Kiállnak Várszegi Gábor mellett

Vágólapra másolva!
2003.08.29. 21:25
Címkék
Hárommondatos közleményben jelentette be augusztus 19-én az FTC Labdarúgó és Sport Részvénytársaság igazgatósága, hogy a május 30-ai FerencvárosDebrecen mérkőzést követő rendbontás kapcsán hozott MLSZ-elnökségi határozat törvényességi felügyeleti vizsgálatát kéri az ügyészségtől, mert az nem felel meg a jogszabályoknak. Bár a milliós Fradi-tábor örömmel vette volna, ha labdarúgó-társaság vezetői ennél részletesebben kifejtik az álláspontjukat, az FTC Rt. részéről sem előtte, sem azóta nem kommentálták a történteket. Most azonban Sugár András, az FTC Rt. igazgatóságának elnöke, a futballtársaságot tavaly óta szponzoráló Westel Mobil Távközlési Rt. vezérigazgatója vállalkozott arra, hogy megtöri a csendet.
Sugár András szerint a botrányt követôen végig kellett gondolnia a további ferencvárosi szerepvállalását, hiszen nemcsak a saját, de a cége üzleti presztízsét is kockáztatja (Fotó: Németh Ferenc)
Sugár András szerint a botrányt követôen végig kellett gondolnia a további ferencvárosi szerepvállalását, hiszen nemcsak a saját, de a cége üzleti presztízsét is kockáztatja (Fotó: Németh Ferenc)
Sugár András szerint a botrányt követôen végig kellett gondolnia a további ferencvárosi szerepvállalását, hiszen nemcsak a saját, de a cége üzleti presztízsét is kockáztatja (Fotó: Németh Ferenc)
Sugár András szerint a botrányt követôen végig kellett gondolnia a további ferencvárosi szerepvállalását, hiszen nemcsak a saját, de a cége üzleti presztízsét is kockáztatja (Fotó: Németh Ferenc)
Sugár András szerint a botrányt követôen végig kellett gondolnia a további ferencvárosi szerepvállalását, hiszen nemcsak a saját, de a cége üzleti presztízsét is kockáztatja (Fotó: Németh Ferenc)
Sugár András szerint a botrányt követôen végig kellett gondolnia a további ferencvárosi szerepvállalását, hiszen nemcsak a saját, de a cége üzleti presztízsét is kockáztatja (Fotó: Németh Ferenc)
– Elnök úr, mire számít, mikor zárulhat le ez az immár három hónapja burjánzó történet?
– Az FTC Rt.-nek ebben az ügyben az eljárás alá vont sportszervezet szerepe jutott, így nem lehet befolyásunk annak befejezésére – mondta Sugár András. – Ami eddig történt, az nyilvánvalóan elfogadhatatlan. Félreértés ne essék: május harmincadikán súlyos, eddig szerencsére példa nélküli rendbontás történt az Üllői úton, ami természetesen nem maradhat következmények nélkül, és ebben persze az is benne van, hogy a rendező sportszervezet ellen sportfegyelmi eljárás indul. A kiszabott büntetést azonban nemcsak a cselekmény súlyához kell igazítani, de az érvényes jogszabályokkal és sportfegyelmi paragrafusokkal is összhangba kell hozni. Gyakorló vállalatvezetőként mondhatom: az ügy kezelése megmutatta a labdarúgás magyarországi eljárási rendjének minden gyenge pontját. A tavalyi vízilabdadöntő emlékezetes ökölcsatája krízishelyzetet okozott a pólóban, ám azt a szituációt gyorsan sikerült kezelni. Úgy tűnik, a futballban léteznek olyan erők is, amelyeknek nem a hatékony rendezés az érdekük…

Ez az ügy nem érzelmi kérdés

– Az FTC Rt. igazgatósága már július huszonnyolcadikai nyilatkozatában, vagyis az MLSZ-elnökségi határozat megszületése előtt jelezte, hogy ha a szövetség vezérkara nem állítja helyre a hivatásos bajnokság törvényes rendjét, ügyészségi felügyeleti vizsgálatot kezdeményez. Ehhez képest némi meglepetést jelentett, hogy csak tizenkét nappal az MLSZ elnöksége határozatának kihirdetése után fordultak az ügyészséghez. Netán vita zajlott az igazgatóság tagjai között arról, hogy az rt. keresse-e tovább sporton kívüli fórumokon is az igazát?
– Semmiféle nézetkülönbség nem volt, az igazgatóság egységesen azt az álláspontot képviselte, hogy mivel az MLSZ elnökségének határozata nem felel meg a jogszabályoknak, ügyészségi törvényességi felügyeleti eljárást kell kezdeményeznünk. A történetet ott és akkor le lehetett volna zárni, amikor a fellebbviteli bizottság meghozta a jogerős döntését, ami ellen egyébként az FTC Rt.-nek nem is volt ellenvetése. A Magyar Labdarúgóliga Demján Sándor vezette elnöksége ehelyett szétzavarta a másodfokú fegyelmi testületet, majd elindult az ügy maszatolása, amit aztán megkoronázott a labdarúgó-szövetség elnöksége. A testület az FTC Rt. beadványa nyomán ugyan hatályon kívül helyezett korábbi fegyelmi határozatokat, ám ezzel nem elégedett meg, hanem – a jogászok által törvényességi szempontokból megkérdőjelezett – határozatot is hirdetett, és a magyar sport történetének egyik legsúlyosabb büntetésével sújtotta a részvénytársaságot. Ezt nyilvánvalóan nem hagyhatta szó nélkül a futball-rt. igazgatósága, az ügyészségi beadvány elkészítését azonban a szabályok nem kötik határidőhöz, mi pedig igyekeztünk alapos munkát végezni.
– A Fradi-tábor jó néven vette volna, hogy amíg a jogi háttérmunka zajlik, az FTC Rt. kifejti a véleményét.
– Noha ez a történet erős érzelmi hullámokat kavart, hangsúlyozottan nem emocionális ügyről, hanem törvényességi kérdésről van szó, amit nem a lapok hasábjain keresztül kell megvitatni. Ami a hivatalos álláspontunk, az az igazgatóság közleményben szikáran benne volt, ezt tovább ragozni értelmetlen lenne. Ezzel együtt doktor Sárközy Tamás a Népszabadságban megjelent írásában részletes jogi elemzést adott, aki a cikket végigolvasta, pontos képet kaphatott. Elismerem persze, hogy nem volt könnyű olvasmány, különösen azoknak nem, akik hajlamosak bulvárszenzációként kezelni az esetet.
– Ha már Sárközy Tamás nevét említette… A jogászprofesszor azzal fejezte be az ön által említett írását, hogy bejelentette: augusztus nyolcadikán, azaz egy nappal az MLSZ-elnökségi határozat után lemondott az FTC Rt.-ben betöltött igazgatósági tagságáról. Korábban megtette ezt Albert Flórián, az FTC tiszteletbeli elnöke is. Ön nem fontolgatta a távozást?
– Egy menedzsernek a kritikus helyzetekben minden lehetséges megoldást illik végiggondolnia, hiszen nemcsak a saját, hanem a cége üzleti hírnevét is kockáztatja. Jómagam úgy határoztam, hogy végigjárom az utat Várszegi Gáborral, az FTC Rt.-ben főtulajdonos Fotex Rt. elnökével, és megpróbálok segíteni neki abban, hogy a rend és a törvényesség legyen az úr a magyar futballban is.
– Eszerint a Westel Mobil Távközlési Rt. kivonulása sem téma?
– A közállapotok eldurvulása nemcsak az Üllői utat jellemzi, e jelenség sajnos a magyar sportban több helyütt felütötte a fejét, legfeljebb a labdarúgásban erőteljesebben jelentkezik. Természetesen mérlegelni kell, hogy egy vállalat mikor cselekszik helyesen, a Westel Rt. azonban nem szeretne dolgavégezetlenül távozni, ezért a nehezebb megoldást választotta. Meggyőződésem, hogy nemcsak a Ferencváros, hanem az egész magyar sport érdekében vettük fel a kesztyűt, bár nem tagadom: az alagút végét e pillanatban még nem látjuk… Ezzel együtt igyekszünk bebizonyítani, hogy az Üllői úti szerződéshez csatolt etikai kódex igenis betartható és betartattatható még napjaink futballviszonyai közepette is. Persze kettőn áll a vásár, vagyis ha netán mégis minden maradna a régiben, annak a következményeiből a tanulságot természetesen le kellene vonnunk…
– Ön szemtanúja volt a május harmincadikai eseményeknek?
– Nem, mert akkor éppen külföldön jártam.
– Azért az utólagos információkból nyilvánvalóan van egy képe az ügyről, s nemcsak a játéktéri randalírozásról, hanem az azt követő jogi hercehurcáról is. Mit szól azon véleményekhez, miszerint a történéseknek csak elindítója volt a Fradi-játékosok megtámadása és a főtulajdonos elleni zajos tüntetés, azóta viszont valójában gazdasági és politikai érdekcsoportok ütközete zajlik a színfalak mögött a Fradi tulajdonlásáért és a magyar labdarúgás irányításáért?
– Nem feladatom a hátteret kutatni, és azt firtatni, kit milyen szándékok motiválnak. Arra ellenben kíváncsi lennék, mi történt azokkal a játéktéren garázdálkodó rendbontókkal, akiket a Budapesti Rendőr-főkapitányság külön nyomozócsoportja elkövetőként azonosított. Néhány gyorsított eljárásról ugyan hírt adtak a lapok, de nem tudjuk: vajon minden futballhuligán megkapta-e a méltó büntetését?

Példás ítéletek kellenének

– Gondolja, hogy ezeknek a garázdáknak a rács mögé kerülése megoldaná a problémát?
– Legalábbis elindítaná az orvoslását, hiszen az ítéleteknek lenne visszatartó erejük. Egyébként nem akarok bemenni abba az utcába, hogy a sportból más dimenziókba emeljük át ezt az ügyet… Ez a történet számomra arról szól, hogy színre lépett a futballban egy vállalkozó, aki annak ellenére hajlandó pénzt költeni a sportágra, hogy annak a társadalmi presztízse mélyponton van, s megítélésén eddig a profiliga munkálkodása sem javított. Ami pedig a Várszegi Gábor nevéhez köthető csapatokat illeti: közülük az MTK bajnok lett, a Ferencváros ezüstérmet szerzett és Magyar Kupát nyert. Ennél többet itthon nemigen lehet produkálni. Akkor most mi is a baj vele? Talán az eredményessége fáj?
– A Debrecen-meccset követő zajos tüntetés a főtulajdonos ellen mintha másfajta ellenszenvet sugárzott volna…
– Akik olvassák az újságokat, tudják, hogy mifelénk is napirenden van a gyűlöletbeszéd jogi szankcionálása. Ha az igazságszolgáltatás eljut idáig, akkor egy lépést máris tettünk előre.

Hazatértek Sydney bajnokai

– A Ferencváros kárait ez persze nem enyhíti, ráadásul az MLSZ-elnökség döntése a pénzbüntetést egy szakmai hátránnyal is megfejelte, noha az eljárás korábbi szakaszaiban szóba sem került a hat pont levonása. E döntés viszont lényegében kiemelte a Fradit a bajnokesélyesek köréből…
– Hogy milyen konkrét károk érhetik az FTC Rt.-t, azt az ügyészség véleményének fényében lesz érdemes boncolgatni. A tét nem több és nem kevesebb, mint az üzleti alapú labdarúgás presztízse, a futballba vetett hit. Az ugyanis alapkérdés, hogy a szurkolók merjék látogatni a stadionokat, ám a nézőket hosszú távon csak akkor lehet megtartani, ha minőségi produkciót látnak a pályán. Ehhez jó játékosok, a jó játékosok megszerzéséhez pedig pénz, azaz befektetők kellenek. A vízilabdában már elindult az a folyamat, hogy a világklasszisokat megpróbáljuk hazahozni, az olimpia előtt ez a válogatott érdeke. Persze a bajnokság szakmai súlyát, megítélését is jelentősen javítja, ha neves pólósokat láthat hétről hétre a közönség. A sort a Domino-Honvéd nyitotta, amikor három olimpiai bajnokot szerződtetett Kiss Gergő, Biros Péter és Molnár Tamás személyében, aztán érkezett Vári Attila meg Fodor Rajmund, s most a nyáron a Vasas is követte a jó példát Kásás Tamás és Steinmetz Barna leigazolásával. A futballban viszont jó ideje csak exportálunk, és hiába szerettük volna például megszerezni Szabics Imrét, a Bundesligával jelenleg nem versenyezhet a Ferencváros.
– A Fradi szigorú szövetségi szankcionálása sokaknak azért szerzett meglepetést, mert az előzetes hírek arról szóltak: a színfalak mögött olyan megállapodás született, ami nem sérti a sporttársadalom igazságérzetét, ugyanakkor a Ferencvárost sem lehetetleníti el.
– Ez ügyben nem zajlott semmilyen titkos egyezkedés, így tehát nem is köttetett semmiféle különalku! Az FTC Rt. igazgatósága bízik a jog erejében, abban, hogy Magyarországon nem térhetnek vissza az ötvenes évek eljárási szokásai. Nem lehet például a jogorvoslatot kérőt megfenyegetni arra az esetre, ha élni merészel a fellebbezési jogával… Rendjén lévő, hogy népi mozgalom bontakozik ki az állatok védelmére, és a jövőben akár börtönnel is járhat az állatok kínzása, de tudomásul kell venni: egyelőre csak pénzbüntetéssel sújthatók a kegyetlenkedők. Lehet tehát szigorítani a labdarúgás fegyelmi szabályzatát is, de a május harmincadikai esetet kizárólag az akkor hatályos jogszabályok alapján szabad minősíteni és büntetni. Az pedig már alkotmányossági aggályokat vet fel, ha egyébként szabályszerű jogerős határozatot csak azért meg lehet változtatni, mert vannak, akik enyhének érzik az abban foglalt szankciókat. Az ügyön dolgozó jogászoktól hallottam azt is: ellentmond az általános jogelveknek, ha az enyhítést kérő fellebbezés után súlyosítják a büntetést. Egyébként meg egy olyan tekintélyes szervezetnek, mint amilyen a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöksége, ügyelnie illene arra, hogy ne csússzanak be olyan durva eljárási hibák, mint az augusztus hetedikei rendkívüli ülés határozathozatala során. Szerencsére ugyanis – talán tudat alatti okokból – nem helyezték hatályon kívül a fellebbviteli bizottság július tizenhetedikei határozatát, amit az FTC Rt. így – még egyszer mondom – a maga részéről változatlanul joghatályosnak tart, és az abban foglalt büntetéseket elfogadja… Precedensértékű ügyről van tehát szó, amit azért kell következetesen végigvinni, hogy tisztuljanak a viszonyok a magyar futballban. Mert ha a labdarúgásban a rend és a jogbiztonság lesz az úr, attól megváltozik a befektetői klíma is, és előbb-utóbb majd lesz minden más is, ami az üzletág versenyképes működéséhez kell. Ellenkező esetben viszont senki sem hullajt könnyeket a végérvényesen elsüllyedő magyar futballért…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik