Egervári Sándor (balra) felemelte a hangját a Fehérvárról durván kirúgott Csank János (jobbra) ügyében is (Fotó: Danis Barna)
Egervári Sándor (balra) felemelte a hangját a Fehérvárról durván kirúgott Csank János (jobbra) ügyében is (Fotó: Danis Barna)
Néhány napja, az élvonalbeli futballbajnokság rajtjának apropóján a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöke, Bozóky Imre lapunkban egy interjú keretében több érdeklődésre számot tartó kérdésről elmondta a véleményét, és többek között kijelentette: "…a bajba került edzők előszeretettel mutogatnak az MLSZ-re, ám azon érdemes lenne elgondolkodnia a szakmának, miként működik a belső érdekvédelmi képviselete. Hogyan fordulhat elő, hogy egy tréner akkor pakol be az öltözőbe, amikor az elődje még el sem vitte onnan a holmijait? Persze ne legyünk álszentek, ez is egy szakma, állásban lévőkkel és állástalanokkal, és aki partvonalon kívül van, szeretne minél gyorsabban visszatérni…"
Nem számít az etika, a morál, a fair play
Az elnök mondatait többen is véleményezték, így például a Magyar Labdarúgóedzők Testületének a vezetője, Egervári Sándor is jelezte: nem osztja azt a véleményt, miszerint az edzőknek magukat kell megvédeniük. "Sajnos egyre kevesebbet hivatkozhatunk az etikára, a morálra vagy éppen a fair playre - mondta a legutóbbi bajnoki évet az MTK Budapest kispadján töltő mesteredző. - Hogy a trénereknek saját magukat kell megvédeniük, arról az edzőtársadalomnak más a véleménye. Nekünk elsősorban az öltözőben és a pályán kell segíteni a minél jobb teljesítmény elérésében a játékosainkat, csapatainkat. A labdarúgás résztvevőinek, így többek között a nálunk kevésbé fontosnak tartott edzőknek a védelméről az MLSZ versenykiírása egyértelműen rendelkezik. Természetesen nem szeretnénk másra mutogatni, még csak nem is előnyt kérünk az illetékesektől, azt azonban elvárjuk, hogy ami a sportági szakszövetség alapszabályában, versenykiírásában, fegyelmi szabályzatában le van írva, azt tartsák be következetesen. A szövetségnek segítenie kell abban, hogy a minden szakmaiságot mellőző edzőváltások mielőbb európai módon rendeződjenek."
Végre a szabályokat kellene betartani
S hogy mit is mond ki a 2003-2004-es bajnokság versenykiírása? Nos, azt, hogy a bajnokság közben a szakmai igazgató, a menedzser, az első osztályú férfi felnőttcsapat edzője szerződésének a sportvállalkozás egyoldalú felmondása esetén, illetve amennyiben a szakmai munkájára nem tartanak igényt, új szakmai igazgatóval, menedzserrel vagy edzővel csak akkor köthető szerződés, ha az előző szakmai igazgatóval, menedzserrel, illetve edzővel a pénzügyi kötelezettség rendeződött, vagy az erre vonatkozó közös megállapodás az MLL-be leadásra került. "Csank János és Pintér Attila ügye kristálytiszta, csak alkalmazni kellene az ide vonatkozó szabályainkat, illetve polgárjogi, munkajogi törvényeket - folytatta Egervári Sándor. - Nonszensz, hogy a Fehérvárott több mint egy éven keresztül dolgozó korábbi szövetségi kapitány szerződését, amelyen a Videoton ügyvezetőjének aláírása és pecsétje is megtalálható, és amelyet a Magyar Labdarúgóliga ellenjegyzett, hirtelen érvénytelennek minősítik. Az edzői társadalom várja az MLL és MLSZ mielőbbi, gyors intézkedését, ugyanis a szabályok csakis akkor érnek valamit, ha az illetékesek akarják és merik alkalmazni."
Aki túlságosan mohó, azt eltilthatják
A Magyar Labdarúgóedzők Testülete a tervek szerint olyan határozat megalkotására készül, hogy a pro-licences edző - ez a végzettség feltétel az élvonalban - addig nem tarthat edzést egyetlen gárdánál sem, amíg elődjével minden tekintetben el nem számoltak. Aki ezt megszegi, azt a testület kizárhatja a soraiból, és nem edzősködhet a legjobbak között.