Kazahsztán letarolásával negyeddöntős az USA, Kanada legyőzte Svájcot

H. Á.H. Á.
2024.05.19. 23:25
A Csehországban zajló elit jégkorong-világbajnokság csoportkörének vasárnapi játéknapján a délutáni mérkőzéseken az Egyesült Államok 10–1-re kiütötte Kazahsztánt, amivel bejutott a legjobb nyolc közé, míg Ausztria a Norvégia ellen aratott 4–1-es sikerrel megőrizte az esélyét ugyanerre. Este aztán Kanada megőrizte az esélyét, hogy az A-csoport első helyén zárjon, miután szoros meccsen 3–2-re legyőzte Svájcot, míg Lettország drámai szétlövés végén múlta felül Szlovákiát és tartotta meg az esélyét a B-csoport negyedik helyére.

NORVÉGIA–AUSZTRIA 1–4

Ausztria a Kanada elleni feltámadás és a finnek utolsó másodperces legyőzése után újabb pontot szerzett a jégkorong-világbajnokságon, ám ezúttal viszonylag simán. Norvégia ellen ugyanis a duplázó Peter Schneider, valamint a három gólpasszt kiosztó Marco Rossi vezérletével a gól nélküli első harmadot követően a főleg a három osztrák találatot hozó középső harmadban mutatott játékának köszönhetően Ausztria 4–1-re nyert. Ezzel a prágai csoportban szereplő osztrákoknak megmaradt az esélyük a továbbjutás kiharcolására, ami annak fényében különösen dicséretes, hogy egy éve csak a mieink elleni szétlövéses sikernek köszönhették, hogy maradtak az elitben. Igaz, azt is hozzá kell tenni, hogy Ausztria sorsa nincs feltétlenül a saját kezében, az általa legyőzött finnek ugyanis egy meccsel kevesebbet játszottak, de ugyanúgy hét pontjuk van, mint most a sógoroknak.

EGYESÜLT ÁLLAMOK–KAZAHSZTÁN 10–1

Az ostravai csoport délutáni meccse jóval kevesebb kérdőjelet hagyott maga után. Egyrészt az már az első harmadban eldőlt, hogy a kazahoknak itt ma nem sok lapot osztanak az amerikaiak, akik húsz perc játék után négy góllal vezettek – többek között az emberelőnyből duplázó Brady Tkachuk találataival. Másrészt ezzel az első harmadbeli teljesítménnyel az is eldőlt, hogy a tengerentúliak bejutottak a negyeddöntőbe – egészen valószínűtlennek tűnt, hogy a kazahok is olyan, vagy még olyanabb feltámadást mutassanak be, mint Ausztria Kanada ellen. A záró játékrészben aztán kiderült, hogy erre a kazahoknak esélyük sincs, főleg, hogy csak a 47. perc végén szerezték meg a becsületgóljukat – amikor az amerikaiak már 9–0-ra vezettek. A végeredményt beállító Johnny Gaudreau egyébként ötödik (1+4) pontját szerezte a meccsen – a hatig (2+4) jutó Matt Boldy passzából –, amivel Gaudreau lett az USA jégkorong-válogatottja történetének legeredményesebb világbajnoki pontszerzője: az ötödik felnőtt-vb-jén szereplő szélső 43. pontját jegyezte, ráadásul a vb-ken adott 30 gólpasszával is csúcstartó (mindkét esetben Patrick Kane csúcsát adta át a múltnak).

KANADA–SVÁJC 3–2

A két már egyaránt biztosan továbbjutó válogatott összecsapása egy gyorsan kihasznált kanadai emberelőnnyel kezdődött, amire válaszul a harmad közepén Svájc egyenlített – úgyszint emberfórból. A közepéső felvonásban aztán öt perc után megszerezték a vezetést a svájciak az eddig veretlen észak-amerikaiak ellen, majd az európaiak első gólját szerző Kevin Fiala térdelésért kapott öt perc plusz végleges fegyelmi büntetést, és a hosszú fórt Dylan Cozens használta ki, és második mai találatával egyenlített. Fél perccel később nagy lehetőséget hagyott parlagon Svájc: Sven Andrighetto rontott rávezetéses büntetőt, bő egy perccel később pedig Nick Paul már Kanadát jutatta előnyhöz. Ki gondolta volna a 31. percben, hogy a Tampa Bay támadójának találata a mérkőzés végeredményét alakítja ki? Nyilván nem sokan, márpedig így lett, ezzel pedig Kanada továbbra is veretlen és ha pontot szerez Csehország ellen, akkor a csoport első helyén jut tovább.

SZLOVÁKIA–LETTORSZÁG 2–3 – SZÉTLÖVÉSSEL

A lettek azzal a tudattal léptek jégre Szlovákia ellen, hogy bármilyen módon nyerniük kell, hogy életben maradjon továbbjutási reményük. Ennek szellemében az első harmad végén Ralfs Freibergs góljával meg is szerezték a vezetést. A gól nélküli középső felvonás után viszont hamar egyenlítettek a szlovákok Martin Pospisil révén, majd 1:45-tel a vége előtt Juraj Slafkovsky álompassza után Peter Cehlarik góljával megszerezték a győztesnek tűnő gólt. Fel is robbant az északi szomszédaink szurkolói által hazai pályává varázsolt ostravai jégcsarnok, hogy aztán alig 25 másodperc múlva Oskars Cibulskis csilingelős, a kapuvasról bevágódó bombagólja lehűtse a kedélyeket, és elhozza a hosszabbítást. Amelyet a lettek két perces emberfórban kezdhettek, ám nem sikerült kihasználniuk a 4 a 3 elleni helyzeteket, miután a szlovákok a nagyszerűen védekeztek, és Samuel Hlavaj kapus is fogott mint a friss festék. Kollégája a szintén remekül védő Kristers Gudlevskis három perccel a vége előtt akadályozta Marek Hriviket, aki odacsapott neki az ütőjével, páros kiállítás, majd másfél perccel a vége előtt Cehlarikot is kiküldték két percre, de hiába kerültek megint emberelőnybe a lettek, ezt sem tudták kihasználni. Jöhetett a szétlövés, amely az egy ideje sérülten védő Gudlevskis mennybemenetelét hozta, így a lettek életben tartották negyeddöntős esélyeiket, egyben továbbjuttatták a németeket is.

A prágai csoportból Kanada, Svájc valamint a házigazda Csehország is továbbjutott, míg az ostravai nyolcasból az amerikaiak mellett Svédország és Németország biztosította helyét a nyolc között.

B-CSOPORT (OSTRAVA)
Egyesült Államok–Kazahsztán 10–1 (4–0, 3–0, 3–1)

1

A csoportok első négy helyezettje jut a negyeddöntőbe, az utolsó helyezettek pedig kiesnek a divízió I/A-ba.