Ezért kár volt: a Ljubljana két góllal nyert Fehérváron

2012.12.23. 19:48
A Volán végig szaladt szlovén ellenfele és az eredmény után (Fotó: Tumbász Hédi)
Az osztrák élvonalbeli jégkorongbajnokság (EBEL) alapszakaszának 33. fordulójában a Sapa Fehérvár AV 19 kétgólos vereséget szenvedett hazai környezetben a szlovén Olimpija Ljubljanától. A házigazdák kétszer egyenlítették ki egygólos hátrányukat, ám a harmadszor is vezetéshez jutó vendégek az utolsó percben üres kapus góllal biztosították be a győzelmüket.

1. harmad

Intenzív tempóban kezdett a vendégcsapat, amely ráerőltette akaratát a picit visszafogott házigazdákra, ennek jutalma a 7. perc elején megszerzett ljubljanai találat lett. Andrew Thomas gólját követően felpörgött a Volán – bár a gól utáni középkezdésből még a vendégek akcióztak, majd lőttek kapura –, amely beszorította ellenfelét a vendégek harmadába. Jöttek a helyzetek, egymást érték előbb a lövések, majd a kiállítások: a házigazda egy percre kettős fórhoz jutott. Ennek az utolsó mp-hez érkeztünk, amikor formás egyérintő végén Eric Johansson közelről a kapuba lőtt a 12. percben. Nem rogyott össze a szlovén ellen az egalizálástól: két perc sem telt el, máris újfent náluk volt az előny. Chris D'Alvise a félpályától iramodott meg a koronggal, a bal oldalon ért a Volán harmadába, majd a betegség miatt kieső Adam Munrót helyettesítő Bálizs Bence mellett gólt lőtt. Nehezen állt össze a Volán játéka, főként a hátsó sorokban és a korong kihozatalában adódtak problémák, amit okosan használt ki a lendületesen letámadó szlovén vendégcsapat (1–2).

2. harmad

A nyitány megint a szlovénoké volt, akik fórhoz is jutottak, az viszont biztatónak tetszett, hogy a Volán nemcsak kivédekezte az emberhátrányt, hanem kettő az egy elleni ziccert is vezethetett közben mínusz egyes létszámnál. Kár, hogy az egyenlítés elmaradt. Ami késett, az viszont nem múlt: az emberelőny letelt ugyan, de egy ljubljanai kapu előtti korongbedobást követően Kyle Bailey elé került a korong, aki hátulról bombázott a kapuba. Szerencsére a kapus előtti teret kitakaró Magosi Bálint időben el tudott ugrani a korong elől. Támadásban maradt a Volán, Sikorcin Ladislav lőtt kapuvasat, majd a hajrában Sofron István határozott korongszerzés után emelt fonákkal közelről szintén vasra. A két lehetőség között Jerry Kuhn parádézott bravúrosan, jórészt neki köszönhették a vendégek, hogy maradt az ikszes állás. Döntőnek bizonyult ez a harmad, mert itt jó esélye volt a Volánnak arra, hogy akár lezárja a mérkőzést, ám miután ezzel nem tudott élni, a folytatásban ez megbosszulta magát (2–2).

3. harmad

A szlovén gárdának 32 mp kellett, hogy harmadszor is vezetéshez jusson: Jan Mursak nagy lendülettel érkezett középen egy védővel a Volán harmadába, első lövése még lejött Bálizsról, a lecsorgót azonban már betette a Volán kapujába. Támadott a Volán, de csak óvatosan nyílt meg a szélsebesen kontrázó szlovénokkal szemben. A vendégek a 47. percben újra elcserélték magukat: egy meccsen kétszer, azért ez a több mint luxus kategória. A lehetőség azonban kimaradt, hogy a folytatásban az Olimpija hősiesen kivédekezze a találkozó hátralévő részét, majd Bálizs utolsó perces lehozatalát kihasználva üres kapus góllal eldöntötte a mérkőzést. Mindez a vendégeknek két pontot ért, míg a fehérváriaknak nem maradt egy sem (2–4).

JÉGKORONG EBEL, ALAPSZAKASZ, 33. FORDULÓ
SAPA FEHÉRVÁR AV 19–OLIMPIJA LJUBLJANA 2–4 (1–2, 1–0, 0–2)
Székesfehérvár, 3250 néző. V: Gebei, Jelinek, Smeibidlo (mindkettő osztrák), Nagy A.
FEHÉRVÁR: Bálizs – Orbán, Sille, Benk, Bailey, Magosi B. – Pratt, Durco, Banham, Johansson, Kovács Cs. – Hetényi P., Horváth A., Sofron, Vas M., Ladányi – Pozsgai, Sikorcin, Metcalfe, Németh A. – Hajós. Edző: Jan Neliba
LJUBLJANA: Kuhn – Coulombe, A. Thomas, Mursak, McBride, D’Alvise – Ratchuk, Groznik, Verlic, De Vergilio, Z. Pance – Cvetek, Grahut, Ograjensek, Music, Hebar – Pesjak, Hocevar, Ropret. Edző: Bojan Zajc
Gólok: 6:19: A. Thomas (Hocevar, Ropret, 0–1). 11:29: Johansson (Ladányi, Vas M. – kettős emberelőny, 1–1). 13:19: D’Alvise (De Vergilio, Verlic, 1–2). 27:58: Bailey (Magosi B., Benk, 2–2). 40:32: Mursak (D’Alvise, 2–3). 59:31: Mursak (Z. Pance – üres kapu, 2–4)
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
MESTERMÉRLEG:
Jan Neliba: – Az volt a legnagyobb probléma, hogy az első harmadot álmosan kezdtük. Bár a középső játékrészben már belelendültünk, több gólhelyzetünk is volt, de ezeket nem tudtuk kihasználni, míg a záró húsz percben sem tudtunk igazán olyan játékot nyújtani, hogy azzal megfordítsuk az állást. Sajnálom, hogy Adam Munro nem tudott játszani, mert nagyon jó formában van. Bálizs Bence kapott lehetőséget, vele sem volt különösebb gond, talán egy gól volt az övé. Az a csapat nyer, aki a több gólt lövi, és ezek ezúttal nem mi voltunk…
Bojan Zajc: – Jó idegenbeli teljesítményt láttam a csapattól, amit kértem tőlük védekezésben, azt maximálisan megvalósították. Nem engedtük, hogy a hazai csapat gólhelyzeteket alakítson ki, igaz az első harmadban kaptunk egy gólt, de azt kettős emberhátrány előzte meg. A második játékrészben ugyan jobban játszott a Fehérvár, de a harmadikban is mi domináltunk, és megérdemelten győztünk.
További eredmények: Villach–Graz 1–2 (0–0, 1–0, 0–2), Salzburg–Klagenfurt 4–2 (3–0, 0–-1, 1–1), Innsbruck–Dornbirn 3–4 (1–1, 2–2, 0–1), Linz–Znojmo 5–3 (1–1, 0–2, 4–0), Vienna–Medvescak Zagreb 2–1 (0–1, 2–0, 0–0)
1. Vienna 33 19 3 4 7 101–71 +30 48
2. Medvescak Zagreb 33 19 2 4 8 110–81 +29 46
3. Graz 33 16 3 5 9 109–98 +11 43
4. Villach 33 16 3 2 12 126–108 +18 40
5. Linz 33 13 6 1 13 113–107 +6 39
6. SAPA Fehérvár AV19 33 15 3 3 12 108–102 +6 39
7. Znojmo 33 15 2 4 12 118–107 +11 38
8. Klagenfurt 32 12 5 2 13 96–93 +3 36