Rögbi: sportágtörténeti tett, trónon maradt a Toulon

2015.05.02. 21:06
Ezúttal sem sikerült letaszítani a BL-trónról a Toulont (Fotó: AFP)
A Toulon nyerte meg a rögbi Bajnokok Ligáját (szponzornevén Heineken-kupát), miután a sorozat londoni döntőjében hat ponttal jobbnak bizonyult a szintén francia Clermont-nál. Két évvel ezelőtt ugyanez volt a finálé leosztása, s akkor is a Toulon diadalmaskodott, amely egy éve először védte meg a címét. Most pedig újfent. Utóbbi már sportágtörténelmi tett: sorozatban háromszor még egyik klubnak sem sikerült BL-trófeát nyernie.

Az első félidőt két részre lehet osztani. Az elsőben a Clermont játszott mezőnyfölényben, és két büntető után szerzett céllal 11–3-ra elhúzott. A Toulon döntően a saját térfelén volt kénytelen védekezni, a 23. percben viszont a nyílt tolongásból rosszul sikerült Sebastien Tillous-Borde felszabadító rúgása. Morgan Parra blokkolta le a kiemelést, a labda pedig a bal szélen helyezkedő Wesley Fofanához pörgött. Utóbbi aztán begyűjtötte, és 30 méteres sprinttel célt szerzett.

Összekapta magát a nyolcpontos hátrányba kerülő Toulon, és támadásba lendült. Leigh Halfpenny két sikeres büntető után a harmadikkal már fordíthatott volna, ám a 35. percben hibázott. Alig több mint tíz percre volt ehhez szüksége a címvédőnek. Ami viszont késett, az nem múlt: még a szünet előtt, de már a hosszabbításban célt szerzett a Toulon. A félpályától induló akciót a sokadik hullám végén a feltartóztathatatlan Mathieu Bastereaud közeli áttörése zárta le. Halfpenny értékesítette a jutalomrúgást, így 13–0-s szériával a Toulon öt ponttal ellépett a félidőre (11–16).

Hatalmas mezőnybeli küzdelemmel vette kezdetét a második felvonás, amelyet Halfpenny sikeres büntetője zárt le. Egyben nyitotta meg a pontgyártást és növelte övéi előnyét. Támadott, akart, ment előre a Clermont, csak a célszerzés nem volt benne a játékában. A 62. percben viszont mégis összejött. Ehhez kellett a szemfüles Nick Abendanon bátor bevállalása: a célvonaltól tíz méterre átemelte a labdát a touloni védősoron, majd begyűjtötte és letette. Mindezt a touloni védelem teljes asszisztálása mellett. Camile Lopez sikeres jutalomrúgását követően egypontosra csökkent a különbség. Egy perccel később a Toulon ünnepelt célt, de korán, mert némi videózást követően nem érvényesítették.

A 69. percben Drew Mithcell óriási egyéni alakítása lényegében eldöntötte a mérkőzést. A Toulon 14-ese közel a félpályához gyűjtött be egy labdát, majd óriásit szólózott. Hat(!) Clermont-játékos mellett húzott el, mielőtt célt szerzett volna. Mivel Halfpenny elvétette a bónuszt, hat pont maradt a különbség a hajrára, ami a hét pontot érő cél+jutalomrúgás kombinációval megfordítható. Ennek szellemében esett neki a címvédőnek a Clermont, de keményen védekezett a Toulon, aminek győzelem lett az eredménye (18–24).

A Toulon a harmadik BL-döntőjét is megnyerte, a Clermont pedig a másodikat is elbukta. Amint arról korábban már beszámoltunk: a második számú európai kupasorozatnak számító Challenge-kupát az angol Gloucester nyerte meg , miután a londoni döntőben hat ponttal győzött a skót Edinburgh ellen.