Számuk jelenleg tizenkettő – hangzott el a hazai doppingellenes tevékenységet ellátó Magyar Antidopping Csoport (MACS) keddi sajtótájékoztatóján. A MACS vezetője, dr. Tiszeker Ágnes elmondta, hogy az olimpián közreműködő munkatársai valamennyien szigorú vizsgát téve érdemelték ki a londoni megbízást, amire okkal büszkék. Hozzátette, hogy a létszám még bővülhet egy-két fővel.
Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára arról beszélt, hogy a magyar pozitív esetekkel szolgáló athéni játékok után szerinte a világon legszigorúbbnak számító szankciókat léptetett életbe a MOB. London előtt a magyar olimpiai csapat tagjainak legalább három, a paralimpikonoknak két vizsgálaton kell részt venniük, a legjobbak pedig még több mintavételre számíthatnak.
Lesznek, akiket tíznél is többször vetnek alá „tisztaságvizsgálatnak" – fűzte hozzá a MACS vezetője, aki szerint 900 és 1001 között várható az idei hazai ellenőrzések teljes száma. Felhívta a figyelmet arra, hogy az olimpiai időszakra külön NOB-szabályzat vonatkozik.
Ez július 16-ától, az olimpiai falu megnyitásától az augusztus 12-i zárónapig tart, ebben a periódusban bárki bárhol – akár itthon, akár külföldön – mintaadásra kötelezhető, s ha bármilyen tiltott listás anyagot találnak a szervezetében, még ha netán már leversenyzett is, doppingvétséget követ el. Ugyanígy az is, aki a holléti nyilvántartásban általa megadott órában nem elérhető az ellenőrök számára.
Ugyancsak szankcionálandónak minősül, ha – és ez a sportolók mellett a sportszakemberekre is vonatkozik – valakinél doppingnak minősülő tiltott szert találnak, annak puszta birtoklása is büntetést von maga után. A megbukott versenyzőre eltiltás vár, eredményeit törlik.