Jövő csütörtöktől indul be az élet az NHL-ben

Vágólapra másolva!
2005.07.14. 12:01
Címkék
Pármilliónyi hokirajongó (sokkal több mondjuk nem is maradt mostanra) végre boldogan sóhajthatott fel tegnap este: hosszadalmas huzavona után sikerült megegyeznie az észak-amerikai professzionális jégkorongliga, az NHL vezetőinek és a játékosok szakszervezete, az NHLPA prominenseinek a liga körülményeit szabályozó kollektív szerződésről, így az elmaradt 2004/05-ös szezon után ősszel újra útjukra indulhatnak a jégsimítók.
Októbertől végre a pittsburghi Mellon Arena jegére is kifuthatnak a játékosok
Októbertől végre a pittsburghi Mellon Arena jegére is kifuthatnak a játékosok
Októbertől végre a pittsburghi Mellon Arena jegére is kifuthatnak a játékosok
Októbertől végre a pittsburghi Mellon Arena jegére is kifuthatnak a játékosok
Októbertől végre a pittsburghi Mellon Arena jegére is kifuthatnak a játékosok
Októbertől végre a pittsburghi Mellon Arena jegére is kifuthatnak a játékosok

Kié lesz Sidney Crosby?

Mivel a legutóbbi szezon elmaradt, a játékosbörzén való választás sorrendjét sem tudták az eredmények függvényében meghatározni. Pedig ezúttal nem kicsi a tét: a mostani korosztály legjobbja, Sidney Crosby a legnagyobb tehetségnek kikiáltott hokis Mario Lemieux óta. Az eredeti szabályokkal ellentétben mind a 30 csapatnak esélye lesz megszerezni őt: az elmúlt évek leggyengébbjeinek 6, a közepeseknek 4, a legjobbaknak 2 százalékos sanszuk lesz, hogy elvigyék a szupertinit a várhatóan július 30-án megrendezésre kerülő játékosbörzén.
A vita részleteibe most nem mennénk bele (februári áttekintésünk a kialakult helyzetről itt olvasható), legyen elég annyi: a sarokpontja az volt, hogy a csapattulajdonosok milliószám vesztették a dollárokat minden évben, miközben a játékosok milliószám tették azokat zsebre, a nézőket pedig egyre kevésbé érdekelte az egész.

A tulajdonosok ezért maximálni akarták a hokisok fizetésére fordítható összeget, ráadásul azt a bevételek százalékában akarták meghatározni, a szakszervezetnél viszont erről hallani sem akartak, mondván, nekik a kialkudott dollármilliók járnak, és pont. Egyik fél sem engedett álláspontjából, és egy szomorú február 16-án Gary Bettman ligakomisszár lefújta az egész szezont, nem mellesleg figyelmeztette a játékosokat: az akkor elutasítottnál csak rosszabb feltételekkel tudnak majd megállapodni később. Ezt eltalálta.

A felek ezután kerülték egymás társaságát, májusban aztán újra nekikezdtek a megbeszéléseknek, intenzívebben, mint addig bármikor. Végül tízhetes egyezkedés után egy több, mint 24 órás, maratoni ülésszak végén az asztal két oldalán ülők kezet nyújtottak egymásnak: végre megállapodtak.

Már nincs más hátra, mint hogy szerdán a hokisok szavazzanak az új szerződés elfogadásáról (el fogják fogadni), csütörtökön pedig a tulajdonosok is voksolnak (ők aztán pláne belemennek), és péntek reggeltől indulhat az őrület.

Ők mondták

Bobby Hull, korábbi legendás hokis: "A játékosoknak hamarabb be kellett volna látniuk, hogy nem mehet így tovább, nem kaphatnak ekkora pénzeket. Addig fejték az öreg tehénkét, míg az teljesen ki nem száradt. Sokan azt hitték, vannak olyan fontosak a sportág számára, hogy mindent megtehetnek, de csalódniuk kellett."

Wayne Gretzky: "Végül mindkét oldal vesztett. Majdnem tönkretettük a sportágat, nagyon elszomorító, ami történt. Sok mindenkinek csalódást okoztunk a rajongóktól az üzleti partnereinken, a tévétársaságokon át azokig, akik csak egy-egy meccsre viszik ki a gyereküket, és nagyon hosszú, nehézkes folyamat lesz, amíg mindenkit kárpótolni tudunk. Nem tehetünk úgy, mintha holnaptól minden rendben lenne."

Jeremy Roenick, a Philadelphia szókimondó csatára: Aki szerint mi, játékosok tehetünk mindenről, megcsókolhatja a seggemet. Mi mindent megtettünk, hogy újra legyen hoki.
"A játékosok játszani akarnak, szerintem jóváhagyjuk a megállapodást" - szögezte le Mark Recchi, a Pittsburgh Penguins csatára is, és kollégái nagy része egyetért vele. Persze van egy pár "renitens", akik még mindig elveszett pénzüket siratják, de ők vannak kevesebben.

És hogy mi áll az új, hat esztendőre szóló, jó hatszáz oldalas kollektív szerződésben? Először is minden játékos azonnal lemond a fizetése 24 százalékáról. Akié még ekkor is 7,4 millió dollár fölött keres évente, az lemond a különbözetről is. A játékosok fizetése csapatonként az új idényben nem haladhatja meg a 39 millió dollárt, de 21-nél sem lehet kevesebb,

Összehasonlításul: a New York Rangers az utolsó megrendezett szezonban a 80 milliót ostromolta, a Detroit Red Wings és a Toronto Maple Leafs szintén. Nekik most rossz. A Leafs például mindössze kilenc szerződtetett korongossal bír jelenleg, de már nekik is majd 27 millió dollárt fizet ki. A maradék minimum 11 (de inkább 14) hokist 12 millióból kell kigazdálkodniuk, és a többi nagycsapat is hasonló cipőben jár, aminek mulatságos következményei lesznek.

Vas János a Dallas Stars táborában

Vas János jelenleg is a Dallas Stars edzőtáborában tartózkodik, ahol 29 másik fiatal játékossal együtt gyakorol, és próbál kedvező benyomást tenni a szakmai stábra.

A 21 esztendős hokis mozgásán a helyiek beszámolói szerint már nem látszik korábbi térdsérülése, és ő lőtte a tegnapi gyakorlás egyik legszebb gólját is.
A nagyok ugyanis vagy beletörődnek, hogy öt milliomos mellett három sornyi kutyaütővel állnak ki, vagy ki kell vásárolniuk túlfizetett embereiket a szerződésükből nem kis pénzért, vagy el kell cserélniük őket a szegényebb csapatokkal. Azok azonban nem biztos, hogy igényt tartanak a nagypénzűekre, egyes becslések szerint ugyanis 6-700 szerződés nélküli játékos dörömböl az egyletek kapuján játéklehetőségre várva, köztük nem akármilyen nevekkel.

Emellett az új kollektív szerződés szerint az összes játékosoknak nyújtott juttatás (fizetés, bónuszok, járulékok) nem tehet ki többet, mint a csapatok összes bevételének 54%-a, valamint a tíz legtöbb bevételt produkáló csapat egy pénzalap segítségével minden évben kárpótolja a tíz legrosszabbul állót. Mindezen változtatások eredményeképpen az eddig csak szenvedő, kispénzű csapatok is megkapják az esélyt, hogy megfelelő játékosokat vegyenek, és több nézőt vonzzanak, hogy kiegyenlítettebb legyen a bajnokság.

Apropó nézők: a liga hanyatlásának másik oka az volt, hogy a felhígult mezőnyben a kevésbé tehetséges játékosok a szabálytalanság határát súroló módszerekkel semlegesítették az ügyesebbeket, akikért elvileg a fizetővendég kimegy a csarnokba. Az ezt megakadályozni hivatott szabálymódosításokon még dolgoznak, de az biztos, hogy az illetékesek mindent el fognak követni, hogy javítsák az NHL megtépázott hírnevét.

Egyes vélemények szerint ugyanis az érdeklődők (tehát nem a tűzön-vízen át kitartó drukkerek) olyannyira elfordultak a sportágtól, hogy ha ma lenne a Stanley-kupa döntője, azt nézettségben simán verné egy pókerközvetítés is - pedig az amerikaiaknál nem is Korda György a kommentátor. A ligának egyelőre televíziós szerződése sincs országos lefedettségű tévécsatornával a találkozók közvetítésére, pedig az amerikaifutball-liga, az NFL gyakorlatilag ezekből a milliárdokból él. Szóval van még mit csinálni. De az már biztosra vehető, hogy július 21-én hivatalosan is bejelentik a megállapodást, utána megkezdődik a holtszezon, az edzőtáborok, játékosbörze is lesz (lásd keretes írásunkat) - egyszóval az NHL talán összevakarja magát a sárból, ahová a játékosok és a liga jóképességű vezetői taszították.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik