A SOO META SZERKESZTŐ RÉSZEIA SOO META SZERKESZTŐ RÉSZEI
JELENETEK ÉS MEGJELENÉSEK
A sztorik jelenetekből (scene), minden jelenet pedig megjelenésekből (layout) áll. Új jelenetet akkor érdemes hozzáadni (add new scene – aktuális jelenettől jobbra fent), ha egy újabb videót vagy hangfelvételt akarunk kezdeni. Egy jeleneten belül a videó vagy hangfelvétel folyamatos, vagyis ha megjelenést is váltunk közben, a videó csak méretet vált, de nem áll le. Egy jelenetbe több videó nem rakható. Ezeket új jelenetbe kell szervezni.
A megjelenések az egy jeleneten belüli elrendezést engedik változtatni. A jelenet alatt található „bajuszra" állítva az egeret egy piros tábla jelenik meg: split layout, azaz az adott megjelenés elvágása. Ha ráklikkelünk, a bajusz két részre bomlik azon a ponton, ahol klikkeltünk. Innentől új kép és/vagy szöveg illeszthető a jelenetbe. Ha lejátszófejet (zöld csúcsos négyzet) a két bajusz között rángatjuk, láthatjuk, hogy a töréspontig az egyik, utána a másik megjelenés aktív. A bajusz-töréspont hátárán a piros tábla zölddé vált, ami azt jelzi, hogy az egeret nyomva tartva odébbtolhatjuk a töréspontot.
Az alul, középen található lejátszó gombbal el is indíthatjuk a jelenetet. A szerkesztés megkönnyítése érdekében a jelenet végén leállítjuk a lejátszást, vagyis nem váltunk a következő jelenetre. A teljes végeredmény a „preview" gomb megnyomása után látható.
NYERSANYAG GYŰJTÉSE
Habár a szerkesztőnek beépített médiakeresője van, mégsem javasolt teljes sztorik összerakása csupán erre a keresőre támaszkodva. A keresőpanel alján látható 'Get the plugin'-ra kattintva telepíthető egy kicsi böngésző-kiterjesztés, amellyel nagyon kényelmesen begyűjthető bármilyen kívánt videó, kép és szöveg. A telepítés teljesen automatikus, szakértelmet nem igényel. Ha telepítettük a bővítményt, a szerkesztőt újra kell töltenünk, hogy láthassuk a beérkező elemeket, és azokat az oldalakat is, amelyekről gyűjteni szeretnénk, de esetleg nyitva voltak a telepítés előtt. A bővítmény minden betöltött oldal bal alsó sarkába egy kis zöld gombot helyez. Erre kattintva aktiválódik a gyűjtés. Az aktuális weboldal kifehéredik és az egeret mozgatva láthatjuk, hogy minden, a rendszer számára értelmezhető médiaelem kiválaszthatóvá válik. Ha a kívánt elemre kattintunk, berakjuk a gyűjtőbe. Többet is gyűjthetünk ugyanarról, de akár más oldalakról is. Ha kész vagyunk a gyűjtögetéssel, térjünk vissza a szerkesztőbe, és látni fogjuk a gyűjtésünket (ugyanazon a helyen, bal oldalt alul) a beérkezett (incoming) elemek között. Ezek ugyanúgy kattinthatók, mint a keresőpanelben szereplők.
VIDEÓ ELŐNÉZETE
A videó előnézetét megtekinteni magán a jeleneten lehet. A szerkesztői folyamat fontos része a böngésző-bővítménnyel (plug-in) való gyűjtés. Vagyis, ha pl. videót keresünk, akkor azt a Youtube-on vagy Vimeón tesszük, az előnézetet is ott kapjuk meg. Ha megfelel, begyűjtjük. Ezért külön előnézete nincs a médiatípusoknak a szerkesztőben.
Médiát törölni egy jelentről (pl. egy képet) úgy lehet hogy egy másikat illesztünk a helyére.
SAJÁT SZÖVEG BEÍRÁSA
Ha a jelenetben egy üres szöveg típusú ablakra duplán kattintunk, akkor a saját szöveg beviteli mezőjébe jutunk. Ha nem saját szöveget akarunk mégis sajátra cserélni, a kereső szöveg (texts) fülére kattintva a tips blokkban található egy 'custom text' gomb. Kattintsunk erre.
A gyűjtött és keresett szövegek bizonyos esetben hosszabbak lehetnek annál, mint amennyit az adott megjelenés megenged. Ha egérrel ráközelítünk, egy kis olló-ikon jelenik meg a szöveg fölött. Erre kattintva a szövegszerkesztőbe jutunk. Jelöljük ki a megtartandó részt, majd nyomjuk meg a 'cut text' gombot.
KÉPKIVÁGÁS MÓDOSÍTÁSA
Beillesztett kép kivágását úgy módosíthatjuk, hogy az egérrel közelítve megjelenő plusz-mínusz gombokkal a képet nagyíthatjuk, kicsinyíthetjük, a teljes képet pedig az egér nyomvatartásával odébbvonszolhatjuk.
VIDEÓ VÁGÁSA
A videó elejéről és végéről a nem kívánt részeket kivághatjuk (trimmelhetjük). A lejátszófejet húzzuk a kívánt vágási ponthoz. Tőle balra és jobbra kis ollók ikonjai mozdulnak a lejátszófejjel együtt. Nyomjuk meg a ollót azon az oldalon, amelyik videó résztől meg akarunk szabadulni. Ezzel a videó e részét eldobtuk. A rövidülést az idővonal végén kis piros nyíl és hullámos vonal jelzi. Ha szükségünk van újra az eredeti hosszra, ezt nyomjuk meg a visszatéréshez.
MEGJELENÉSEK (LAYOUTOK) KIVÁLASZTÁSA
Az idővonal fölötti bajuszok egy-egy megjelenés hosszát mutatják, a típusát pedig a kis piros keretes ikonok. Ha erre kattintunk, a megjelenés-böngészőbe jutunk. Itt bő kínálatból kiválaszthatjuk a megfelelőt, sőt még forgathatjuk is őket a megjelenéseket reprezentáló nagy ikonok melletti nyilacskákkal. Ha kiválasztottuk, nyomjunk „change"-et az adott megjelenés alatt.
CÍMLAPKÉP KIVÁLASZTÁSA
Kattintsunk a sztori címe mellett a „set cover" gombra. A felnyíló panelen beállíthatjuk vagy módosíthatjuk a sztori címlapképét. Akár a keresőből, akár a gyűjtő-bővítményből választhatunk képet. A rendszer automatikusan beállítja címlapképnek a szerkesztés során beillesztett első képet. Ez természetesen átállítható.
PUBLIKÁLÁS
Az elkészült és elmentett sztorit a „preview" gomb utáni előnézeti panelen publikálhatjuk. A publikálás annyit tesz, hogy a sztori aktuális állapotát egy rendkívül erős, stabil gépre másoljuk, hogy bárhonnan a világon és bárhány nézőnek gyorsan, stabilan elérhetővé tegyük. Az előnézeti képernyőn, tehát miután beállítottuk a sztori kívánt szélességét, magasságát (amennyiben beágyazni is szeretnénk), nyomjunk „publish"-t. Nem sokára megkapjuk a megosztáshoz és beágyazashoz szükséges linkeket.
Megjegyzés: egy korábban már publikált sztori újrapublikálás utáni frissítési ideje akár 2-3 perc is lehet.