Két csere mentette meg Belgiumot a leégéstől

2014.06.17. 17:54
A belgák nehezen találtak fogást Algérián (Fotó: Reuters)
A vártnál sokkal nehezebben, de Belgium 2–1-re legyőzte Algériát a brazíliai világbajnokság H-csoportjában. Az afrikaiak a szünetben még vezettek, de a csereként beálló Marouane Fellaini és Dries Mertens góljával fordítottak a belgák.

A MÉRKŐZÉS SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSÁT IDE KATTINTVA ELOLVASHATJA!

VB 2014
H-CSOPORT
, 1. FORDULÓ
Belgium–Algéria 2–1 (0–1)
Belo Horizonte, 57 000 néző. Vezette: M. Rodríguez (mexikói)
BELGIUM:
Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Witsel, De Bruyne, Chadli (Mertens, a szünetben), Dembélé (Fellaini, 65.), E. Hazard – Lukaku (Origi, 58.). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots
ALGÉRIA: M'Bolhi – Mosztefa, Bugerra, Hallis, Gulam – Taider, Medzsani (Gilasz, 84.), Bentaleb – Feguli, Szudani (Szlimani, 66.), Mahrez (Laszen, 72.). Szövetségi kapitány: Vahid Halilhodzic
Gólszerző: Fellaini (70.), Mertens (80.), ill. Feguli (25. – 11-esből)

Az összefoglalót ide kattintva nézheti meg!

Jön a titkos favorit, a vb sötét lova! Még a csapból is az folyt, Belgium milyen tehetséges kerettel és erős válogatottal büszkélkedik. Első meccsét pedig a finoman szólva nem sokra tartott Algéria ellen vívhatta.

Aztán a civilben lelkész Marco Rodríguez sípszavára megkezdődött a belga–francia, illetve bocsánat, a belga–algériai összecsapás. Az elírás csakis azért történt, mert Algéria kezdő tizenegyéből kilencen Franciaországban születtek.

Ahogy telt-múlt az idő, úgy kerekedtek egyre jobban a figyelő szemek. A belgák ugyanis támadásban szokatlanul keveset mutattak az első negyvenöt percben – nem csak önmagukhoz mérten. A nagy tehetségként számon tartott Romelu Lukaku alig ért a labdába, húsz perc alatt egynél tartott. Egy-két erős, de a kapu közepébe tartó távoli lövésen és néhány beadás lehalászásán kívül nem kellett nagy bravúrt bemutatnia Raisz M'Bolhi algériai kapusnak.

A huszonötödik percben pedig már nem a szemek düledeztek, hanem az állak koppantak – s jó eséllyel nem csak a belga drukkereké. Algéria ugyanis a semmiből vezetéshez jutott! Egy bal oldali beadásnál Jan Vertonghen lerántotta Szofian Fegulit a tizenhatoson belül. A sértett pedig higgadtan értékesítette a büntetőt! 0–1

Fellaini és Mertens szállította a belga sikert (Fotó: Reuters)

A szünetre algériai vezetéssel vonultak a felek, előtte azonban még a belga Nacer Chadli sikeresen kihagyta a meccs addigi legnagyobb helyzetét. Egyet cserélt Marc Wilmots kapitány a szünetben, naná, hogy Chadlit kapta le, helyette a napolis Dries Mertens kapott lehetőséget a haza és a becsület megmentésére. Mert, lássuk be, a vereség Algériától óriási égés lett volna Eden Hazard-réknak.

Nyomott, nyomott Belgium, de az áttörés nagyon nem akart eljönni. Wilmots nem volt szívbajos, Lukaku személyében lecserélte egyik legjobb gólvágóját, őt a 19 éves Divock Origi váltotta. Lukaku a pályán töltött 58 perce alatt egyetlen árva alkalommal sem tudott labdába érni a támadóharmadban.

Wilmots pedig jól döntött. Na nem a kezdőcsapat kijelölésekor, hanem a cserék bevetésével.

Előbb a 70. percben a Manchester Unitedben pocsék szezont futó Fellaini gyönyörű fejessel törte meg a varázst, tíz perccel később pedig a szintén csereként beálló Mertens nagy gólt vágott egy szép kontra végén, s máris mosolygósabb kedvre derültek a belga szimpatizánsok. 2–1

A hajrában is volt még pár belga helyzet, de az algériaiaknak sem kell szégyenkezniük, mindent megtettek az egyenlítésért – hiába. Belgium győzelemmel mutatkozott be a világbajnokságon – igaz, a vártnál sokkal nehezebb dolga volt, ami miatt nagy dicséret jár az előzetesen nem sokra tartott Algériának.

Algéria
Kapusok: 23 Raisz M'Bolhi (CSZKA Szófia – bolgár), 1 Cédric Szi Mohamed (CS Constantine), 16 Mohamed Zemmamus (USM Alger)
Védők: 4 Esszaid Belkalem (Watford – angol), 2 Madzsid Bugerra (Lehvija – katari), 17 Liasszin Kadamuro-Bentaiba (Mallorca – spanyol), 3 Fauzi Gulam (Napoli – olasz), 5 Rafik Hallis (Académica Coimbra – portugál), 20 Aisza Mandi (Stade Reims – francia), 12 Karl Medzsani (Valenciennes – francia), 6 Dzsamel Meszbah (Livorno – olasz), 22 Mehdi Mosztefa (Ajaccio – francia)
Középpályások: 14 Nabil Bentaleb (Tottenham – angol), 11 Jaszin Brahimi (Granada – spanyol), 18 Abdelmumen Dzsabu (Club Africain – tunéziai), 10 Szofian Feguli (Valencia – spanyol), 8 Medhi Laszen (Getafe – spanyol), 21 Rijad Mahrez (Leicester City – angol), 19 Szafir Taider (Internazionale – olasz), 7 Hasszan Jebda (Udinese – olasz)
Támadók: 9 Nabil Gilasz (Porto – portugál), 13 Iszlam Szlimani (Sporting CP – portugál), 15 El-Arbi Hillel Szudani (Dinamo Zagreb – horvát)
Szövetségi kapitány: Vahid Halilhodzic (bosnyák)

Belgium
Kapusok: 13 Sammy Bossut (Zulte Waregem), 1 Thibaut Courtois (Atlético Madrid – spanyol), 12 Simon Mignolet (Liverpool – angol)
Védők: 2 Toby Alderweireld (Atlético Madrid – spanyol), 23 Laurent Ciman (Standard Liege), 4 Vincent Kompany (Manchester City – angol), 18 Nicolas Lombaerts (Zenit – orosz), 15 Daniel Van Buyten (Bayern München – német), 21 Anthony Vanden Borre (Anderlecht), 3 Thomas Vermaelen (Arsenal – angol), 5 Jan Vertonghen (Tottenham – angol)
Középpályások: 22 Nacer Chadli (Tottenham – angol), 16 Steven Defour (Porto – portugál), 19 Mousa Dembélé (Tottenham – angol), 8 Marouane Fellaini (Manchester United – angol), 6 Axel Witsel (Zenit – orosz), 20 Adnan Januzaj (Manchester United – angol)
Támadók: 10 Eden Hazard (Chelsea – angol), 9 Romelu Lukaku (Everton – angol), 14 Dries Mertens (Napoli – olasz), 11 Kevin Mirallas (Everton – angol), 17 Divock Origi (Lille – francia), 7 Kevin De Bruyne (Wolfsburg – német)
Szövetségi kapitány: Marc Wilmots