Kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci – bizonyára mindenki ismeri a mára már legendássá vált, Puskás Ferencnek tulajdonított mondást. Az Aranycsapat 10-ese arra célzott ezzel, hogy a jó játékosokat meg kell fizetni, de fordítva is igaz a mondat: a nagy foci bizony nagy pénzt generál.
Erre jó példa, hogy míg politikusok és gazdasági szakemberek heteken keresztül dolgoznak különféle gazdasági mentőcsomagokon, addig az angol labdarúgó-válogatott a Horvátország elleni világbajnoki selejtező 90 perce alatt 1.25 milliárd font (375 milliárd forint) többletjövedelmet biztosított Nagy-Britanniának.
A háromoroszlánosok ugyanis a horvátok elleni 5–1-es hazai győzelemmel biztossá tették szereplésüket a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon, és gazdasági elemzők szerint a világbajnoki részvétel ekkora fellendülést idéz majd elő a brit gazdaságban.
„Már a 2006-os németországi világbajnokság alatt is jelentősen emelkedett a fogyasztás, és ez most még nagyobb mértékű lehet. Ez sokat segíthet a boltoknak, sétálóutcáknak, kocsmáknak, amelyek megszenvedték az elmúlt néhány évet. Az emberek új televíziókat vesznek majd, és a torna alatt felhalmozzák otthon az élelmiszert" – nyilatkozta a Brit Kiskereskedők Szövetségének szóvivője, Richard Dodd a Timesnak.
Természetesen nemcsak étel fogy majd a meccsek alatt, hanem alkohol is – és ezt jól tudják a kocsma- és pubtulajdonosok is. „Becsléseink szerint 2006-ban a válogatott minden héten 124 millió font extrajövedelmet generált a kocsmáknak és puboknak, amíg szerepelt a világbajnokságon. Várhatóan ez az összeg még nagyobb lesz jövőre, de értelemszerűen azt szeretnénk, hogy Anglia minél tovább versenyben legyen a tornán" – mondta a Brit Söripari Szövetség (BBPA) részéről Mark Hastings kommunikációs igazgató.
A sör- és ételfogyasztás mellé jön még a mezek és különféle ajándéktárgyak eladásából származó bevétel, és ha az angol válogatott bejut a torna döntőjébe, akkor a generált többletjövedelem az 1.25 milliárdot is elérheti.
A brit gazdaság mellett a házigazda Dél-Afrika is profitálhat az angol drukkerekből, akik várhatóan nagy számban buzdítják majd a helyszínen kedvenceiket (eddig az angol szurkolók körülbelül 43 000 jegyet igényeltek, ezzel a harmadik helyen állnak a nemzetek közti listán). Igaz, dél-afrikai szakértők figyelmeztetnek, hogy az angol drukkerek között várhatóan huligánok és belépőjegy nélkül az országba érkezők is lesznek szép számmal…