A legutóbbi vb óta – 2007, Bécs – alapjaiban változtak meg a sportági erőviszonyok a férfimezőnyben. A 2008-as Eb-t a hazai pályán játszó Oroszország nyerte meg, míg két évvel később szintén a vendéglátó diadalmaskodott, méghozzá Ausztria.
Az idei világbajnokságon nemenként tizenkét válogatott verseng a végső győzelemér, több-kevesebb eséllyel. A tucatnyi csapatnak több mint a fele európai, és a sportág szerelmeseinek nagy örömére Anglia mellett Hollandia is egyre jelentősebb erőket mozgósít a teremszakágba, így a négy legnagyobb európai gyeplabdás nemzet közül egyedül Spanyolország nem képviselteti magát. Az előző vb-n a férfiaknál bronz-, a nőknél ezüstérmet szerző válogatottak anyagi okokra hivatkozva léptek vissza az indulástól.
Az esélyeket tekintve az európai hegemóniába egyedül a semmiből feltörő Irán szólhat bele, amely több erős felkészülési tornán is megvillogtatta tudását, de a német sztárcsapat Rot-Weiss Köln edzője által szakmailag segített namíbiai válogatott is szerezhet meglepetést. Ausztrália, Kanada és az Egyesült Államok játékerejét ismerve meglepetés lenne, ha bármelyikük a négy közé tudná verekedni magát.
A hazai válogatott hosszú éveken át az első számú kihívónak számított a német egyeduralom alatt, azonban tavaly meglepetésre nem tudta a pályán kivívni a vb-kvalifikációt, így csak rendezőként vehet részt a tornán, a svájciak kárára... Tapasztalt játékosok alkotják, ám az elmúlt évekkel ellentétben ezúttal néhány fiatal, új játékos neve is megjelent a listán, ami pozitív lökést adhat, és az éremig repítheti Lengyelország csapatát.
A teremspecialistának számító Csehország mindig ott volt a tűz közelében, de az igazi nagy áttörés, a nagy bravúr elmaradt. A csehek ebben az évben sem tűnnek kiemelkedőnek, de van egy sor játékosuk, aki a világon bárkivel felveszi a versenyt. Ha a kiegészítő emberek is fel tudják venni a vb-ritmust, megint helyük lehet a négy között, de ehhez nagy bravúr kell tőlük.
Hollandia és Anglia hasonló cipőben jár. Mindkét országban csak az elmúlt években kezdtek komolyabban foglalkozni a teremszakággal, ennek köszönhetően viszont olyan nagypályás sztárokat is láthatunk csapataikban, mint Robert Tigges vagy Barry Middleton. Ez azonban még mindig kevésnek tűnik az elődöntőhöz, főleg úgy, hogy Anglia legnagyobb sztárjának számító Ashley Jackson sérülés miatt kihagyja a világbajnokságot.
Így a papírforma szerint Ausztria, Németország és Oroszország válogatottja tűnik a legesélyesebbnek a vb-aranyéremre, illetve az elődöntőbe jutásra. Esélyeiket csak növeli, hogy mindhárom válogatott a legerősebb összeállításában léphet pályára, legnagyobb klasszisaik nem hiányoznak. A „sógorok” egyértelműen a Stanzl, Körper, Minar hármasban bízhatnak, akik évek óta légiósként edződnek a világ legerősebb bajnokságában. Az utóbbi években elért utánpótlás-, valamint felnőttszinten elért eredményeik, és egy klasszisnak számító német szövetségi kapitány biztosíték lehet arra, hogy éremért utaznak Poznanba.
A címvédő németek sem bíznak semmit a véletlenre, Moritz Fürste, Tobias Hauke és Christopher Zeller is elutazott a csapattal. Nagy hiányzójuk lehet az eddigi csapatkapitány Timo Wess, akit ezúttal öccse, Benjamin próbál meg pótolni. Mindenképpen nagy meglepetés lenne, ha ezekkel a nevekkel nem találkoznánk a döntőben.
Igor Sziszkov orosz szövetségi kapitány továbbra is ugyanabban a generációban bízik, amely nem csoda, hiszen az örökös gólkirály Azarov és a modern centert tökéletesen megszemélyesítő Zsirkov már hosszú évek óta a csapat motorja, ám még mindig van bennük jó néhány év. Mellettük Roman Rogov kapus és csapatkapitány emelhető ki, akiben annyira bízik edzője, hogy cserekapust nem is jelölt a világbajnokságra.
FÉRFIAK |
A-CSOPORT |
Németország, Lengyelország, Hollandia, Kanada, Ausztrália, Namíbia |
B-CSOPORT |
Ausztria, Oroszország, Csehország, Anglia, Egyesült Államok, Irán |
NŐK |
A-CSOPORT |
Hollandia, Ukrajna, Csehország, Ausztria, Argentína, Kazahsztán |
B-CSOPORT |
Németország, Fehéroroszország, Ausztrália, Lengyelország, Namíbia, Uruguay |