Fotó: Németh Ferenc (archív)
Fotó: Németh Ferenc (archív)
„Az Újpest FC hivatalos közleménye csatárunk április 13-ig szóló eltiltásáról
A Magyar Labdarúgó-szövetség fegyelmi bizottsága kedden április 13-ig eltiltotta Rajczi Pétert a 2009. március 2-án lejátszott Győri ETO FC elleni Ligakupa-mérkőzés 30. percében Vladimir Djordjevics ellen elkövetett szabálytalansága miatt.
Az Újpest FC ezen döntést mély megdöbbenéssel fogadja, mivel úgy érezzük, a határozat olyan lavinát indíthat el, amelynek következményeként nemcsak a pályán, hanem a zöld asztal mellett is eldőlhet a bajnokság végkimenetele.
Mert mik a tények? Rajczi Péter a mérkőzés 30. percében valóban szabálytalankodott Vladimir Djordjeviccsel szemben. Az esetet a játékvezető látta, és az ellenfél javára szabadrúgást ítélt. Az eset mindezidáig szokványos egy futballmeccsen – független attól, hogy ki játszik –, az igazán tanulságos számunkra mindaz, ami ezután történt.
A Győri ETO FC rosszindulatú, valótlanságokra épített hecckampányt indított ellenünk, azt állítva, hogy Rajczi Péter a játékosuknak súlyos sérülést okozott. Annak a játékosnak, aki a történtek után még 37 percet játszott a mérkőzésen, egy hét múlva pedig kezdőként lépett pályára a Bp. Honvéd elleni bajnoki találkozón. Az érintett klubnak azonban ez sem volt elég: az MLSZ-nél eljárást kezdeményezett Rajczi Péter ellen – megismételve a súlyos sérülésre vonatkozó megtévesztő állítását.
A győriek rosszindulatát mi sem mutatja jobban, mint az, hogy kérelmükben nem egyszerűen az ügy elbírálását, hanem Rajczi Péter játékjogának felfüggesztését kérték, valamint azt, hogy ne a kialakult gyakorlatnak megfelelően a Ligakupára, hanem időre – azaz bajnoki meccsre vonatkozóan is – tiltsák el labdarúgónkat.
Ezek után az MLSZ fegyelmi bizottságának elnöke, dr. Retteghy István úgy döntött, hogy eljárást indít az ügyben. Tette mindezt olyan módon, amire ismereteink szerint az FB eddigi gyakorlatában nem volt példa.
Az ilyen ügyekben egy klubnak fegyelmi eljárási kezdeményezési joga nincs.
A fegyelmi bizottság elnökének egy eljárás alapjául az szolgálhat, ha a játékvezetői vagy a mérkőzésellenőri jelentés fegyelmi vétségre utaló adatot tartalmaz, illetve az, ha súlyos sérülés történik. Továbbá olyan kirívó sportszerűtlenség, amely elkerülte a játékvezető figyelmét. Ilyen esetekben van létjogosultsága a mérkőzésfelvételek utólagos elemzésének, használatának is. Az eddigi gyakorlat is kizárólag ezekben az esetekben vette figyelembe a videoelemzéseket.
Már a mostani eljárás megindulásakor egyértelmű volt, hogy a játékvezetői jelentés nem tartalmazott ilyen megjegyzést, míg az eljárás során kiderült: az ellenőri jelentést az ügy során nem vették figyelembe; és Vladimir Djordjevicsnél súlyos sérülésre vonatkozó érdemi adat sem merült fel – sőt annak az ellenkezője vált bizonyossá.
Az eljárás során egyetlen személyt hallgatott meg az FB, aki szakértőként azt közölte, a szabálytalanság után Rajczi Pétert ki kellett volna állítania a játékvezetőnek. Az MLSZ játékvezetői bizottságának tagja álláspontunk szerint hatáskörét túllépve befolyásolta a fegyelmi bizottságot. Értesülésünk szerint egy játékvezető állítását eddig egyszer sem cáfolta vagy erősítette meg a JB elnöke. Most ez is megtörtént, ráadásul azzal a szubjektív megjegyzéssel, hogy Rajczi Péter akár súlyos sérülést is okozhatott volna.
Mindezek alapján (is) a fegyelmi bizottság Rajczi Péter megmozdulását szándékos sportszerűtlenségnek minősítette.
Annak ellenére, hogy csatárunk nem visszaeső, továbbá az eset Ligakupa-mérkőzésen történt, olyan döntést hozott a fegyelmi bizottság, amellyel a játékosunkat NB I-es bajnoki mérkőzésen való részvételtől fosztották meg.
Az elmúlt évek gyakorlata azt mutatta, hogy amennyiben egy játékost fegyelmi vétség miatt elmarasztaltak, akkor a vétkesnek talált játékost mindig az adott versenysorozatban büntették. Kedden a fegyelmi bizottság olyan döntést hozott, amelyre az elmúlt években nem volt precedens.
A határozat fajsúlyát érzékelteti, hogy a fegyelmi bizottság nem mert konkrét, versenysorozatra vonatkozóan eltiltó határozatot hozni, hanem meghatározott időtartamra szóló, „nesze semmi, fogd meg jól” büntetést rótt ki. Amely az adott ügyben irreális, egy valóban kirívó sportszerűtlen esetben pedig méltatlanul alacsony büntetés lenne.
Az ügyben tapasztalt visszásságok ellenére az Újpest FC úgy határozott, hogy eltekint a fellebbezéstől, amely a jelenlegi helyzetben egyrészt felesleges erőfeszítés lenne, másrészt a felülvizsgálati kérelemnek nincs halasztó hatálya, így a játékos eltiltását, mérkőzésen való részvételét nem befolyásolja.
Úgy gondoljuk, ma olyan eset történt a magyar labdarúgásban, amely mellett nem mehetünk el szó nélkül.
Amennyiben a magyar labdarúgás vezetősége szó nélkül hagyja az ügyet, joggal vonhatjuk le azt a következtetést, hogy jól szervezett kollektív támadás részesei vagyunk, aminek célja nem lehet más, csak az, hogy minden eszközzel megakadályozzák az Újpest FC-t a minél sikeresebb szereplésben.
A magyar futball érdekeit és a sportszerűséget szem előtt tartva arra nem is merünk gondolni, hogy a határozat precedensértékű. Sajnálattal vennénk tudomásul, ha a jövőre nézve ez lenne a követendő gyakorlat, és ezáltal a mérkőzések nem a pályán dőlnének el – a játékvezetői tévedéseket is magukba foglalva –, hanem bizonyos érdekek mentén, a szabályok részrehajló értelmezése következményeként.”
www.ujpestfc.hu