A szükséges dokumentumokat csütörtök délig adhatták le a labdarúgócégek a Magyar Labdarúgóligában (MLL); igaz, ez már póthatáridő volt, hiszen eredetileg március 16-áig kellett volna megérkezniük a kérelmeknek (ezt az időpontot valamennyi együttes elmulasztotta…). Ám hiába volt a hosszabbítás, Sélley Zoltán, az MLL klublicencekkel foglalkozó koordinátora szerint részben így is hiányosak az anyagok. A liga azonban tovább nem várhatott, hiszen a dokumentumok egy-egy példányát az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) auditora magával vitte. Az újabb hiánypótlásra ezzel együtt még lesz egy lehetőségük a feledékeny vagy éppen hanyag cégvezetőknek, ez azonban várhatóan már pénzbe kerül. ----
Pedig a csapatoknak elemi érdekük lett volna, hogy figyelmesen végigolvassák a klublicenc-követelményeket, és igyekezzenek megfelelni minden előírásnak, hiszen ősztől – elvben – már csak azok a futballvállalatok nevezhetnek a magyar bajnokságra és a nemzetközi kupaküzdelmekre, amelyek hozzájutnak a licenchez. A rajtengedélyhez pénzügyi, sportszakmai, jogi, személyzeti, adminisztratív, média-, valamint infrastrukturális követelményeknek kell megfelelni. Ez utóbbi, vagyis az UEFA stadionigényeinek teljesítése jelenti a legnagyobb problémát, hiszen köztudott: a honi létesítmények többsége siralmas állapotban van (a győri aréna kivételével az élvonal valamennyi szereplőjének pályája az államé, illetve az önkormányzatoké). Sélley Zoltán szerint a megoldás az lehet, ha az európai szövetségtől sikerül időszakos mentességet szerezni. Ám nem egyszerűsíti a helyzetet, hogy a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) korábban nem kért felmentést egyetlen követelmény alól sem, vagyis utólag kell majd lobbizni az UEFA illetékeseinél. ---- Minőségi stadionok híján persze a magyar bajnokság sem rajtolhatna az ősszel – e problémát alighanem a holland modell átvételével lehetne orvosolni, ahol létezik egy követelményszint a nemzeti bajnokságra és egy szigorúbb mérce pedig a nemzetközi kupákra. Arra a felvetésre, nem történhet-e meg, hogy a következő kupasorozatokban a magyar együttesek nem meccselhetnek saját pályájukon, Sélley Zoltán azt mondotta, "…azon dolgozunk, hogy ez a helyzet ne következzék be, de elvben persze nem zárható ki". Ami a folytatást illeti: a futballcégek anyagait a következő hetekben szakértők vizsgálják meg, majd a szükséges hiánypótlások után kerülnek a papírok egy héttagú bizottság elé, amely végül dönt arról, hogy a licenc kiadható-e. A határozat az esetleges fellebbezés után válik jogerőssé, és kerül át aztán az anyag az UEFA-hoz. Sélley Zoltán elképzelhetetlennek mondta, hogy a stadionkövetelményeken túl bármilyen más területen engedményt tegyenek. Ha viszont a két hazai szűrőn átjut egy dokumentum, az UEFA kiadja majd a licencet. ---- A ligához kapcsolódó hír még, hogy információink szerint már a jövő hét végén elindulhatnak a televíziós közvetítések az NB I B meccseiről is. Úgy tudjuk, fordulónként egy találkozó kerül képernyőre, mégpedig egy háromórás magazinműsor keretében. Hétfőn az is kiderülhet, hogy a tv-társaságok közül melyik lesz az MLL partnere.
A labdarúgóliga aktivitásának további jele, hogy megszületett a megállapodás a sportminisztériummal és a Szerencsejáték Rt.-vel, miszerint a stadionbeléptető rendszerekhez vásárolt és eddig kihasználatlan számítógépes rendszert aktivizálják. Így a jövőben a totozókban is lehet majd jegyet venni a mérkőzésekre. A projekt elindításához az MLL 250 millió forinttal járult hozzá; a rendszer a tervek szerint a 2005-től kezd működni.