Lassítsd az oroszt! A lengyeleknek megérte!

Vágólapra másolva!
2012.06.13. 11:58
null
Jurij Zsirkov a fehér mezes lengyel védő, Marcin Wasilewski kezelésében (Fotó: Action Images)
Címkék
A 2012-es labdarúgó Európa-bajnokság keddi játéknapján Lengyelország 1–1-es döntetlent harcolt ki a tornát fölényes győzelemmel kezdő Oroszország ellen. Az A-csoportban lejátszott mérkőzés után arra kerestük a választ, mi segíthetett a lengyeleknek a nyitányon rendkívül hatékonyan támadó szbornaja megfékezésében – rövid, teljességre nem törekvő cikkünkhöz az UEFA által is használt InStat Football elemzése nyújtott segítséget.

 

 

A lengyel támadások kedden (bal, közép, jobb)
A lengyel támadások kedden (bal, közép, jobb)

„Mindig kettőn áll a vásár" – írtuk egy nappal ezelőtt, az Európa-bajnokság 1. csoportkörének összegzésekor. Akkor a 16 válogatott első mérkőzésen nyújtott teljesítményét vetettük össze, és a meggyőző mutatókat produkáló orosz válogatott esetében azt vizsgáltuk, mitől volt oly hatékony a támadójátéka.

 

Az orosz támadások kedden (bal, közép, jobb)
Az orosz támadások kedden (bal, közép, jobb)

S lám, eltelt néhány óra, és egy kevésbé jól sikerült „teszt” máris alkalmat kínál arra, hogy árnyaljuk a szbornaja átütőerejével kapcsolatos megállapításokat. Ilyen a futball – és ilyen hűséges szolgálóleánya, a statisztika.

A Csehország ellen 4–1-re megnyert mérkőzés adatai azt sugallták, hogy az oroszok meglehetősen jól alkalmazzák a „labdaszerzés, gyors indítás, pontos támadásbefejezés” receptjét.

Adva volt tehát a feladvány a lengyelek számára, akik – ahogyan ez a mérkőzés megtekintésekor jól érzékelhető volt – képességeiket, erejüket ideálisan mozgósítva meg is találták a megoldást.

Ami a párharcok útján történő labdaszerzést illeti, ugyanúgy megvolt az enyhe orosz fölény, mint a csehek ellen (95:85 akkor, 95:88 most), azonban az átadások elfogásának tendenciája már megfordult: a csehekkel szemben még 54:43-ra „nyertek” az oroszok, most 44:41 volt a lengyelek javára. Az orosz szerelések száma is csökkent 20-ról 15-re – ez a hazai közönség előtt játszó lengyelek rámenősségének és kiváló erőállapotának is szép igazolása.


Az első ábrán a kapura lövések, a másodikon a labdabirtoklás, a harmadikon a támadások, a negyediken a pontos passzok, az
ötödiken a megnyert párharcok láthatók (lengyel: piros; orosz: kék). AZ ÁBRA NAGYÍTVA IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!
Az első ábrán a kapura lövések, a másodikon a labdabirtoklás, a harmadikon a támadások, a negyediken a pontos passzok, az ötödiken a megnyert párharcok láthatók (lengyel: piros; orosz: kék). AZ ÁBRA NAGYÍTVA IDE KATTINTVA TEKINTHETŐ MEG!

 

A legnagyobb különbség azonban a gyors támadásoknál volt tapasztalható: amíg a cseh védelmet 27-szer, a lengyelt már csak 15-ször sikerült lerohannia Dick Advocaat csapatának – ráadásul Csehországgal (14) ellentétben Franciszek Smuda emberei fel is vették a versenyt (15) az oroszokkal ebben a műfajban is.

A középpontban: Igor Gyenyiszov

AZ ÁBRÁRA KATTINTVA MEGTEKINTHETI

AZ OROSZ PASSZJÁTÉK TELJES ÁBRÁJÁT

LENGYEL PASSZJÁTÉK: ITT!
A középpontban: Igor Gyenyiszov AZ ÁBRÁRA KATTINTVA MEGTEKINTHETI AZ OROSZ PASSZJÁTÉK TELJES ÁBRÁJÁT LENGYEL PASSZJÁTÉK: ITT!

Ha a mérkőzés dinamikáját tekintjük, egyedül a passzok számát és pontosságát illetően tapasztalható masszív orosz fölény. A labdabirtoklásban és a támadásindításban nem jelentős a különbség – egyedül az első játékrész hajrájában volt hangsúlyos az orosz jelenlét, akkor született Alan Dzagojev gólja is –, míg a kapu megcélzása és a párharcok tekintetében bizonyos (ráadásul fontos!) időszakokban a lengyelek kerekedtek felül.

Az orosz labdajáratás „csapágya” ezen a mérkőzésen (is) Igor Gyenyiszov volt. Az ábrára kattintva érzékelhető a két csapat passzjátéka közötti különbség, de az orosz középpályások első látásra impozáns, már-már spanyolos aktivitása egyúttal azt is alátámasztja, hogy a labda sokszor elakadt ebben a zónában, nem mindig sikerült a támadók villámgyors megjátszása.

Végezetül idemásoltuk Andrij Arsavin labdavesztéseinek térképét, illetve azon keresztül elérhetővé tettük az orosz játékmester teljes keddi statisztikai lapját.

Andrej Arsavin labdavesztései

AZ ÁBRÁRA KATTINTVA MEGTEKINTHETI

ARSAVIN TELJES MECCSSTATISZTIKÁJÁT
Andrej Arsavin labdavesztései AZ ÁBRÁRA KATTINTVA MEGTEKINTHETI ARSAVIN TELJES MECCSSTATISZTIKÁJÁT

Egyrészt ezt azért tettük, mert Arsavin különösen a második félidőben az orosz támadások kerékkötőjének tűnhetett. Ezt az érzetet elsősorban a rengeteg labdavesztése kelthette – a 22 valóban a legtöbb az orosz csapatban –, különösen a 16-os környékiek, amelyek természetüknél fogva gólszerzési lehetőséget hiúsítottak meg. Megnéztük, Arsavin 19-szer elszórta a labdát a viszonyítási alapként kezelt, csehek elleni mérkőzésen is.

A Zenitbe hazatérő kölyökképű támadó mindezek ellenére a mezőny messze a legmagasabb Instat-indexet kiérdemlő játékosaként zárta a lengyelek elleni mérkőzést. A mutató elsősorban az aktivitást – vagyis a megjátszhatóságot, a labda közelében megmutatkozó cselekvési hajlandóságot – méri (a lengyeleknél értelemszerűen Ludovic Obraniaknál jött ki a legmagasabb érték).

S legyen bármilyen magas, alighanem nem óv meg senkit a kritikák záporától – különösen akkor, ha az alany egyik labdavesztéséből indul az a támadás, amelyiknek végén elúszik a győzelem…

EMLÉKEZTETŐ
EURO 2012, A-CSOPORT, 2. FORDULÓ
LENGYELORSZÁG–OROSZORSZÁG 1–1
Varsó, Nemzeti Stadion, 55 920 néző. Vezette: Stark (német)
Lengyelország: Tyton – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka (Mierzejewski, 73.), Polanski (Matuszczyk, 85.) – Blaszczykowski, Murawski, Obraniak (P. Brozek, 93.) – Lewandowski Szövetségi kapitány: Franciszek Smuda
A kispad: Sandomierski (kapus), Wojtkowiak, Kaminski, Wawrzyniak, Rybus, Wolski, Grosicki, Sobiech
Oroszország: Malafejev – Anjukov, Ignasevics, A. Berezuckij, Zsirkov – Sirokov, Gyenyiszov, Zirjanov – Dzagojev (Izmajlov, 79.), Kerzsakov (Pavljucsenko, 70.), Arsavin. Szövetségi kapitány: Dick Advocaat
A kispad: Akinfejev, Sunyin (kapusok), Saronov, Granat, Nababkin, D. Kombarov, Kokorin, Glusakov, Szemsov, Pogrebnjak
Gólszerző: Blaszczykowski (57.), ill. Dzagojev (37.)
AZ ÁLLÁS
1. Oroszország 2 1 1 5–2 +3 4
2. Csehország 2 1 1 3–5 –2 3
3. Lengyelország 2 2 2–2 0 2
4. Görögország 2 1 1 2–3 –1 1

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik