A német Bild értesülése szerint az EU-biztos a Julija Timosenko bebörtönzött ukrán ellenzéki politikussal szembeni bánásmódra hivatkozva mondta le részvételét a június 8-i nyitó mérkőzésen. Az újság idézte Reding szavait, miszerint „politikusok nem tolerálhatják az emberi jogok megsértését. Lépésem biztatás más politikusoknak, hogy hasonlóan cselekedjenek."
Timosenkót múlt pénteken a börtönből egy harkivi kórházba szállították, s eközben tettleg bántalmazták. Az ukrán ügyészség – a külföldi felháborodás nyomán, Viktor Janukovics elnök utasítására – vizsgálatot rendelt el az ügyben.
Bírálta az ukrán hatóságokat Timosenko ügye kapcsán a német belügyminiszter. Hans-Peter Friedrich – aki a német kormányon belül a sportért is felelős – kijelentette: személy szerint problémát okoz neki, hogy sportminiszterként „azzal a tudattal ül majd a harkivi stadion lelátóján, hogy onnan egy kilométerre valakivel nem a civilizált világban megszokott módon bánnak".
A miniszter ugyanakkor határozottan ellenzi a labdarúgó Eb esetleges bojkottálását. Mint szerdai nyilatkozatában kifejtette, a bojkott gondolata idegen a sport által megtestesített eszméktől: a népek összefogásától és az ifjúság versengésétől.
A német kormány szóvivője azzal hárította el a kancellár esetleges ukrajnai Eb-látogatását firtató újságírói kérdést, hogy Angela Merkelnek „még nincsenek utazási tervei" a nagy sporteseménnyel kapcsolatban. Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy Merkel a 2006. évi (Németországban rendezett) labdarúgó-világbajnokságon a házigazdák szinte valamennyi mérkőzésén ott ült a díszpáholyban. A 2010-es dél-afrikai vb-n pedig az elődöntőn és a bronzmérkőzésen is a helyszínen szurkolt a német válogatottnak.