Ha nincs pénz, per lesz

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
Vágólapra másolva!
2003.07.11. 22:00
Címkék
A tét nem kicsi&A pénz nyelvén 600 millió forint  pontosabban, kétszer 600 millió forint , intézményesítve pedig éppenséggel a Ferencváros, azaz a legnépszerűbbnek mondott magyar klub jövője.
Furulyás János arckifejezése mindent elárul: a Ferencváros most ismét bajban van (fotó: Farkas József)
Furulyás János arckifejezése mindent elárul: a Ferencváros most ismét bajban van (fotó: Farkas József)
Furulyás János arckifejezése mindent elárul: a Ferencváros most ismét bajban van (fotó: Farkas József)
Furulyás János arckifejezése mindent elárul: a Ferencváros most ismét bajban van (fotó: Farkas József)
Furulyás János arckifejezése mindent elárul: a Ferencváros most ismét bajban van (fotó: Farkas József)
Furulyás János arckifejezése mindent elárul: a Ferencváros most ismét bajban van (fotó: Farkas József)
Azok a szurkolók, akik május 30-án a Ferencváros–Debrecen mérkőzés után szétpofozták a gyepről levonuló futballistákat, akik a székház előtt felsorakozva a karjukat az ég felé lendítve zsidóztak, mocskolódtak, valamint "bánatukban”, hogy a Fradi "csak” második lett és ezért a futballcsapatot működtető gazdasági társaság többségi tulajdonosának, Várszegi Gábornak a távozását követelték, elérték a céljukat, azaz a zöld-fehér egylet néhány nap leforgása alatt ellehetetlenülhet.
Az érzelmek ugyanis immár nem függetleníthetőek a csontszáraz üzleti megfontolásoktól: a nagy vagyon felett diszponáló Fotex-vezér a fentebb említett botrány, a gyűlölködés hatására kivonulófélben van az Üllői útról, ám a rá jellemző módon igencsak szűkszavúan kommunikál ez ügyben a külvilággal. Sarkosan fogalmazva: igazán pontosan senki semmit nem tud a szándékairól. Még Furulyás János is tanácstalan kissé, aki mint a Ferencváros elnöke gyakrabban beszél és tanácskozik az üzletemberrel, és aki most mégsem állíthatja biztosan, hogy tudja, mit hoz a jövő. E homályban kell tapogatózni – derült ki azon a sajtó-háttérbeszélgetésen, amelyet péntekre hívott össze az FTC elnöke az Üllői úti klubház irodájába, és amely tájékoztató volt hivatott fellebbenteni a fátylat néhány részletről.
Az ügy – szögezzük le gyorsan – néhány ponton zavarosnak tűnhet a sportüzlet ügyeiben járatlanabb, a labdarúgást inkább a gyakorlati, semmint a verbális szinten élvező futballrajongó számára, azonban a lényeg Furulyás János tájékoztatója alapján egy mondatban megfogalmazható: a Várszegi Gábor nevével fémjelzett Fotex Rt. addig semmiképpen sem vonulhat ki az Üllői útról, míg a július 21-én esedékes harmadik 600 millió forintos részletet nem utalja át, úgy, ahogyan azt a két évvel ezelőtt a hónapra pontosan ilyenkor megkötött szerződésben leírták.
A többi részletkérdés.
Azaz, dehogy is az.

Két esztendô krónikája tömören: egy üzlet kezdete – és vége?

Villámcsapásként érkezett a hír szűk két esztendeje: a Ferencváros labdarúgócsapatát működtetô kft. többségi tulajdonosa a Fotex Rt. lett. A rendkívül nehéz anyagi helyzetben lévô, a futballcégben százszázalékos tulajdonrésszel bíró klub a csapat eladásával kívánta stabilizálni financiális helyzetét. Bár korábban az angol World Sport Solutions, a szintén brit IMS, itthonról pedig a Magyar Labdarúgóliga(!), valamint az OTP is vételi szándékkal jelentkezett a zöld-fehéreknél, a befutó végül a Várszegi Gábor nevével fémjelzett Fotex Rt. lett.
Nos, most szinte napra pontosan a két évvel ezelôtti (július 21.) szerzôdések szignálása után a cégóriás, valamint elnök-vezérigazgatójának részleges vagy teljes kivonulásáról cikkezünk.
Nézzük, hogy mi történt 2001-tôl napjainkig.

2001. július 19.: Rendkívüli elnökségi ülés keretében Furulyás János, a Ferencváros elnöke bejelentette, hogy az FTC labdarúgócsapatát működtetô kft. többségi tulajdonosa a Fotex Rt. lett. A futballcégben szerzett 80 százaléknyi részesedésért a vevô 2.4 milliárd forintot fizetett. Az rt. vállalta, hogy három év alatt négy részletben utalja át az összeget. A kérdésre, miszerint nem tart-e attól, hogy az új tulajdonos nem tetszik majd a szurkolóknak, Furulyás János úgy válaszolt: „Ha megy a csapatnak, senkit sem érdekel, ki a tulajdonos…”

2001. július 20. „A túlélés volt a tét” – nyilatkozta lapunkban az üzlet megkötésének másnapján Furulyás János. Voltak, akik már akkor sem osztották az elnöki véleményt, a reálisan gondolkodó többség megnyugvással konstatálta, a Fradi-szimpatizánsok egy része viszont kétkedve fogadta a hírt, többen attól tartottak, hogy mivel a Fotex elnök-vezérigazgatója az MTK-nál is érdekelt, a két patinás klub a közeljövôben fuzionál. Az „elégedetlenek” az említett napon tüntetésre készültek az Üllôi úti székháznál, ám a hirtelen lezúduló esônek, valamint Szeiler Józsefnek (még mint ügyvezetô) egy beszélgetés során – akkor még – sikerült lecsillapítania a kedélyeket…

2001. július 21.: Az üzlet megköttetett: a Fotex-székházban aláírták az adásvételi és a szindikátusi szerzôdést, annak mellékleteit, valamint a társasági szerzôdést is, ám az adásvételnek volt még egy feltétele – az FTC küldöttközgyűlésének is rá kellett bólintania a bizniszre.

2001. július 26.: A futballcsapat elsô BL-selejtezôjét (FTC–Hajduk Split 0–0) követô napra összehívott rendkívüli közgyűlésen a küldöttek egyhangúlag (69:0) szavazták meg a Fotex–Fradi frigyet.

2001. július 27.: „Magyarországon a Ferencvárosban van a legnagyobb üzleti lehetôség, ezért megkerestem a klub vezetôit. (…) A Hungária körút után az Üllôi úton is szeretnék felépíteni egy olyan csapatot, amit a magamének érezhetek. (…) Engem ebben az üzletben semmi más nem érdekel, mint hogy megtérüljön a befektetés, jó csapat legyen az Üllôi úton, ami által a magyar futball is elôreléphet” – nyilatkozta az üzlet elôzményeit – utóbb vágyait – illetôen a lapunknak adott exkluzív interjúban Várszegi Gábor.

2003. május 30.: Az FTC–DVSC-MegaForce 0–0 – botrány az Üllôi úton. Magukról megfeledkezett elemek antiszemita rigmusokat üvöltve követelték Várszegi Gábor – azaz a Fotex Rt. – kivonulását a Ferencvárosból…
Fontos tudni például, hogy Furulyás János miért éppen most gondolta úgy, hogy mindezt bejelenti… Nos, a klub elnöksége még szerdán úgy döntött, hogy a vésztanácskozásuk után a Várszegi Gábornak elküldött levelükre megvárják a választ, azonban, ha a felvetéseiket csend fogadja, akkor felhatalmazzák a klubelnököt: beszéljen.
És Furulyás János beszélt.
Elmondta, hogy 2001-ben a 2.4 milliárd forintért eladott futball kft. nyolcvanszázalékos tulajdonrészének vételár-kiegyenlítése a megállapodás értelmében négy egyenlő részletben történhetett, azaz a Fotex Rt. 2001-től 2004-ig 600-600 millió forintot fizet évente. Az első két részlet befutott – mi több, ahogy egy jól prosperáló vállalkozáshoz illik, időközben törzstőkeemelés is történt, mégpedig 230 millió forint értékben –, azonban a Debrecen elleni mecs-cset követő botrány megroppantotta ezen olajozott együttműködést. A Fradi-elnökség nagy dilemmája immár tehát az, hogy vajon az adott határidőre – július 21-ére – megérkeznek-e forintmilliók, avagy a beharangozott kivonulás egyben azt is jelenti, hogy a Fotex-pénztárfiók végleg bezárt…
És ha bezárt, az baj, mert per lehet az ügyből.
Furulyás János most az újságírók körében elmondta: a megkötött szerződés fizetésre kötelezi a többségi tulajdonost. És bár még tíz nap van a szabott határidőig, a klubelnök nyomatékosította: ha elmarad a fizetés, akkor a jogi lépés következik. A bíróság előtti csatározásra azonban (amely per persze ezer szálon futhat, kezdve ott, hogy a pénz jár a Fradinak, folytatva ott, hogy a klubnak a törzstőkeemelés mértékében visszafizetési kötelezettsége lenne) Furulyás János nem gondol, mert mint mondja, igen korrekt a kapcsolata Várszegi Gáborral, és ahogyan olykor az öltözői miliőről diskurálni tudtak a felhőtlenebb napokon, úgy most is mindenki számára elfogadható egyezséget köthetnek a fizetés mikéntjéről és mértékéről.
Mondhatnánk, enyhe presszió ez, hiszen az üzletember aligha gondolkodik másként, mint hogy korrektül megoldja a helyzetet, hiszen komoly gazdasági vonzata van immár az Üllői úti futballnak (részvények és részvényesek, Fradi-újság, sör, televízió, ezerféle zöld-fehér kegytárgy és még sorolhatnánk), azonban a kérdés ettől még kérdés marad: miképpen festhet Várszegi Gábor nélkül a futball és sportjövő a Ferencvárosnál?
A focira adott Fotex-pénz ugyanis kamatozott, mégpedig úgy, hogy az – évi száz- százhúszmillió forint – a zöld-fehérek többi szakosztályának működését is segítette, emígyen nem mindegy, hogy július 22-én mire nyitják ki a szemüket a klub vezetői és sportolói: számolhatják a forintokat tovább, vagy pedig…
Furulyás János azonban e pillanatban nem látja sötétnek a közeljövőt, és azt mondja, ha nem jön pénz, akkor a klubot támogató cégek, valamint a sportminisztériumtól várt összegek elegendőek lehetnek a működéshez, bár kétségtelen, hogy a pereskedés – és az azt megelőző kilencvennapos úgymond várakozási idő – sokkal több energiát emésztene fel, mint mondjuk újabb befektetőt találni a futballcsapatot működtető társasághoz. Várszegi Gábortól ugyanis nem csupán pénzt, hanem segítséget is vár a klub elnöksége, hogyha a Fotex elnöke valóban a búcsú mellett dönt, akkor az utódjára tegyen javaslatot.
Ez persze az Üllői úti elnöki irodában tapasztalható optimista hozzáállás, ám hogy Várszegi Gábor valójában mit akar tenni, az – a Fotex-székházból származó híreink szerint – a jövő héten kedden vagy szerdán derülhet ki, egy a Furulyás Jánoséhoz hasonló sajtóbeszélgetésen. Ilyesfajta ígérettel már bírt a sajtó, ám kétségtelen tény, az idő a fizetési határidőhöz közeledő Fotexet is sürgeti a döntéshozatalban, továbbá, két és fél hét múlva kezdődik a bajnokság, és az UEFA-kupában érdekelt csapat gazdasági és szakmai biztonsága még igencsak ingatag.
A helyzet némiképp emlékeztet a két évvel ezelőttihez, csak lám, akkor Várszegi Gáborral együtt a Fotex Rt. megmentőként érkezett az Üllői útra, és Furulyás János akkoriban elégedetten mondhatta irodájában az újságíróknak: uraim, a pénz a széfben pihen…
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik