A Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) a pekingihez képest változtatott a kvótaszerzés módján: most már nem csak a kvalifikációs világbajnokságról (illetve szabadkártyával) lehet kikerülni az olimpiára, és ez azért alighanem nagy megkönnyebbülés a tornászoknak – egy rossz verseny nem feltétlenül jelenti az ötkarikás álmok elszállását is.
Az első lehetőség az olimpiai kvalifikációra így is a montpellier-i világbajnokság, szeptember 19. és 25. között. A francia városban reálisan nézve még nem várhatunk kvótát, innen ugyanis az egyéni összetett első tizenöt helyezett tornásza jut ki az olimpiára, illetve a kéziszercsapatok közül az első hat helyezett.
Egyéniben országonként két versenyző az olimpiára küldhető maximum, így valószínűleg a 17., esetleg a 18. vagy a 19. hely is elég a kvalifikációhoz (három orosz és fehérorosz bekerülése nagyon valószínű az első tizenötbe, három ukráné és azerié pedig lehetséges).
Vass Dóra – az egyetlen magyar egyéni vb-induló, akinek reális esélye van a kvótaszerzésre – a legutóbbi két világbajnokságon pont befért a huszonnégyes egyéni összetett döntőbe (Fráter Viktória óta ő az első, akinek sikerült ez), így nagyon „pengeélen egyensúlyozik" – a közvetlen kvalifikáció nagy meglepetés lenne, viszont a második lehetőséget reális esélye van megragadni.
Ez sansz a londoni tesztverseny 2011 januárjában, amelyen öt egyéni kvótát osztanak (legfeljebb egyet országonként) – a kilátogatók igen drámai versenyt várhatnak, lévén rendkívül kicsi a különbség a közvetlen elitet követő tornászok között. A 2009-es világbajnokságon a selejtező 20. és 36. helyezettje között 2.8 pont volt a különbség, a nagyon sűrű mezőnyben kiemelt szerepe lesz annak, ki bírja jobban az óriási feszültséget.
A tesztversenyen összesen huszonnégyen indulhatnak, de a mezőnyben már lesznek olyanok, akik szereztek kvótát. A huszonnégyes mezőny összetétele: ott lesz a tesztversenyen a vb egyéni összetettjének 1.-3. helyezettje (már kvóta birtokában), a vb-n a kvalifikációról pont lemaradt első kilenc (16.-24. helyezett), az őket követő legjobb 11 versenyző és egy hazai rg-s.Tehát gyakorlatilag 20 tornász hajt 5 helyre.
Ha Vass Dóra megszerzi a kvalifikációt – melyről a 2008-as olimpia előtt, jóval rutintalanabbul nem maradt le sokkal – akkor Fráter Viktória óta (2000, Sydney) elsőként képviselheti a magyar színeket olimpián. Fráter egyébként háromszor vett részt olimpián (1992, 1996, 2000), csakúgy, mint a cseh Lenká Oulehlová (1988, 1992, 1996), ennél többször csak a spanyol Almudena Cid (1996, 2000, 2004, 2008) járta meg az ötkarikás játékokat.
Nem kevésbé sűrű a kéziszercsapatok mezőnye sem, melyben a magyar válogatott (Buda Julianna, Hauser Judith, Katona Barbara, Kohlhoffer Fanni, Korom Anna, Topic Dária; tartalékok: Miklós Dominika, Szkokán Mónika) először viheti véghez sikerrel az ötkarikás kvalifikációt. Ez sem lesz könnyű: Montpellier-ben hat kvótát osztanak (nem valószínű az 1.-6. helyezés, a magyar csapat a 2009-es vb-n a 14. helyen végzett), majd Londonban, januárban még négyet. Itt már teljesen reális az esély a kvótára, de a kéziszercsapatok versenye igencsak lutri – a rendkívül nehéz gyakorlatokban igen nagy a hibalehetőség, és egy-két ejtés simán olimpiai helybe kerülhet... A kvalifikációs tesztversenyen nyolc csapat vesz részt, a világbajnok, a házigazda, illetve a vb-n a kvótáról lemaradt, legjobb hat helyezést elért egység (vb 7.-12.). Tehát tizenkettőben kellene végezni Montpellier-ben a magyaroknak, hogy Londonról álmodhassanak.
A fennmaradó helyeket szabadkártyákkal osztják el. Egyéniben négyet osztanak, egyet kap a házigazda Nagy-Britannia képviselője, egyet fejlesztési alapon oszt a FIG (legutóbb ezt a zöld-foki-szigeteki Wania Monteiro kapta meg), kettőt pedig kontinensképviseleti alapon (az összes kontinens képviselőjének ott kell lenni Londonban) adnak ki.
Amennyiben nem sikerül kvótát szerezni, arra szinte nulla az esély, hogy európai versenyző szabadkártyához jusson.
A csapatok között két szabadkártya kiadó, az egyik a brit kéziszercsapaté lesz, a másik pedig kontinentális alapon „esik le": legutóbb Brazília kapta. Mivel európai és ázsiai résztvevő biztosan lesz, egy harmadik kontinens képviseletére a legnagyobb esélyes ezúttal a kanadai és az amerikai csapat.
Kvalifikációs vb | Olimpiai tesztverseny | Szabadkártya | HELYEK SZÁMA | |
EGYÉNI | 15 | 5 | 4 (1 a rendezőé) | 24 |
KÉZISZERCSAPAT | 6 | 4 | 2 (1 a rendezőé) | 12 |