy kis nyugalomra, hiszen hétfőn az ő pillanata következhet: jön egy 52 kilométeres időfutam, amelyben Laci sokat javíthat összetettbeli helyezésén. Vetélytársai közül Belohvosciks talán ,,kilőtte magát”, de a többi cronomenő – élükön Lance Armstronggal – már alig várja, hogy lezúduljon az indítóemelvényről…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik