Rg: Kis Alexandra két szerrel is 7. a kijevi GP-n

M. G.M. G.
2017.03.18. 19:23
Kis Alexandra összetett 11. hellyel és két szerenkénti fináléval kezdte 2017-es versenyszezonját <br />(Fotó: Kovács Anikó/rgbudapest.hu)
Kis Alexandra két hetedik helyet szerzett a kijevi ritmikus gimnasztika Grand Prix-verseny szerenkénti döntőiben. A májusi, budapesti Európa-bajnokságra készülő magyar tornásznő egyéni összetettben a 11. helyen végzett. A házigazda ukránok csupán két érmet szereztek a felnőtt egyéni versenyben, az oroszok rutintalan versenyzőkkel is simán elhozták az aranyérmek többségét.

A budapesti Eb-re vezető út első állomása Kijev. Legalábbis a magyar ritmikus gimnasztikázóknak, akik március közepén léptek először szőnyegre a 2017-es szezonban, így először mutathatták be az új szabálykönyvnek megfelelő gyakorlataikat. Kis Alexandra két szerenkénti döntőbe is bejutott a Gyerjugina-kupán, mind karikával, mind buzogánnyal a 7. helyen végzett. A szintén a kontinenstornára készülő magyar junior kéziszercsapat összetettben (kétszer mutatják be a csapatok 5 pár buzogányra készített koreográfiájukat) a 6. helyen zárt.

A nemzetközi versenynaptárba hosszabb kihagyás után visszatérő kijevi GP-verseny a házigazdák szempontjából meglehetősen lehangolóra sikerült: az ukránok világklasszisa és első számú tornásznője, a világbajnok és olimpiai bronzérmes Hanna Rizatdinova csak néhány hete állt edzésbe hónapokig tartó pihenője után, ennek megfelelően rendkívül messze volt a jó formától, és karikagyakorlata után rögtön vissza is lépett. Nem valószínű, hogy felhőtlen volt a házigazdák öröme – holott legendás edzőjük, Albina Gyerjugina 85. születésnapjának tiszteletére szervezték a GP-versenyt.

Az egykor világelső ukrán ritmikus gimnasztika problémáit jelzi, hogy a nem kiemelkedően erős mezőnyű, hazai rendezésű versenyen is csak két egyéni érmet tudtak szerezni, a rivális oroszok – akik ritkán küldik legnagyobb sztárjaikat Kijevbe – pedig negyedik és ötödik számú versenyzőjükkel is elvittek három aranyat. A másik kettő az izraeli Viktoria Veinberg Filanovszki (ez a kisebb meglepetés) és a bolgár Katrin Taszeva (ez a nagyobb) nyakában „végezte.”

A nemzetközi verseny vasárnapi versenynapján a magyar felnőtt kéziszercsapat 5 karikával a 3., 3 labdával és 2 kötéllel a 2. helyen végzett a négyes mezőnyben.