Ha létezne az NBA-ben az "Év takarítóbrigádja cím, máris odaadhatnánk a New Jerseynek. A Bostont korábban 40-ra elintéző Nets ugyanis vasárnapra virradóra eltakarította az útjából vagy ahogy a tengerentúlon mondják a vereség nélküli továbbjutást: kisöpörte a keleti alapszakaszbajnok Detroitot is, s ugyanazzal a mozdulattal bekerült a fináléba.
Kenyon Martin ilyen látványos zsákolással sokkolta a hajrában elfáradó Detroitot
Kenyon Martin ilyen látványos zsákolással sokkolta a hajrában elfáradó Detroitot
A történelem tehát részben megismételte magát, hiszen a Jason Kidd fémjelezte csapat egy évvel ezelőtt is ott járt az utolsó körben – igen ám, de akkor az odavezető úton az egyik párharcát sem tudta nullára megnyerni. "Amikor tavaly bejutottunk a döntőbe, azt mondtuk: örülünk, hogy itt lehetünk. Most viszont már nem elégszünk meg ezzel, győzni szeretnénk. Bárki is legyen az ellenfél!” – vetette össze a 2002-es "állapotokat” az ideiekkel Kenyon Martin, a Nets erőcsatára. Meglehet, nyilatkozata kincstári optimizmusra vall, azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy az East Rutherford-iak tizedszer győztek egyhuzamban, ami a negyedik leghosszabb sikerszéria az NBA történetében. A New Jersey tíznapos szünet után akár tovább nyújthatja sorozatát, addig hátradőlve szemlélheti a két texasi gárda csatáját. Egy bekezdés erejéig térjünk ki Dirk Nowitzki sérülésére is. A tomografikus vizsgálat megállapította: a Dallas német erőcsatára "csak” könnyebb térdszalaghúzódást szenvedett péntek este, így nem kell letennie arról, hogy még szerepeljen a San Antonio elleni nyugati döntőben. "Ilyen sérülések esetében általában tíz-tizennégy nap a gyógyulási idő, Dirket azonban kemény fából faragták, hamarabb felépülhet” – mondta dr. T. O. Souryal, a Mavericks orvosa.
NBA, rájátszás, 35. játéknap Főcsoportdöntő Kelet: New Jersey Nets–Detroit Pistons 102–82 (28–23, 22–18, 23–23, 29–18). Pontszerzők: Kidd (26/3), K. Martin (14), Jefferson (14), Jas. Collins (10), R. Rogers (10/3), Kittles (9/3), Harris (9/3), Aa. Williams (8), Scalabrine (2), ill. C. Robinson (21/9), R. Hamilton (20), B. Wallace (10), J. Barry (8/6), Billups (6), Williamson (6), Prince (4), Okur (4/3), Atkins (3/3). Legtöbb lepattanó: Kidd (12), ill. B. Wallace (13). Legtöbb assziszt: Kidd (7), ill. Billups (6). Dobószázalék, mezőny (büntető): 53.2 (87.5), ill. 37.8 (79.2).
A New Jersey 4–0-ra megnyerte a párharcot, és bejutott az NBA június 4-én kezdődő nagydöntőjébe, amelyben a nyugati konferencia bajnoka lesz az ellenfele.
Nehezen nyert a Houston
WNBA. Ebben az idényben már másodszor lépett parkettre Iványi Dalmával a soraiban a Phoenix, de ezúttal sem termett babér a számára. Csütörtökön a Sacramento, szombat este a Houston állított leküzdhetetlen akadályt a Mercury elé, igaz, a "második nekifutás” már jóval biztatóbb volt, mint az első. Az arizonaiak a szünetben még jobban álltak (33–32) a négyszeres WNBA-bajnok Cometsnél, amely csak a 26. percben tudta visszavenni tőlük a vezetést. A magyar irányító hét percre szállt be csereként, és ez idő alatt két (mezőny)pont, valamint egy assziszt került a neve mellé. Érdekesség, hogy a 2002-es szezonban a Mercuryt tíz találkozón irányító Cynthia Cooper most az ellenfelet erősítette: a texasiakhoz visszatérő 40 éves veterán 9 ponttal, 4 lepattanóval és 6 gólpasszal vétette magát észre.
WNBA, alapszakasz, 3. játéknap Connecticut Sun–Los Angeles Sparks 73–82 (ld: S. Johnson, Sales, Douglas 16-16, ill. Mabika 19), Minnesota Lynx–Sacramento Monarchs 72–71 (ld: Abroszimova 23, ill. T. Smith 24), San Antonio Silver Stars–Seattle Storm 65–56 (ld: Ferdinand 20, ill. L. Jackson 15), Phoenix Mercury– Houston Comets 62–69 (ld: DeForge 12, ill. Swoopes 23)