Azt túlzás lenne állítani, hogy madarat lehetett fogatni Kuti Istvánnal a botrányokkal "színesített" Diósgyőr BFC-Győri ETO FC találkozó lefújását követően. A Siófokról átköltöztetett miskolci futballvállalkozás tulajdonosa kemény szankciókat is ígért - igaz, nem a szurkolókat, hanem lehet az edzőt cseréli le…
Ismét az edzőváltás lesz a fő téma- A múlt hét elején beszélgetett az edzővel, Kiprich Józseffel, s azzal álltak fel az asztal mellől, hogy a győriek ellen pontot, vagy pontokat kell szereznie a csapatnak. Ez elmaradt, mi lehet a következő lépés?
- Ebedli Ferenc klubigazgatóval elemezzük a történteket - válaszolta kérdésünkre Kuti István. - Nem köntörfalazok: személyi konzekvenciái is lesznek a megbeszélésnek. Nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy hat mérkőzés után még mindig nincs pontunk, noha tisztában vagyok vele, milyen nehéz helyzetben látott munkához a korábbi hetvenszeres válogatott; hogy a keretben sok a rutintalan játékos.
- Ha a rutintalanság a gond, akkor aligha változtat mindezen az edzőváltás?
- Szerintem pedig hiányzik az, hogy kellőképpen feltüzelt játékosok fussanak ki a pályára. Úgy gondolom, a pszichés felkészítéssel is gondok lehetnek, éppen ezért erről is szót váltunk a mostani megbeszélésen.
- Van más gond is: a szombat esti botrány jelentősen rontja az élvonalbeli tagságát jóformán csak szimpátia alapon őrző Diósgyőr esélyeit.
- Nem volt szerencsés Reszeli Soós István jelenléte. Ô pontosan tudta, hogy Miskolcon nagyon haragszanak rá, hiszen munkálkodása alatt csődbe jutott a DVTK. Persze, a múltjával mindenkinek magával kell elszámolni… Mi igyekeztünk mindent megtenni a zavartalan rendezés érdekében, alaposan megerősítettük a biztonsági szolgálatot. Azt nagyon sajnálom, ami a pályán kívül történt, ott már a rendőrség dolga volt a rendteremtés. Ideje lenne már kiszűrni a garázda embereket, hiszen nekik nincs helyük a nézőtéren, ők korántsem a mérkőzésért látogatnak a stadionba, kizárólag a botrányokozás a céljuk.
A garázdák szava nem lehet döntő Másfél éve biztosítja a Győr hazai meccseit az Expol Kft. E biztonsági cég dolgozik a Fradi-pályán is, és a szolgálat munkatársai rendszeresen elkísérik az idegenbeli találkozókra a Ferencváros drukkereit. Most először fordult elő azonban, hogy az ETO csapatát, illetve személy szerint Reszeli Soós Istvánt kellett őrizniük; mégpedig a diósgyőri vendégszereplés alkalmával.
"Az ETO vezetősége kért fel minket a munkára - mondta Jungwirth István, az Expol ügyvezetője. - Előzetesen felvettük a kapcsolatot a Diósgyőr biztonsági főnökével, cégünk szaktanácsadója, Doszpot Péter pedig egyeztetett a miskolci rendőrkapitánnyal, Pásztor Albert alezredessel. Tizenöt tagú stábbal indultunk Miskolcra, és az érkezéssel nem is volt semmi probléma. A mérkőzés viszont túlfűtött hangulatban kezdődött, gyorsan kiderült, hogy a hazai nézők tényleg nem kedvelik Reszeli Soós Istvánt. Arról nem hallottam, hogy akárcsak az ötlet szintjén is felmerült volna: a szakmai igazgató maradjon otthon, mert mégsem járja, hogy a fenyegetőző garázdák döntsék el, hogy egy csapat munkatársai közül ki jelenjen meg egy bajnokin." ---- A botrány, sajnos, nem idegen a magyar futballtól, és mint sok esetben máskor, most is vannak alapkérdések - és ezeket most Jungwirt István is feltette.
"Vajon miként dobálhatták meg a győri szakvezetőt a lelátóról tojással és sörösdobozokkal, milyen úton kerülhettek be ezek a tárgyak a stadionba, miért nem intézkedett senki, hogy a Reszelit gyalázó transzparensek lekerüljenek a kerítésekről, s miért nem avatkozott közbe a játékvezető, amikor gyújtogatni kezdtek az egyik szektorban? De minderről nem szeretnék beszélni, hiszen mi is csak vendégek voltunk Diósgyőrben. Megjegyzem, a létesítményben a meccs közben nem voltak rendőrök, és eleinte az utcán is csak kisebb csapaterő várakozott. Meglehet, ezzel is összefügg, hogy miután a diósgyőri ultrák átvonultak a VIP-szektorhoz, végképp elszabadultak az indulatok, ezért az első félidő hajrájában jobbnak láttuk kimenekíteni az ETO szakvezetőjét a stadionból. Mivel ő elfogadja a szakmai döntéseinket, nem volt vita, Reszeli Soós István szó nélkül beszállt egy autóba, a kollégáim pedig egy megbeszélt találkozóhelyre vitték őt. A többiekkel a találkozó vége előtt a játékoskijárónál sorakoztunk fel, noha a helyi biztonságiak ezt előzetesen nem akarták megengedni. De jó volt a megérzésünk, mert a lefújás pillanatában a huligánok berohantak a pályára, és csak úgy lehetett a futballistákat biztonságosan a játékoskijáróba terelni, hogy a mi embereink is a gyepre szaladtak. Így is volt labdarúgó, akit megütöttek, de nagyobb baja senkinek sem lett. A lefújás után a klubszékház előtt több száz fős tömeg gyűlt össze, a garázdák megpróbáltak betörni a házba, de ebben megakadályozták őket. Ezután féltéglákkal és töltéskövekkel dobálták az épületet meg a rendőröket, jellemző, hogy az egyik rendőr pajzsa kettétört egy kő ütésétől… Végül tömegoszlatásra került sor, könnygáz bevetésével. A győri csapat kétórás várakozás után rendőri kísérettel, kerülőúton jutott ki a városból. Nem lenne elegáns, ha a saját munkánkat dicsérném, de el kell mondanom: ha nem vagyunk a csapat mellett, annak szombat este beláthatatlan következményei lettek volna…" ---- Reszeli Soós István a vendégek szakvezetője a Diósgyőr elleni meccs 36. percében döntött úgy, hogy feláll a kispadról, elhagyja a stadiont és Miskolc városát - a győzelemről, a további botrányokról már csak telefonon értesült, az M3-as autópálya egyik benzinkútjánál tartózkodva…
"Sejtettem azt, hogy Diósgyőrben milyen körülmények fogadnak, éppen ezért a saját profi biztonsági szolgálatunk kísért el bennünket a stadionba - mondta az ETO mestere. - A nézők a kezdés után egyre csak gyülekeztek a kispadunk mögött, teli sörösdobozokat dobáltak felénk, a helyzet minden volt, csak biztonságos nem. Mivel én voltam a drukkerek első számú célpontja, úgy döntöttünk, hogy már a mérkőzés közben elhagyom a stadiont. Az öltözőbe menet először arra gondoltam, hogy a szünetben eligazítom a társaságot, ám végül az tűnt jobb megoldásnak, ha azonnal távozom.. Egyértelmű, hogy a stadionban történtek nem spontán alakultak ki, hanem azt tudatos készülődés előzött meg."
Vincze Ottónak maradnia kellett - ő végigjátszotta a bajnokit. Az ETO középpályásának azonban meggyűlt a baja a drukkerekkel, magát és öccsét, Gábort védve még dulakodott is.
"Nagyon sajnálom, hogy idáig fajultak a dolgok. És persze nagyon sajnálom a diósgyőri szurkolók azon részét, akik a futball szeretete miatt járnak mérkőzésre. Miskolc megérdemel egy élvonalbeli csapatot, és én sok sikert kívánok a piros-fehéreknek a folytatásban" - nyilatkozott Vincze Ottó azok után, hogy saját bevallása szerint az élete forgott veszélyben a szombat esti botrányosan végződött Diósgyőr-Győr bajnoki lefújását követően.
A helyszínen, majd pedig a televíziós összefoglalókban is látható volt, hogy a játékos parázs ökölcsatát is vívott.
A stadiont biztonsági okokból két órával (!) a hármas sípszó elhangzása után elhagyó ETO középpályása azzal folytatta "élménybeszámolóját", hogy "…mi focizni jöttünk ide, de a végén már a saját bőrömet, illetve öcsémet, Gábort kellett védenem. Szerencsére nem esett bántódásom, de a történtek után azt mondom: ennyit nem ér ez az egész… Volt már szerencsém számos feszült hangulatú Ferencváros-Újpest mérkőzéshez, de ekkora veszélyben még sosem éreztem magam. Én futballozni szeretek, nem balhézni". ---- Lehet, sokak számára rejtély, miért haragszanak a miskolciak Reszeli Soós Istvánra, éppen ezért álljon itt ezen ügy történetének rövid kronológiája.
2002Február: Hatalmas csinnadratta közepette a miskolci Vigadóban sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a DVTK Kft. többségi tulajdonosa, a Borsod Volán eladja üzletrészének döntő százalékát. A vásárló a Reszeli Soós István által képviselt szindikátus volt, amelyről a sportvezető meglehetősen kevés információval szolgált a jelenlévőknek.
Június: Taggyűlést tartott a DVTK Kft. és ezen üzletrészt ruháztak át. A Borsod Volán SE 86 százalékot adott el egy kvartettnek (ennek tagjai voltak: Barthos Zoltán, Reszeli Soós István, a Borsod Zöldért Rt. és a Variens Kft.), akik osztatlan közös tulajdonban vásárolták meg az üzletrészt. Ekkor törzstőkét is emeltek, az új tulajdonos vállalta, hogy összesen 12 millió forintot invesztál be a társaságba.
November: Súlyos gazdálkodási gondok jelentkeztek, ugyanis kiürült a kassza. Reszeli Soós István korábban már felvett 40 millió forintos hitelt a Magyar Labdarúgó-ligától és azzal kereste meg a miskolci önkormányzat vezetőit, hogy nyújtsanak készfizető kezességet egy újabb, immáron 120 millió forintos hitel felvételéhez. Ezt a miskolci városvezetés nem vállalta, így a futballvállalkozás rohant a csőd felé.
2003Február: Az önkormányzat mégsem engedte el teljesen a klub kezét. Reszeli Soós István menedzser-igazgató mellé kinevezték Nagy Bélát, a gazdasági társaságban tulajdonos DVTK SE képviselőjét, aki ügyvezető igazgatói teendőket látott el. Nagy Bélának kizárólag az volt a feladata, hogy biztosítsa az önkormányzat által nyújtott támogatást a labdarúgó-szakosztály felé. A miskolci vezetés 40 millió forintot invesztált az együttesbe, amely így végigjátszhatta a bajnokság tavaszi idényét.
Június: A DVTK Kft.-ben többségi tulajdonnal rendelkező Reszeli Soós István által képviselt tulajdonosi közösség felügyelete alatt működő csapat lejátszotta utolsó mérkőzését az NB I B 34. fordulójában, döntetlent ért el a Hévíz ellen. A szövetség ezután hat pontot vont le különböző tartozások miatt a klubtól, amelyet az idény kezdete előtt Reszeli Soós István feljutásra esélyesnek hirdetett meg. A diósgyőriek a 15. helyen fejezték be a küzdelmeket, és nyílt titok volt, hogy a jóval 100 millió forint fölötti adósságot görgető klub képtelen lesz csapatot indítani a következő idényben.
Július: Reszeli Soós István távozása után a diósgyőri labdarúgás azért maradhatott életben, mert Ott Erzsébet a borsodi megyeszékhelyre költöztette a Monoron működő futballvállalkozást. Ez a csapat az MLSZ döntése értelmében aztán kiharcolta a feljutást, ugyanis idén tavasszal a negyedik helyen végzett a bajnokságban, ám a futballvállalkozás ellehetetlenült, és nem kapott rajtengedélyt az Arany Ászok Ligában…