Férfi kosár NB I: körmendi öröm – lemarad a rájátszásról az ASE

P. K.P. K.
2023.04.01. 19:57
A Körmend ünnepelhet, mert győzött az utolsó fordulóban, ezzel bejutott a rájátszásba (Fotó:<a href="https://www.facebook.com/photo?fbid=678461697616953&amp;set=a.128778352585293"> facebook.com/EgisKormendOfficial, a</a>rchív)
A férfi kosárlabda NB I alapszakaszának utolsó fordulójában biztosította a helyét a rájátszásban a Körmend és a DEAC, az Atomerőmű SE viszont nem jutott be a nyolc közé.

A férfi kosárlabda NB I alapszakasza utolsó fordulójának legfontosabb, még nyitott kérdése az volt, melyik két csapat jut be a rájátszásba az Atomerőmű SE, Körmend, DEAC trióból. Az ugyanis már korábban eldőlt, hogy a 5–9. helyen álló csapatok egymás elleni eredményeiből az utolsó forduló előtt 5. Sopron és 7. helyen álló Kecskemét jön ki jól – az ő továbbjutásuk már biztos volt.

A Körmend pedig az ASE elleni hazai meccsen biztosította a helyét a nyolc között. Köszönhetően elsősorban annak, hogy az első negyedet 28–12-re megnyerte. A paksiak a folytatásban futhattak az eredmény után, és bár a harmadik negyed hajrájában, 59–54-nél úgy tűnt, akár még nagyon szoros végjáték is lehet ebből, a Körmend a folytatásban produkált egy 12–5-ös szériát, amivel végleg eldőlt a meccs és a vasiak rájátszásba kerülése. A Körmend 82–74-re győzött, köszönhetően többek között Wendell Mitchell 18 pontjának, míg a másik oldalon Deon Edwin 24 pontja kevésnek bizonyult.

Az ASE továbbjutása pedig így a ZTE–KTE meccsen múlt: ha nyert volna a Zalaegerszeg, akkor a paksiak örülhetnek, de mivel a Kecskemét szoros végjátékban 71–68-ra győzött, így a Kaposvárt 83–71-re legyőző Debrecen jutott a nyolc közé, az ASE pedig lemarad a rájátszásról.

Az utolsó forduló rangadóján egyébként az alapszakaszban már biztos 3. Fehérvár megverte otthon a már alapszakaszelső Falcót. A 2. helyen továbbjutó Szolnok a Honvéd ellen győzött nagy különbséggel.

A rájátszásban, a legjobb nyolc között tehát a Szombathely, a Szolnok, Fehérvár, a Zalaegerszeg, a Sopron, a Kecskemét, a Körmend és a Debrecen folytathatja a szereplését.

KÖRMEND–ATOMERŐMŰ 82–74 – Győri Ferenc tudósítása

A sorsolás és az eddigi eredmények következtében a férfiélvonal alapszakaszának zárókörében gyakorlatilag ki-ki mérkőzést játszhatott a rájátszásért az Egis Körmend és az Atomerőmű SE, de fél szemmel nézniük kellett a Kecskemét zalaegerszegi vendégjátékát, valamint a DEAC–Kaposvár találkozót is.

A két edző, Kocsis Tamás és Csirke Ferenc kötetlenül beszélgetett egymással a feldobás előtt, ekkor még nem lehetett rajtuk érezni a tét okozta feszültséget. Bombasztikus Ferencz Csaba-tripla adta meg az alaphangot, míg a paksiak küszködtek, hogy dobóhelyzetbe kerüljenek, eladtak néhány labdát, emiatt több mint két és fél perc kellett nekik, hogy megszerezzék első kosarukat (7–2). Csirke mester már az ötödik percben hármas cserére szánta rá magát, de csak a hetedikben tudta megvalósítani, mert nem állt meg a játék. Az első negyedet Siyani Chambers Eilingsfeld Jánosról dobott triplája zárta, aztán széttárta a karját az amerikai irányító – 28–12 állt az eredményjelzőn.

A második negyed sem hozott fordulatot, Marjan Cakarun középtávolijának köszönhetően húsz ponttal lépett el a vasi vendéglátó. Ekkor a paksiaknak már leginkább a kecskemétiek vereségében kellett reménykedniük, Forray Gábor legénysége azonban a nagyszünetben nyolc ponttal vezetett.

A hírek azért felpörgették a tolnaiakat, felzárkóztak 12-re, nagy lendülettel kezdték a második félidőt, majd a 28. percben Deon Edwin büntetői után 59–49 volt az állás. Milos Grubor nehéz saroktriplát vágott be, Edwin második szándékból szerzett két pontot, Kocsis Tamás meg időt kért, mert öt pontra apadt a körmendi előny.

A záró tíz perc elején a paksi Kovács Ákos kapott sportszerűtlen hibát, a hazaiak ismét tíz fölé növelték a különbséget, Godwin Omenaka támadásban és védekezésben is jó megoldásokkal rukkolt ki. A győzelem folyamatosan egyre távolabb került a Pakstól, miközben Egerszegen fej fej mellett haladtak a felek – 68–63-ról nyolc nullával fordított a Kecskemét, s mivel a DEAC is hozta a kötelezőt, ezzel kigolyózta az Atomerőműt. A 82–74-re nyerő, tavalyi döntős Körmend a hetedik helyen zárta az alapszakaszt, így a Szolnoki Olajbányásszal találkozik a negyeddöntőben.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
ALAPSZAKASZ 26. (UTOLSÓ) FORDULÓ

EGIS KÖRMEND–ATOMERŐMŰ SE    82–74     (28–12, 20–15, 15–27, 19–20)
Körmend,
2000      néző.      V:  Cziffra, Benczur, Györfy.
KÖRMEND:   CHAMBERS13/3,    Mitchell   18/6,    FERENCZ  9/6,  Durázi 2,    OMENAKA 13. Csere:   Edwards 9/3,    Takács  3/3,    Cakarun 8,    Adams  7/3,     Doktor, Kiss M., Herczeg.   Edző:   Kocsis Tamás
 PAKS:   EDWIN  24/6,    Frank 2,    Buckingham 10/6,     EILINGSFELD    12,    Atkinson  11. Csere:  Kovács 6,     Taiwo, Grubor 6/6,     Gulyás, Pajor3/3. Edző:  Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása: 3. perc:    9–2.   7. p.:   19–12. 14. p.:   36–21. 17. p.:   45–23. 23. p.:  50–36. 28. p.:    59–54. 32. p.:    65–54.    37. p.:    80–69.
 Kipontozódott:   Adams (38. p.)
Kocsis Tamás:  – Elégedett vagyok a teljesítményünkkel, hiszen az utolsó öt alapszakasz-mérkőzésünkből négyet megnyertünk. Jól kezdtük a találkozót, aztán a második játékrészben jött egy holtpont a játékunkban, de sikeresen kimásztunk a gödörből, és biztossá tettük a helyünket a felsőházi rájátszásban.
Csirke Ferenc:  – Az első félidőben nagyon rossz felfogásban kosárlabdáztunk, aztán bizonyítottuk, hogy többre vagyunk képesek – de ennyi nem volt elég a sikerhez. Nagyon nehéz, viszontagságos alapszakaszon vagyunk túl, ám nem vesszük félvállról az alsóházi mérkőzéseinket sem. A kupában szeretnénk vigasztalódni.

DEAC–KOMETA KAPOSVÁRI KK 83–71   (18–18, 25–22, 19–12, 21–19)
Debrecen, 1200
néző. V:  Mészáros, Ádám, Rácz.
DEBRECEN:
Govens, Neuwirth  3/3,   MÓCSÁN  15/3,  Garamvölgyi  6/6,   Tóth Á. 7.
Csere:   Taylor    7,    SCOTT 19/15,  DRENOVAC  20/6,  Polyák 6/6,  Gáspár. Edző:  Andjelko Mandics
KAPOSVÁR: I. Brown 11/3,   Parsons  11,  Puska, Gabric 11/9,  HUGHES 16. Csere: Hendlein 14/12,   Paár 8/3, Krnjajszki, Bogdán B.  Edző: Szőke Balázs
Az eredmény alakulása. 3. perc:    5–5.      7. p.:   9–10. 13. p.:    21–18. 17. p.:  38–30.  20. p.:   43–40.  24. p.:      50–40.  29. p.:   57–50.  32. p.:    64–52. 36. p.:   76–65.   40. p.:   83–67
Andjelko Mandics:   –
Először is köszönöm a sportszerű hozzáállást a többi csapatnak, a Kecskemét diadala elengedhetetlen volt a rájátszásba jutásunkhoz. Ugyanakkor érdemeink elvitathatatlanok, mindent megtettünk, az utóbbi tíz mérkőzésünkből nyolcat megnyertünk. Hittünk magunkban, és a szerencse mellénk állt. Ahogyan azt az öltözőben is megbeszéltük, az idény csak most kezdődik nekünk.
Szőke Balázs:  – Jól rajtoltunk, kisebb-nagyobb hibáink ellenére az első félidőben pariban voltunk a hazaiakkal. A fordulás utáni eseményekre egyelőre nem találok magyarázatot, elveszítettük a ritmusunkat és az önbizalmunkat is, a DEAC pedig remekül dobott. Dolgozunk tovább, hiszen fontos csatákkal kezdődik számunkra az alsóház. A hajdúságiak megérdemelten kerültek a rájátszásba.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT  68–71  (12–11, 17–26, 25–18, 14–16)
Zalaegerszeg, 1500
    néző.  V:      Farkas G., Molnár L., Kovács N
 ZTE:    Trice  9/9,    O'Reilly 10,    Polster  5/3,   Ostojic   10/3,  SMITH  14.  Csere:  RAKICSEVICS 14/6,    Keller I. 6,    Csuti, Zsíros, Németh Á.  Edző:    Sebastjan Krasovec
KECSKEMÉT:  Townes  9/6,    KLOBUCAR  11,   Boriszov   6/6,   KARAHODZSICS  12,   Fazekas 2.    Csere:      Dramicsanin 7,    Kiss D. 6,    Kucsera  8/6,    WITTMANN  10/6, Ivkovics. Edző:  Forrai Gábor
Az eredmény alakulása.  5. perc:   5–6.  9. p.:    10–10. 13. p.:   16–20. 17. p.:   26–35.    22. p.:    31–40. 26. p.:    46–45. 28. p.:   52–48. 33. p.:   58–61. 37. p.:    68–63. 39. p.:    68–71
Sebastjan Krasovec:  – Sajnos az első félidőben rengeteg hibával játszottunk. Ekkor nyolc pont volt a hátrányunk, amit ledolgoztunk, de a végjátékban ismét előjöttek a hibák, így a rendkívül fegyelmezett vendégcsapat győzött.
Forrai Gábor:   – Büszke vagyok csapatomra. Mindkét együttes nagyon küzdött, mi az első félidőben jobban játszottunk. A térfélcserét követően volt egy kis megingásunk, amit a ZTE gyors indításokkal nagyszerűen kihasznált, a végén a rutin döntött.

ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY    97–91   (18–24, 31–21, 30–23, 18–23)
Székesfehérvár, 2200    néző. V:   Praksch, Tóth C., Söjtöry.
FEHÉRVÁR:   PONGÓ MARCELL 15/9,      Somogyi Á.      11/3,      FORD      12/3,      DE COSEY      17/3,      Philmore 10. Csere:   Takács Milán  2,  VOJVODA  15/9,   DIONG  15,    Szabó Zs., Takács Martin.   Edző:      Alejandro Zubillaga
SZOMBATHELY:  Pot      7/3,  Z. BROWN  17/9,    Kovács B., Tiby   10,   Keller Á. 6. Csere:  PERL  19,      Sövegjártó  3/3,   Cowels 13/9,   BARAC 15/3,   Krivacsevics 1.   Edző:      Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc:      4–7.     5. p.:     11–9.      8. p:      12–17.      12. p:      27–29. 15. p.:    32–34.18. p.:      44–38.   22. p.:    53–47.   25. p.:    65–54.    28. p.:    73–64.   32. p.:    85–68. 35. p:   89–73. 38. p.:      94–81
 Kipontozódott:  Pongó Marcell (38. p.)
 Alejandro Zubillaga:
– A taktikáról nem akarok sokat beszélni, nagyon fontos győzelmet arattunk, megmutattuk azt, hogy van esélyünk nyerni. Azt szeretném kérni, hogy szerdán minél többen kísérjenek el bennünket, jöjjenek húszan, negyvenen vagy hatvanan, mindenképpen segítség lesz!
Milos Konakov: – A mérkőzés eleje úgy alakult, ahogy elképzeltük, később viszont elsősorban a védekezéssel problémáink voltak, így tudtak meglépni a hazaiak. Időnként közelebb férkőztünk ellenfelünkhöz, ám túlságosan sok könnyű kosarat engedtünk nekik. Két hasonló játékerejű csapat találkozott, bízom benne, hogy szerdán javítani fogunk.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–BUDAPESTI HONVÉD SE 91–69 (28–13, 21–19, 29–11, 13–26)
Szolnok, 1200   néző.  V:  Tőzsér, Lengyel, Szilágyi B.
SZOLNOK:  JABRIL DURHAM  10,  LUKÁCS N.  17,  Barnes 9/6,  SZUBOTICS 8,   Williamson 7/3. Csere:      Rudner  9/9,   Sebők A.  2,    Gavin  11/9,  Pongó Máté  3/3,   RÉVÉSZ Á. 8/3,  Gilszki  4/3,  Vincze R. 3/3. Edző:  Gasper Potocnik
HONVÉD:  MIJOVIC 14/3,   Kopácsi 4/3,  Sherman 12/6,  Crawley  9,   PERINGER 13. Csere:  Demeter  5/3, Hajdu P. 5/3,  Reizinger  4,  Tarján I. 3,  Rédei, Csomós K., Vámos.  Edző: Baksa Szabolcs
Az eredmény alakulása. 4. perc:      9–3.  8. p.:      22–7.      15. p.:    42–22.  19. p.:   49–32. 25. p.:  63–36. 28. p.:      68–41.  34. p.:     80–53.    38. p.:    87–63.      Kipontozódott:   Mijovic (40. p.)
Gasper Potocnik:  –
Jól játszottunk, de volt néhány eladott labdánk és ezekből könnyű kosarakat kaptunk. Teljesen megérdemelten nyertünk, ezért és az alapszakaszban nyújtott teljesítményért elismerés jár a fiúknak. Úgy érzem, a csapatunk készen áll az idény következő részére.
Baksa Szabolcs:  – A szolnoki csapat rögtön a kezdés után kezébe vette az irányítást, és kétséget sem akart hagyni, hogy mi lesz a mérkőzés végkimenetele. Nekünk sok gondunk volt, három emberünk is hiányzott, akik a játékunkat leginkább szervezik. Azért mi is igyekeztünk, végeredményben szórakoztató meccset tudtunk játszani a nagyon erős Olajbányász otthonában.

NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK–MVM-OSE LIONS  85–63  (22–15, 20–18, 28–15, 15–15)
Szeged,
1000  néző. V:  Goda, Makrai, Balog.
SZEGED:   Washington 14/3,  Polányi 3/3,   Carter  7, NICHOLSON 25/3,  BOGNÁR 15/3.
Csere:  Balogh 5/3,  Person 16/6,  Kerpel-Fronius, Filipovics, Csornai.  Edző:   Nikola Lazics
OROSZLÁNY:  Dimitrijevics 12/6,   Ruják, Szabadfi  5/3,   Calloway 15/9,  Krestinin. Csere: Dorogi, Werner, Mucza  2,   Barnjak 10,   Illés 8/6,  Carev  4, Henry  7. Edző: Simon Petrov
Az eredmény alakulása. 4. perc:  11–0. 8. p.:  22–13.  12. p:  22–19. 18. p:  39–29. 23. p: 49–35.  26. p.:  62–40. 32. p: 77–48.
Kipontozódott:  Barnjak (38. p.)
Nikola Lazics:  – Amióta én vagyok a csapat edzője, ez volt a legjobb mérkőzésünk. Védekezésben rengeteg energiával játszottunk, az egész meccsen jó ritmusban kosárlabdáztunk. Örülök, hogy megszakítottuk a rossz sorozatot az Oroszlány ellen, hiszen a legutóbbi öt egymás elleni találkozót az OSE nyerte. Köszönöm Filipovics Stefannak, hogy sérülten is vállalta a játékot!
Simon Petrov:  – Szeretnék köszönetet mondani a szurkolóinknak, akik 40 percen keresztül biztattak minket. Csak egy csapat volt a pályán, a Szeged teljesen megérdemelten nyerte meg a mérkőzést. Sokkal jobb játékot kell mutatnunk szerdán, ha meg akarjuk lepni a Sopront a kupameccsen.

HÜBNER-NYÍREGYHÁZA BS–SOPRON KC   84–90     (15–18, 19–23, 20–16, 15–12, 9–9, 6–12) – kétszeri hosszabbítás után
 Nyíregyháza, 500
néző.   V:      Nagy V., Frányó, Fodor A.
NYÍREGYHÁZA:    PERRY      30/9,     Kiss B.  3/3,    Bazsó      5/3,  Pipiras 10,    KONE   20.     Csere:  Kass      5/3,      FAZEKAS CS.   11/3,     Szobi, Tóth Gergő, Bonifert B.    Edző:   Darko Radulovics
SOPRON:    A. JONES      25/9,    Y. JOSEPH      19/3,    Valerio-Bodon    4,    Barnett 11,    Juwan Durham  9.    Csere:      MOLNÁR M.11,    M. White      9/3,    Sitku M.  2,    Takács N., Supola. Edző:    Kosztasz Flevarakisz
Az eredmény alakulása. 4. perc:    4–10.  5. p.:    10–10.      10. p.:    12–18.  13. p.:    22–23.  16. p.:    26–34.      23. p.:    41–43.    27. p.:    49–50.  33. p.:    61–60. 38. p.:    68–62.    40. p.:    68–69.  42. p.:    69–72.  44. p.:    74–74.  45. p.:   74–78.  47. p.:    78–86.   49. p.:   84–88.
Kipontozódott:    Juwan Durham (40. p.), Kone (45. p.), Kass (49. p.)
 Darko Radulovics:
– Nagyon büszke vagyok a játékosaim teljesítményére, nagyon közel voltunk a győzelemhez. Az egyik legjobb támadójátékot nyújtó csapat a rendes játékidőben csak hatvankilenc pontot szerzett ellenünk, ami mutatja a védekezésünk hatékonyságát. Sidiki Kone szenzációsan teljesített, a kipontozódásával elveszítettük az utolsó magas emberünket is, kész csoda, hogy így is versenyben maradtunk, és ha ekkora szívvel tudunk játszani, akkor minden csapatnak nehéz lesz ellenünk.
Kosztasz Flevarakisz:  – Fontos volt nekünk, hogy nyerjünk, megszereztük az ötödik helyezést az alapszakaszban, és a győzelmek számát tekintve is beállítottuk az előző évadbeli eredményünket. A Nyíregyháza a magas emberei nélkül is remekül küzdött, megnehezítette a dolgunkat, ha így küzd a folytatásban, kiharcolhatja a bennmaradást. Ha nehezen is, de nyertünk, aminek nagyon örülök.